19.08.2020 • 3 minút na prečítanie

Lekári žiadajú pre zdravotníctvo viac peňazí, inak hrozí jeho kolaps

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Viac ako kedykoľvek predtým bude zdravotníctvo tento rok potrebovať dodatočné finančné zdroje. Aj bez koronakrízy bol rozpočet pre zdravotníctvo veľmi napnutý, globálna pandémia však spôsobila, že čelíme potenciálnemu kolapsu celého systému.

Chýbajú nám stovky miliónov eur

Zdravotné poisťovne už dnes bijú na poplach. V dôsledku výpadkov príjmov v podobe zdravotných odvodov rátajú chýbajúce zdroje v sektore v stovkách miliónov eur. 
 
„Všeobecná zdravotná poisťovňa odhaduje, že výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie v SR vyvolaného dôsledkami ochorenia COVID-19 bude v roku 2020 predstavovať 116 miliónov EUR, čo je 4,65%  plánovaných príjmov,“ uviedla pre TASR Zuzana Štukovská z VšZP.
 
Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera čelí doteraz výpadku príjmov vo výške 30 miliónov EUR, avšak upozorňuje, že podľa prognóz a makroekonomických odhadov jej bude na konci roka chýbať viac ako 100 miliónov EUR, čo predstavuje približne 10 percent príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov určených na zdravotnú starostlivosť.
 
Obe poisťovne však zdôrazňujú, že situácia môže byť ešte horšia a bude závisieť od reálneho vývoja ekonomiky a predpokladaného nástupu hospodárskej recesie. 
 
Ministerstvo zdravotníctva už preto avizovalo, že rokuje s ministerstvom financií o možnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia. Avšak v tejto chvíli ešte stále nepadlo definitívne rozhodnutie, čo sa týka spôsobu riešenia situácie či termínu dofinancovania.

Na problém upozorňujú aj lekári

Nedostatok zdrojov v zdravotníctve pociťujú aj ambulantní lekári. Prezident Asociácie súkromných lekárov SR, Marián Šóth, pre TASR zdôraznil, že táto situácia sa opakuje každý rok, pričom nevyhnutnosť dofinancovania zdravotníctv a bola známa už v januári, ešte pred vypuknutím pandémie Covid-19. „Treba brať do úvahy, že počas pandémie došlo k výrazným zmenám v spôsobe práce a manažovaní pacientov v ambulanciách. To malo samozrejme výrazný dopad na úhrady pre ambulancie, ktoré sú už beztak finančne podhodnotené.” Lekárov tiež podľa neho zaťažili enormne vysoké náklady na ochranné pracovné prostriedky a dezinfekciu.
 
Rovnako sa vyjadrila pre Tlačovú agentúru SR aj výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov, Zuzana Dolinková. „Tak, ako tomu bolo aj v uplynulých rokoch, ani tento rok neprežije slovenské zdravotníctvo bez dodatočnej finančnej injekcie.“
Fonendoskop položený na peniazoch
ZDROJ:mikeledray/Shutterstock.com
 
Keďže zdravotníci stáli počas vírusu Covid-19 v prvej línii a často čelili zvýšenému riziku, vláda prisľúbila pre nich vyčleniť mimoriadnu odmenu. Táto téma však spolu s dodatočnými zdrojmi pre zdravotníctvo zostala v rovine sľubov. “Dnes sa už hovorí o druhej vlne pandémie, ale o téme odmenenia zdravotníkov pracujúcich počas pandémie je ticho,” skonštatoval Marián Šóth.
 
“Ak chce minister zdravotníctva deklarovať pacientom dostupnú, kvalitnú a modernú zdravotnú starostlivosť, musia byť mimoriadne odmeny pre všetkých zdravotníkov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb jeho povinnosťou a diskusia by sa mala viesť len o jej výške,” dodala Zuzana Dolinková. Zodpovedné ministerstvá pritom tvrdia, že o mimoriadnej finančnej odmene pre lekárov, zdravotníkov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, stále rokujú a onedlho predstavia aj konkrétny návrh.
 
Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality