Pľúcne infekcie sa objavujú hlavne vtedy, ak sú porušené obranné mechanizmy pľúc alebo celého organizmu. Medzi najdôležitejšie poruchy obranného systému pľúc radíme:
Chýbanie kašľového reflexu alebo jeho útlm v bezvedomí, pri anestézii, pri zlomeninách hrudníka alebo po požití viacerých liekov. Kašeľ je dôležitý reflex, ktorý pomáha chrániť dýchacie cesty a pľúca pred dráždivými látkami nakoľko pomáha vyčistiť hrdlo a dýchacie cesty od choroboplodných zárodkov a prachu.
Poškodenie riasiniek a buniek produkujúcich hlien napríklad pôsobením cigaretového dymu, pri inhalácii dráždivých plynov alebo pri vírusových chorobách. Riasinky a hlien produkujúce bunky tvoria tzv. mukociliárny aparát, vďaka ktorému sa všetky prípadné nečistoty a cudzorodé mikroorganizmy nachádzajúce sa v dýchacích cestách posúvajú smerom nahor aby mohli byť vykašľané.
Poruchy funkcie a výkonu hlavných imunitných buniek v pľúcach tzv. alveolárnych makrofágov, ktoré slúžia ako prvá obranná línia proti cudzorodým látkam, ktoré ľahko pohltia a zničia. Ich porucha môže byť zapríčinená napríklad fajčením, nedostatočným okysličením a pri dlhodobom pôsobení alkoholu.
Opuch pľúc, alebo inak pľúcny edém, je stav spôsobený prebytočnou tekutinou v pľúcach. Táto tekutina sa zhromažďuje v pľúcnych mechúrikoch a zabraňuje nielen efektívnemu dýchaniu ale aj imunitným bunkám pohlcovať cudzorodé mikroorganizmy. Najčastejšie je spôsobený zlyhávaním srdca, ale môže sa objaviť aj pri zápale pľúc alebo pri traumách hrudnej steny.
Zápal pľúc, alebo pneumónia, je pľúcna infekcia, ktorá môže mať formu od miernej, takej že o nej nebudete ani vedieť, až po tak závažnú, že je nutná hospitalizácia pacienta. Najčastejšie je zapríčinený baktériami Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, alebo Klebsiella pneumoniae.
Baktérie sa obyčajne dostávajú do pľúc inhaláciou a vyvolávajú zápalový proces, ktorý začína v pľúcnych mechúrikoch, alveoloch. Zápal je sprevádzaný tvorbou hnisu alebo tekutiny, ktorá tvorí vhodné prostredie pre ďalšie množenie baktérii a tiež umožňuje šírenie infekcie v postihnutej časti pľúc. Môže sa vyskytnúť buď v jednom alebo v oboch pľúcach.
Zápal pľúc môže dostať ktokoľvek, no medzi najviac ohrozených patria deti mladšie ako 2 roky a ľudia nad 65 rokov. Je to preto, že ich imunitný systém nemusí byť dostatočne silný na to, aby s infekciou bojoval. Životné návyky, ako napríklad nadmerné pitie alkoholu a fajčenie cigariet , môžu tiež zvýšiť vaše šance na zápal pľúc. Je to preto, že zložky cigaretového dymu poškodzujú výstelkové riasinky, ktoré sú nevyhnutné k odstraňovaniu prebytočného hlienu z dýchacích ciest. Takto hlien ostáva v dýchacích cestách, tvorí vhodné prostredie na množenie baktérii a potláča aktiváciu imunitných buniek.
Príznaky zápalu pľúc sa môžu pohybovať od miernych až po závažné, v závislosti od pôvodcu ochorenia a od stavu vášho imunitného systému. Ako spoznáte či ste iba prechladnutí, alebo máte zápal pľúc? Bežné príznaky pneumónie:
Diagnostika zápalu pľúc zahŕňa niekoľko testov, vrátane:
Liečba pneumónie závisí od infekčného pôvodcu, ktorý zápal spôsobil a od vážnosti príznakov. Na liečbu bakteriálneho zápalu pľúc sa dávajú antibiotiká. Ak je zápal pľúc spôsobený vírusom, kľúčom k zotaveniu je čas a odpočinok. Vírusová pneumónia sa zvyčajne sama zlepší za 1 až 3 týždne. Lekár vám však môže odporučiť liečbu, ktorá zahŕňa pitie veľkého množstva tekutín, veľa odpočinku a lieky na zníženie horúčky. V prípade, že je pneumónia závažná, vyžaduje si hospitalizáciu v nemocnici, kde sú pacientovi podané potrebné lieky vnútrožilovo, kvôli rýchlejšiemu účinku, a kyslíková terapia.
Atypickou pneumóniou môžeme nazvať hneď niekoľko typov tohto ochorenia.
Atypická pneumónia môže byť:
Najčastejšie sa vyskytuje u detí, kvôli ich slabému imunitnému systému. Spôsobuje ju baktéria Mycoplasma pneumoniae, ktorá priľne na riasinkovú výstelku dýchacích ciest a vyvolá zápal. Ochorenie sa podobá chrípke, pričom časom môže dôjsť k vykašliavaniu hnisavých hlienov. Priebeh ochorenia môže byť mierny, avšak pri ťažkom priebehu sa môže objaviť hemolytická anémia, polyartrirída, meningoencefalitída, alebo tromboembolické komplikácie.
Je spôsobená baktériou Chlamydia pneumoniae, ktorá zapríčiňuje aj zápal hltanu, priedušiek, prínosových dutín a infekcie uší. Chlamídiová infekcia sa začína postupne bolesťou v krku, za ktorou nasleduje dlhotrvajúci kašeľ, ktorý môže trvať až môže 6 týždňov. Na liečbu sa používajú antibiotiká, avšak ľudia s dobrou imunitou sa často zotavia aj sami bez liekov.
Vírusy sú druhou najčastejšou príčinou vzniku zápalu pľúc. Chorobu spôsobuje mnoho druhov vrátane niektorých rovnakých vírusov, ktoré vyvolávajú aj prechladnutie, chrípku, alebo COVID- 19.
Príznaky vírusovej pneumónie sú podobné ako pri chrípke. Patrí medzi ne horúčka, zimnica, suchý kašeľ, ktorý sa môže časom zmeniť na vlhký, upchatý nos, bolesť svalov, hlavy. únava, slabosť. Antibiotiká vírusový zápal pľúc liečiť nebudú, pretože pôsobia iba na baktérie. Liečba zvyčajne závisí od druhu príznakov, ktoré máte. Lekári najčastejšie odporúčajú pitie dostatočného množstva tekutín, lieky na zníženie teploty, antivírusové lieky alebo lieky, ktoré vám pomôžu ľahšie dýchať.
Huby bývajú menej častou príčinou zápalu pľúc. V prípade, že ste zdraví je dosť nepravdepodobné, že dostanete plesňový zápal pľúc. Najviac ohrození týmto ochorením sú ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém z dôvodu transplantácie orgánu, chemoterapie, alebo AIDS. Príznaky mykotickej pneumónie sú podobné ako pri akomkoľvek inom type infekcie hrudníka.
Táto pneumónia sa vyskytuje pri vdýchnutí, aspirácii, žalúdkového obsahu, v ktorom sa nachádzajú baktérie. Prejavuje sa dýchavičnosťou, zrýchleným tepom srdca, zmodraním kože, zúžením priedušiek a horúčkou.
Ak máte zápal pľúc, či už je spôsobený baktériou, vírusom, alebo plesňou, existuje šanca, že by mohol viesť k ďalším zdravotným problémom. Dbajte preto vždy nato, aby ste si zápal pľúc úplne vyliečili. Nedoliečený zápal totižto môže viesť k nasledovným zdravotným komplikáciám:
Pľúcny absces je stav, kedy sa v poškodenej časti pľúc nachádza hnis a odumreté tkanivo ohraničené membránou. Väčšinou je spôsobený bakteriálnou infekciou. Môže sa prejaviť hnilobným zápachom z úst, bolesťou na hrudníku, teplotami, stratou hmotnosti, vykašliavaním krvi a pocitom nedostatku vzduchu alebo dýchavičnosťou.
Naše pľúca obklopujú dve tenké lesklé blany nazývané popľúcnica a pohrudnica. Popľúcnica pokrýva vonkajšiu časť pľúc a pohrudnica vnútornú stranu hrudnej dutiny. Zabezpečujú pľúcam hladký pohyb pri dýchaní. V prípade, že máte neliečený zápal pľúc, môže dôjsť k nahromadeniu nadmerného množstva tekutiny – pľúcneho výpotoku, medzi týmito dvomi blanami. Tento stav sa nazýva fluidotorax. Hromadiaca tekutina následne utláča pľúca a nedovolí im aby sa pri dýchaní rozpínali do potrebných objemov, čím je sťažené dýchanie.
Pri neliečenom zápale pľúc sa medzi popľúcnicou a pohrudnicou môže okrem tekutiny nahromadiť aj hnis. Tento stav sa nazýva empyém. Hromadiaci hnis taktiež utláča pľúca a sťažuje dýchanie. Hnis z tohto priestoru nemôže byť vykašľaný. Odstrániť sa dá tak, že sa vypustí ihlou alebo chirurgickým zákrokom.
Ak je zápal pľúc spôsobený bakteriálnou infekciou, v prípade, že sa nebude liečiť môžu sa baktérie dostať do krvi. Tento stav sa nazýva bakterémia. Bakterémia môže viesť až k život ohrozujúcej sepse, ľudovo nazývanej otrava krvi. Organizmus na tento stav odpovedá septickým šokom, ktorý sa prejavuje poklesom krvného tlaku, horúčkou alebo zimnicou, búšením srdca, zrýchleným dychom, nevoľnosťou a pocitom zmätenosti.
Tuberkulóza patrí k najstarším známym chorobám, na ktoré vo svete ročne zomrie 3 milióny ľudí. Je veľmi nebezpečná z hľadiska prenosu, pretože kvapôčky vo forme aerosólu môžu vo vzduchu zotrvať niekoľko hodín. Pri jednom zakašľaní infikovaného pacienta sa do vzduchu dostáva cca 3000 kvapôčok. Neliečená tuberkulóza je často fatálnym ochorením. Asi 1/3 pacientov zomiera do jedného roka po diagnostike tuberkulózy a polovica do piatich rokov.
To, že ste boli vystavení baktérii Mycobacterium tuberculosis, ešte nemusí znamenať, že ochoriete. Spomedzi 2,5 miliárd ľudí, ktorí sú nositeľmi týchto choroboplodných zárodkov, má väčšina latentnú tuberkulózu.
Ľudia s latentnou, alebo skrytou tuberkulózou nie sú nákazliví a nemajú žiadne príznaky, pretože ich imunitný systém pred ochorením chráni. Je ale možné, aby sa z latentnej tuberkulózy vyvinula aktívna. Väčšina ľudí s latentnou formou má až 15-percentné celoživotné riziko vzniku aktívneho ochorenia. Toto riziko sa obzvlášť zvyšuje ak trpíte stavom, ktorý narúša váš imunitný systém, ako je napríklad AIDS. Keď sa u vás začnú objavovať príznaky, môžete mať pľúcnu tuberkulózu a byť nákazlivý.
Baktérie spôsobujúce tuberkulózu môžu zničiť pľúcne tkanivo až do takej miery, že sa v pľúcach vytvoria ložiská s odumretým tkanivom, z ktorých sa môžu časom vytvoriť prázdne dutiny. Prejavy pľúcnej tuberkulózy zahŕňajú:
Na liečbu a prevenciu pľúcnej tuberkulózy sa používajú takzvané antituberkulotiká. Liečba však trvá oveľa dlhšie ako liečba iných typov bakteriálnych infekcií. Pri aktívnej tuberkulóze je nutné brať antituberkulotiká najmenej šesť až deväť mesiacov. Kvôli tomuto dlhému obdobiu je potrebné striedať druhy antituberkulotík aby si baktérie na ne nevyvinuli odolnosť. Presné lieky a dĺžka liečby závisia od vášho veku, celkového zdravotného stavu, možnej liekovej rezistencie a umiestnenia infekcie v tele.
Neliečené aktívne ochorenie zvyčajne postihuje pľúca, ale krvou sa môže šíriť aj do ďalších častí tela. Príklady komplikácií tuberkulózy zahŕňajú:
Bolesť a stuhnutosť chrbta sú bežné komplikácie tuberkulózy.
Tuberkulózna artritída zvyčajne postihuje bedrové kĺby a kolená.
Môže to spôsobiť pretrvávajúcu alebo prerušovanú bolesť hlavy, ktorá sa objavuje niekoľko týždňov. Možné sú aj duševné zmeny.
Pečeň a obličky pomáhajú filtrovať odpad a nečistoty z krvi. Tieto funkcie sa zhoršujú, ak sú pečeň a obličky napadnuté tuberkulózou.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
What Are the Complications of Pneumonia?