11.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Periorálna dermatitída, nepríjemné kožné ochorenie, ktoré sa tak ľahko nezakryje

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak sa vám v okolí úst objavila červená vyrážka, môže to znamenať, že máte periorálnu dermatitídu. Ide o bežné kožné ochorenie, premieňajúce zdravú pokožku na šupinatú a zapálenú s hrbolčekmi, ktoré často svrbia a pália. Periorálna dermatitída je často mylne považovaná za akné. Opak je však pravdou. Ak sa na ňu nasadí liečba na akné, vyrážka sa môže zhoršiť. Ako sa teda pristupuje k liečbe periorálnej dermatitídy?  Dočítate sa v našom článku. 

 

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • Čo je periorálna dermatitída.
  • Ako vyzerá klinický obraz periorálnej dermatitídy.
  • Aké typy periorálnej dermatitídy môžu byť.
  • Čo spôsobuje vznik periorálnej dermatitídy.
  • Či je periorálna dermatitída nákazlivá.
  • Ako sa periorálna dermatitída diagnostikuje.
  • Ako prebieha liečba periorálnej dermatitídy. 
  • Ako sa periorálna dermatitída líši od rosacey. 
  • Ako dlho trvá kým sa periorálna dermatitída zahojí.
  • Aká preventívne opatrenia môžete proti dermatitíde podniknúť. 

Čo je periorálna dermatitída? 

Ak rozdelíme slovo periorálny, „ peri “ znamená okolo a „ orálny “ znamená ústny, čo v doslovnom preklade označuje „okolo ústny“. Dermatitída nám zase naznačuje, že ide o zápal kože. Dokopy teda ide o zápal kože v okolí úst, ktorý je sprevádzaný tvorbou červenej, šupinatej vyrážky. Spomínaná vyrážka sa môže niekedy rozšíriť  do okolia nosa alebo očí a veľmi zriedkavo aj na pohlavné orgány. 

Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u žien vo veku 20 až 45 rokov. Môže sa síce vyskytnúť aj u detí, starších dospelých a mužov, ale stáva sa to menej často. Epizódy periorálnej dermatitídy môžu trvať týždne a dokonca aj mesiace. Často je chronická a recidivujúca, čo znamená, že sa po vymiznutí zvykne vrátiť. Aby sa jej recidíve predišlo, je potrebné zistiť aké faktory ju vyvolávajú a eliminovať ich. 

Ako vyzerá klinický obraz periorálnej dermatitídy? 

Príznaky, periorálnej dermatitídy sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi. Niekto môže mať len zopár zapálených hrbolčekov, nazývaných papuly, a slabo rozvinutú vyrážku okolo úst. Iných zas môže trápiť veľa papúl a rozsiahla vyrážka, ktorá sa tiahne aj okolo nosa, prípadne na bradu, líca, viečka až čelo. Postihnutá koža je často suchá, šupinatá a môže pacientovi vyvolávať pocit svrbenia, pnutia a pálenia. 

Autor: Miroslav Lukic/Shutterstock

Aké typy periorálnej dermatitídy môžu byť ? 

Okrem typickej periorálnej dermatitídy, sa zriedkavo môžu objaviť aj jej subvarianty medzi ktoré patrí:  

  • Lupoidná periorálna dermatitída 

Je to závažnejšia forma periorálnej dermatitídy, ktorá sa prejavuje hustými zoskupeniami červeno-hnedých papúl. Papula označuje hrbolček na koži, s priemerom menej ako 1cm. Tento podtyp môže mať za následok trvalé zjazvenie kože.  

  • Granulomatózna periorálna dermatitída 

Je zriedkavá forma periorálnej dermatitídy, na ktorú sú viac náchylné deti ako dospelí. Primárne sa vyskytuje u detí s tmavšou pokožkou, no môže sa objaviť aj u detí so svetlým odtieňom pokožky. Pri tejto forme vznikajú na koži telové až žltohnedé hrbolčeky.  

Čo spôsobuje vznik periorálnej dermatitídy? 

Hoci presná príčina periorálnej dermatitídy doposiaľ nie je známa, odborníci prišli na niekoľko faktorov, ktoré môžu periorálnu dermatitídu vyvolať. Medzi tieto faktory patrí: 

  • Používanie lokálnych kortikosteroidov 

Lokálne kortikosteroidy sú steroidné masti, krémy alebo gély, ktoré sa používajú na liečbu kožných ochorení. Ich používanie by však malo byť krátkodobé pričom väčšina z nich sa nemá aplikovať na tvár. Môže to mať za následok poškodenie kože. Rovnaký nepriaznivý účinok môžu mať aj inhalačné kortikosteroidy, ktoré sa náhodne dostanú na kožu.  

  • Niektoré zložky v kozmetike 

Ťažké pleťové krémy, obsahujúce  vazelínu alebo parafínový základ, môžu spôsobiť alebo zhoršiť tento stav. Rovnako aj laurylsulfát sodný (SLS), ktorý bežne nájdete na zadnej strane šampónu. Zubná pasta obsahujúca fluorid môže byť tiež spojená so vznikom periorálnej dermatitídy.  

  • Hormóny 

Keďže je tento stav bežnejší u mladých žien, ako možné príčiny vzniku preto pripadajú do úvahy hormonálna nerovnováha a užívanie hormonálnej antikoncepcie.  

Ďalšie možné príčiny vyvolávajúce periorálnu dermatitídu môžu zahŕňať: 

  • oslabená kožná bariéra, 
  • alergická reakcia,  
  • stres, 
  • zmena bakteriálnej flóry na koži, 
  • UV žiarenie, 
  • žuvanie žuvačky, 
  • problémy s imunitným systémom, 
  • zubné výplne. 
Autor: Nau Nau/Shutterstock

Môžu niektoré potraviny periorálnu dermatitídu zhoršiť? 

Nebolo zatiaľ zistené, že by niektoré jedlo alebo nápoje vyvolali či zhoršili závažnosť periorálnej dermatitídy. V niektorých prípadoch si však pacienti všimli, že s ich periorálnou vyrážkou má súvis žuvanie žuvačky. Preto ak žujete veľa žuvačiek skúste im dva týždne odolať a uvidíte, či nastane zlepšenie.   

Môžem dostať periorálnu dermatitídu pri kontakte s človekom, ktorý ju má? 

Nie. Žiadny typ dermatitídy nie je nákazlivý. Nedá sa preniesť na inú osobu.  

Ako prebieha diagnostika periorálnej dermatitídy? 

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy väčšinou stačí kožnému lekárovi odobrať anamnézu, čo je rozhovor s pacientom, a vizuálne vyšetrenie. Na vylúčenie možnej bakteriálnej alebo mykotickej infekcie môže dermatológ odobrať ster z postihnutého miesta kože a odoslať do laboratória na kultiváciu. Ak vyrážka nereaguje na štandardnú liečbu môže sa tiež vykonať biopsia kože.  

Periorálna dermatitída a rosacea, aký je medzi nimi rozdiel? 

Na prvý pohľad môže periorálna dermatitída a rosacea vyzerať veľmi podobne. Obe kožné ochorenia spôsobujú začervenanú, potenciálne svrbiacu vyrážku v centrálnej časti tváre. Čo je však pre tieto ochorenia rozdielne je príčina ich vzniku. 

Rosacea je chronické zápalové ochorenie. Jeho presná príčina nie je známa, no odborníci sa domnievajú, že má spojenie s genetikou, imunitnou reakciou, mikroorganizmami a environmentálnymi faktormi. Pacienti s rosaceou majú často na tvári výraznejšie krvné cievy, čo môže ľahko viesť k začervenaniu. V porovnaní s periorálnou dermatitídou, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v dôsledku používania lokálnych kortikosteroidov, kozmetiky alebo fluoridovanej zubnej pasty. Odborníci však kvôli podobnosti príznakov týchto dvoch ochorení považujú periorálnu dermatitídu za variant rosacey. 

Autor: Lipowski Milan/Shutterstock

Aké sú možnosti liečby periorálnej dermatitídy? 

Prvým krokom v liečbe periorálnej dermatitídy, je obmedziť používanie produktov, ktoré ju môžu vyvolávať. Keďže lokálne kortikosteroidy sa zdajú byť primárnym rizikovým faktorom periorálnej dermatitídy, je nevyhnutné prestať ich používať na pokožke. Pred vysadením akýchkoľvek liekov je však dôležité porozprávať sa o tom s lekárom ktorý vám kortikoidy predpísal. 

Podľa závažnosti periorálnej dermatitídy môže lekár pri ľahšej forme predpísať imunosupresívne masti a krémy ako je napríklad Protopic alebo Elidel, či lokálne antibiotiká medzi ktoré patrí metronidazol a erytromycín. V závažnejších prípadoch sa pacientom predpisujú perorálne antibiotiká.  

Ako rýchlo sa dá periorálnej dermatitídy zbaviť? 

Liečba periorálnej dermatitídy, po úplné vymiznutie vyrážky, väčšinou trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Preto tomu dajte čas. Buďte však pripravení aj na to, že sa po čase vyrážka môže opäť objaviť. V takom prípade na ňu bude pravdepodobne fungovať rovnaká liečba, ktorá zabrala aj prvýkrát.  

Aká je prevencia pred vznikom periorálnej dermatitídy? 

Existujú opatrenia ktoré môžete urobiť, aby ste periorálnu dermatitídu zmiernili alebo zabránili jej ďalšiemu zhoršeniu, ako napríklad: 

  • Posvieťte si na svoju kozmetiku a make-up, ktoré používate najmä v okolí úst a ktoré by mohli dráždiť vašu pokožku. Pri periorálnej dermatitíde je dobré používať na tvár jemné, zložením  jednoduché produkty bez parfumácie. Ak používate akékoľvek krémy na aké so zložkami ako sú benzoylperoxid alebo kyselina salicylová, je dobré s ich užívaním prestať. Rovnako to platí aj pre drsné peelingy na tvár.  
  • Chráňte si pokožku pred UV žiarením a obmedzte čas počas ktorého vaša pokožka prichádza do kontaktu so slnkom. Slnečné lúče, teplo a vietor môžu periorálnu dermatitídu zhoršiť.  ))))) 
  • Ak používate steroidné masti poriadne si po ich použití umyte ruky, aby ste si nechytili tvár prstami, na ktorých môžu byť zvyšky liečiva. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Perioral dermatitis

Perioral dermatitis about

Skin problems

Perioral dermatitis over the counter treatment

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
červená farba kožečervené vyrážkyestetická medicínakožaškrabancesvrbenie kožetvrdé chrasty