12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Polymorfná svetelná erupcia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Polymorfná svetelná erupcia je choroba vznikajúca na podklade imunologickej odpovede na neznámy antigén, aktivovaný UVA žiarením. Prejavuje sa červenými vyrážkami vznikajúcimi na časti tela, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu. Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie na začiatku jari po prvom slnení. Každé ďalšie oslnenie prináša miernejšie príznaky, koža sa otužuje a na konci leta nemusia byť viditeľné žiadne problémy. Vyrážky sú nápadne červené a môžu svrbieť. Zväčša zmiznú do 10 dní samy a nezanechávajú viditeľné jazvy. U niektorých ľudí s neustupujúcimi príznakmije potrebnénasadiť liečbu.

Vznik a príčiny

K polymorfnej svetelnej reakcii dochádza u ľudí, ktorí majú zvýšenú senzitivitu voči niektorým komponentom slnečného žiarenia. Táto zvýšená senzitivita sa nazýva fotosenzitivita a jej výsledkom býva vznik vyrážok na pokožke. Ľudia s fotosenzitivitou reagujú na UVA žiarenie obsiahnuté v slnečnom svetle.

K prejavom polymorfnej svetelnej reakcie dochádza po prvej expozícii slnečného svetla potom, ako pokožka nebola dlhý čas exponovaná, typicky na jar alebo na začiatku leta. Tieto erupcie sú každoročné. Niektorí ľudia sa však po čase stanú menej fotosenzibilnými a po niekoľkých rokoch môžu u nich príznaky úplne vymiznúť.

Rizikové faktory vzniku polymorfnej svetelnej reakcie sú: ženské pohlavie, svetlý typ pokožky (typický pre severské krajiny), rodinná história ochorenia.

Príznaky

Príznaky sa začínajú objavovať do niekoľkých hodín po slnečnej expozícii. Postihnuté bývajú viditeľné partie tela, ktoré boli v zimnom období skryté pred slnečným žiarením, napríklad krk, horná časť hrudníka, ruky, nohy. Polymorfná slnečná erupcia sa prejavuje na pokožke ako červené vyrážky, ktoré môžu svrbieť alebo páliť. U niektorých ľudí sa ojedinele prejavujú celkové príznaky ako horúčka, bolesť hlavy alebo nutkanie na vracanie (nausea). Tieto príznaky bývajú skôr výsledkom úpalu.

Diagnostika

Lekár zvyčajne stanoví diagnózu na základe klinických testov a anamnézy. Medzi klinické testy patrí biopsia kože, krvné testy alebo fototesty. Fototest vykonáva dermatológ. Pozostáva z aplikácie UVA a UVB svetla na malú časť pokožky. Výsledkom je v pozitívnom prípade výskyt kožných prejavov typických pre polymorfnú svetelnú erupciu.

Liečba

Vo väčšine prípadov nie je liečba nutná. Kožné prejavy zmiznú samy do 10 dní. Ak sú však príznaky závažnejšie, lekár môže predpísať krém s obsahom kortikoidov alebo antihistaminiká na zmiernenie svrbenia, navrhnúť fototerapiu, ktorej princíp spočíva v aplikácií malých dávok UVA alebo UVB žiarenia. To pomáha pokožke, ide o takzvané umelé otužovanie kože.

Prevencia

Kvôli zníženiu opakujúcich sa erupcií vyrážok je dobré nevystavovať sa priamemu slnku medzi 10. a 14. hodinou a používať opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30 SPF.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červené vyrážkyfotosenzitivitakožakrkpáleniesvrbenie