12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Poranenie medúzou a inými morskými živočíchmi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Medúzy a iné morské živočíchy sú súčasťou prírody a pri narušení svojho prirodzeného prostredia sa bránia. Aj pri kontakte s človekom môže dôjsť ku kontaktu, ktorý vyústi do popŕhlenia alebo bodnutia. Väčšina druhov morských živočíchov tak spôsobí človeku nepríjemné pocity, no môže ísť aj o vážne poranenia ohrozujúce život. Najčastejšie je popŕhlenie medúzou alebo bodnutie morským ježkom.

Vznik a príčiny

Ku kontaktu morského živočícha s človekom dochádza pomerne často. Zväčša nejde o útok alebo obranu pred predátorom, ale o narušenie ich prirodzeného prostredia. Najčastejšie je popŕhlenie medúzami, ktoré sa človeka dotknú svojím chápadlom pri plávaní, alebo o pichnutie morským ježkom, na ktorého človek nevedomky stúpi.

Príznaky

Prvým príznakom poranenia morským živočíchom je okamžitá bolesť. Potom sa v prípade popŕhlenia medúzou prejavuje pálenie či pocit pichania na koži, mravčenie až necitlivosť, sčervenanie alebo sfialovenie miesta. Niektoré druhy medúz môžu spôsobiť ešte závažnejšie príznaky, napríklad nevoľnosť, závraty, vracanie, ťažkosti s dýchaním.

Symptómy závisia od druhu medúzy a od rozsahu popŕhlenia tela. V prípade bodnutia pichliačmi morských tvorov je takisto primárnym príznakom bolesť. Objavuje sa začervenanie miesta, môže dôjsť ku krvácaniu a v mieste poranenia zväčša ostávajú viditeľné zvyšky pichliačov.

Diagnóza

Väčšina popŕhlení a bodnutí si nevyžaduje lekársku pomoc. Ak však príznaky ako bolesť, pálenie alebo nevoľnosť pretrvávajú, je vhodné poradiť sa s lekárom. Ten zisťuje presné okolnosti zranenia a fyzickou skúškou citlivosť poraneného miesta.

Liečba

Liečba zranení morskými živočíchmi sa primárne sústredí na úľavu od bolesti, prípadne na utlmenie alergickej reakcie, ktorá mohla byť vyvolaná. Popŕhlenie medúzou vyžaduje okamžité ošetrenie slanou alebo teplou vodou. Pomáha to znížiť pocit pálenia a bodania. Je dokázané, že teplá voda tlmí bolesť lepšie ako studená.

Proti pretrvávajúcej bolesti sú vhodné lieky, ktoré ju minimalizujú, kým úplne neustúpi. Zväčša stačia voľnopredajné preparáty. V prípade väčších bolestí môže analgetiká predpísať lekár. Ak nastane alergická reakcia, je vhodné použiť antihistamínový krém.

Domáce prípravky, ktoré sa používajú pri popŕhlení, sú ocot, sóda bikarbóna alebo moč. Ich účinok nie je lekársky potvrdený. Pri závažnejších symptómoch sa podáva antivenín, liek na boj proti jedu konkrétneho druhu živočícha.

Bodnutie pichliačmi či ostňami morských tvorov vyžaduje vyčistenie rany. Ak v nej ostávajú zvyšky ostňov, treba ich opatrne odstrániť. Následne možno tlmiť bolesť analgetikami a chladivými obkladmi.

Prevencia

Proti zraneniam morskými živočíchmi je najlepšia prevencia. Je užitočné vopred sa informovať o výskyte väčšieho množstva medúz alebo ježkov vo vode, kde človek chce plávať. Oplatí sa používať ochrannú obuv, prípadne aj oblečenie. V prípade výskytu medúz sa odporúča plávanie proti vetru, aby sa znížilo riziko kontaktu – medúzy „cestujú” s prúdom. Treba sa vyhýbať aj kontaktu s mŕtvymi morskými živočíchmi, i tie môžu človeka zraniť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťkožamravčenienecitlivosťnevoľnostpopáleniny a obareniasčervenanie tvárevracaniezávraty