Postherpetická neuralgia je bolestivý stav, ktorýpostihujenervy a kožu. Vzniká ako komplikácia pásového oparu (herpes zoster, HZ). Ide o vírusové ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster (VZV) a postihuje predovšetkým ľudí s oslabenou imunitou. Začína sa ako primoinfekcia, ktorú človek najčastejšie prekoná v detskom veku ako ovčie kiahne. Vírus z tela nikdy nezmizne a perzistuje v spinálnych gangliách, kde zotrváva v akejsi utajenej forme. Pri oslabení imunity sa opäť aktivuje a šíri sa pozdĺž nervových vlákien do príslušných kožných oblastí inervovaných týmto nervom (dermatómom). Príznakom postherpetickej neuralgie je predovšetkým neprestávajúca bolesť v príslušnej oblasti, ktorá neustupuje ani po zahojení kožných prejavov.
Postherpetická neuralgia vzniká v dôsledku infekcie vírusom varicella zoster. Patrí medzi obávané komplikácie. Príčinou je poškodenie periférneho nervu práve týmto vírusom pri herpese zoster. Rizikové faktory vzniku postherpetickej neuralgie sú vyšší vek, znížená imunita zapríčinená napríklad HIV, lymfómom, rakovinou.
Herpes zoster má typický kožný prejav charakterizovaný vyrážkami v príslušnom úseku, sprevádzaný bolesťou. Ak bolesť pretrváva aj po vymiznutí kožných prejavov herpesu zoster, hovoríme o postherpetickej neuralgii.
Postherpetická neuralgia sa vyznačuje bolesťou na tom istom mieste, kde boli kožné prejavy — pálenie pokožky a bolestivosť na jemný dotyk. Bolesť môže byť veľmi intenzívna a dĺžka trvania môže presahovať mesiace.
Herpes zoster môže spôsobiť komplikácie aj v oblasti hlavy a neuralgiu hlavových nervov. Keď postihne trojklaný nerv, trigeminus, vyznačuje sa šľahavou bolesťou, ktorú spúšťa dotyk takzvaného trigger pointu. K tomuto dotyku môže dôjsť pri čistení zubov, žuvaní, chladovom stimule, rozprávaní.
Lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Testy nebývajú nevyhnutné. Lekár zisťuje, ako dlho bolesť trvá, kde je lokalizovaná a predovšetkým, či bol pred bolesťou prítomný pásový opar.
Základom liečby je kontrola a zníženie pocitu bolesti. Liečba musí byť systematická a pod odborným dohľadom. Proti bolesti sa užívajú bežné analgetiká (ibuprofen, aspirín, kodeín, hydrokodeín a iné). Ak ich účinok nie je dostatočný, je potrebný výber inej skupiny liekov. Medzi používané medikamenty patria taktiež antikonvulzíva (lieky na epilepsiu), ktoré sú veľmi efektívne pri liečbe bolesti spôsobenej neuralgiou. Ďalej je to gabapentin, pregabalin, karbazepin, hydantoin a fenytoin.
Ukázalo sa, že antidepresíva majú pozitívny vplyv nielen na depresiu, ale aj na neuralgiu. Majú však mnohé nežiaduce účinky, napríklad sucho v ústach a dvojité videnie. Ide o amitriptylín, imipramín, nortriptylín. Z anestetík sa používa lidocain.
Prevenciou neuralgie je vakcína Zostavax. Odborníci odporúčajú preventívne očkovať ľudí vo vyššom veku.