Pityriasis versicolor

Príčiny / spúšťače

Ochorenie vzniká pri premnožení húb Malassezia furfur, ktoré sa za normálnych okolností nachádzajú na pokožke človeka v malom množstve. Nie je úplne jasné, prečo dochádza k tomuto premnoženiu u niektorých skupín ľudí. Je však známe, že týmto ochorením môžu trpieť ľudia akejkoľvek farby pleti. Medzi faktory, ktoré majú určitý súvis s ochorením, patrí zvýšená produkcia potu, hormonálne výkyvy a oslabený imunitný systém.

Príznaky a symptómy

Pityriasis versicolor sa prejavuje na koži ako pigmentové škvrny, ktoré môžu byť svetlejšie alebo tmavšie ako okolitá koža. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, avšak ich typickou lokalizáciou sú miesta so zvýšenou produkciou potu (ramená, trup alebo krk). Škvrny môžu byť suché a odlupovať sa, môžu i zapríčiňovať svrbenie. V zimnom období, keď klesne teplota, môžu zmiznúť, ale v lete sa objavujú znova.

Diagnostika

Je dôležité odlíšiť pityriasis versicolor od iných ochorení s podobnými prejavmi. Lekár stanoví na základe typického klinického obrazu, prípadne po odobratí vzorky postihnutej časti pokožky. Preparát z postihnutého miesta sa zafarbí špeciálnym farbivom a následne sa skúma pod mikroskopom. Ďalšou metódou na diagnostikovanie plesňových ochorení je vyšetrenie pomocou Woodovej lampy, ktorá generuje svetlo so špecifickou vlnovou dĺžkou. Pityriasis versicolor pod touto lampou fluoreskuje zlatožlto.

Liečba, prevencia, kontrola

Ochorenie sa lieči antimykotikami (lieky proti hubám) vo forme krémov, olejov, sprejov, šampónov. Liek sa nanáša na postihnuté miesto minimálne 2 týždne — 1- až 2-krát denne. Ak topická liečba nezaberá alebo tinea versicolor pokrýva veľkú plochu, je nutné nasadiť systémovú terapiu. Užíva sa vo forme tabliet a väčšinou ide o preparáty obsahujúce ketoconazol alebo fluconazol. Systémová terapia môže mať mnohé nežiaduce účinky, napríklad nevoľnosť, bolesť hlavy, žalúdočné problémy a iné. Pigmentové škvrny aj po úspešnej liečbe môžu ešte niekoľko týždňov pretrvávať. Tinea versicolor sa môže po vyliečení vrátiť. S častými recidívami sa stretávajú predovšetkým ľudia žijúci v teplých klimatických podmienkach.

Pot, mastná pokožka a vysoké teploty sú ideálne podmienky na rozmnožovanie malassezie. V prevencii ochorenia je dôležité dodržiavať dôkladnú hygienu, používať špeciálne gély, oleje, šampóny a v teplých letných dňoch nosiť priedušné oblečenie.