10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Pomer albumínu a kreatinínu v moči (ACR)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Pomer albumínu a kreatinínu v moči (ACR), známy ako mikroalbumín, pomáha identifikovať ochorenie obličiek, ktoré sa môže vyskytnúť ako komplikácia cukrovky. Úroveň ACR by sa mala skontrolovať ihneď po diagnostikovaní diabetu a mala bybyť stanovenáv pravidelných intervaloch. Veľmi nízka hodnota ACR signalizuje, že obličky fungujú normálne. Mierne zvýšená hodnota ACR poukazuje na ochorenie obličiek v počiatočnom štádiu. Veľmi vysoká hladina ACR indikuje závažnejšiu chorobu obličiek.

    Kreatinín

    Kreatinín je chemický odpadový produkt organizmu, vznikajúci pri metabolizme svalov a v menšej miere v dôsledku konzumácie živočíšnych produktov. Zdravé obličky filtrujú kreatinín a iné odpadové produkty z krvi, tie opúšťajú organizmus prostredníctvom moču. Ak obličky nefungujú správne, dochádza k zvýšeniu tejto látky v krvi. Sérový kreatinínový test meria hladinu kreatinínu v krvi a poskytuje odhad úrovne filtrácie obličiek (rýchlosť glomerulárnej filtrácie), je teda vhodným diagnostickým nástrojom pri ochoreniach obličiek. Hodnoty sérového kreatinínu závisia od mnohých základných stavov a rizika poškodenia obličiek. V prípade diagnostikovania cukrovky typu 1 alebo typu 2 lekár realizuje kreatinínový test aspoň raz ročne. V prípade ochorenia obličiek robí tento test v pravidelných intervaloch. Ak pacientovi diagnostikujú ochorenia, ktoré môže sekundárne ovplyvniť obličky, ako je vysoký krvný tlak alebo diabetes, alebo ak užíva lieky, pravidelne ho monitorujú.

    Sérový kreatinínový test je bežný krvný test a nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu. Zdravotná sestra odoberie vzorku krvi a pošle ju do laboratória na analýzu. Niekedy lekár stanovuje hladinu kreatinínu v moči. Pri tejto skúške, ktorá je súčasťou testu klírensu kreatinínu, lekár využíva moč zbieraný 24 hodín pred vyšetrením. Výsledky kreatinínového krvného testu sa udávajú v miligramoch na deciliter alebo v mikromoloch na liter. Normálny rozsah kreatinínu v krvi môže byť 0,84 až 1,21 miligramu na deciliter (74,3 až 107 mikromólov na liter), závisí však od pohlavia a veku jedinca. Keďže sa množstvo kreatinínu v krvi zvyšuje priamo úmerne so svalovou hmotou jedinca, muži majú zvyčajne vyššie hladiny kreatinínu ako ženy. Všeobecne vysoká hladina kreatinínu v sére znamená, že obličky nefungujú tak, ako by mali. Hladina kreatinínu sa môže dočasne zvýšiť v prípade dehydratácie alebo zvýšenej konzumácie mäsa.

    Mikroalbumín

    Albumín je proteín, ktorý je prítomný v krvi, zároveň je to najbežnejší typ proteínu v moči. Keď obličky fungujú správne, z krvného riečiska prechádza do moču len malé množstvo albumínu. Pri zlyhaní obličiek (posledná fáza pomalého procesu poklesu funkcie obličiek) sa v moči nachádza veľké množstvo týchto bielkovín. Albuminúria je zvýšená exkrécia močového albumínu a zároveň marker poškodenia obličiek. V prípade zdravých jedincov je vylučovanie bielkovín albumínu do moču veľmi malé, v prípade pacientov s chronickým zlyhávaním obličiek dochádza k vzostupu albuminúrie a mala by byť pravidelne sledovaná. Pretrvávajúca zvýšená koncentrácia tejto bielkoviny v moči (dva pozitívne testy v priebehu 3 alebo viacerých mesiacov) je hlavným markerom poškodenia obličiek. Test mikroalbumínu v moči je test na zistenie koncentrácie krvného proteínu (albumínu) v moči. Zdravé obličky filtrujú odpadové látky z krvi, ktoré sú transportované mnohými proteínmi, napríklad albumínom. Poškodenie obličiek spôsobuje prenikanie týchto bielkovín do moču. Mikroalbumínové testy sa odporúčajú ľuďom so zvýšeným rizikom ochorenia obličiek, ako je diabetes typu 1, diabetes typu 2 alebo vysoký krvný tlak. Lekár môže odporučiť test mikroalbumínu v moči na odhalenie skorých príznakov poškodenia obličiek kvôli oddialeniu progresu ich ďalšieho poškodenia.

    Test mikroalbumínu patrí medzi jednoduché testy a realizuje sa zo vzorky moču. Rozbor vzorky moču sa robí niekoľkými spôsobmi. Náhodný močový test sa môže vykonať kedykoľvek. Kvôli zlepšeniu presnosti výsledkov sa často kombinuje s testom stanovujúcim kreatinín – odpadový produkt, ktorý sa filtruje obličkami. Vzorka moču sa posiela do laboratória na analýzu. Po poskytnutí vzorky moču sa môže pacient okamžite vrátiť k bežným činnostiam. Rozbor 24-hodinového moču vyžaduje diurézu pacienta, odber moču z posledných 24 hodín pred vyšetrením. Pacient zbiera celkový moč do nádob a odovzdáva ich zdravotnej sestre. Tento test býva doplnený vyšetrením vzorky prvého ranného moču po ukončení zberu 24-hodinovej diurézy.

    Výsledky testu mikroalbumínu sa uvádzajú v miligramoch (mg) bielkovín, ktoré prenikli do moču za posledných 24 hodín. Všeobecne sa za normu považuje hodnota nižšia ako 30 mg. Hodnota v intervale 30 až 300 poukazuje na skoré štádium ochorenia obličiek (mikroalbuminúriu). Viac ako 300 mg naznačuje pokročilejšie štádium ochorenia obličiek (makroalbuminúria). K faktorom, ktoré spôsobujú skreslenie výsledkov stanovenia mikroalbumínu v moči, patrí hematúria (prítomnosť krvi v moči), užívanie niektorých druhov liekov, zvýšenie telesnej teploty, fyzická aktivita a infekcie močových ciest. Zvýšená miera exkrécie albumínu v moči v mikroalbuminurickom rozpätí predpovedá vývoj kardiovaskulárnych a obličkových ochorení a riziko úmrtia u diabetickej a bežnej nediabetickej populácie. Rovnako mikro- a makroalbuminúria sú prediktormi odmietnutia straty štepu a rizika úmrtia v prípade transplantovanej obličky.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    obličky