Zatiaľ čo PMS často zahŕňa mierne alebo stredne závažné symptómy, ktoré výrazne neovplyvňujú každodenný život, symptómy môžu byť dostatočne závažné na to, aby ovplyvnili vaše každodenné aktivity a celkovú pohodu.
Ak máte PMS, príznaky budete pociťovať pravidelne pred každou menštruáciou. Môžete pociťovať iba niektoré z nižšie uvedených symptómov, avšak PMS zvyčajne zahŕňa aspoň niekoľko rôznych príznakov.
Zmeny vašej nálady, emócií a správania súvisiace s PMS môžu zahŕňať:
Pri PMS si pravdepodobne všimnete aj niektoré fyzické príznaky, ako sú napríklad:
V priemere trvá menštruačný cyklus asi 28 dní. Ak máte cyklus s priemernou dĺžkou:
Vedecký výskum neviedol k jednoznačnej príčine PMS ani k vysvetleniu, prečo ho niektoré ženy pociťujú závažnejšie než iné. To znamená, že výskumníci navrhli niekoľko rôznych teórií.
Mnohí odborníci sa domnievajú, že k PMS dochádza v reakcii na meniace sa hladiny hormónov estrogénu a progesterónu.
Tieto hormóny prirodzene kolíšu počas vášho menštruačného cyklu. Počas luteálnej fázy, ktorá nasleduje po ovulácii, hormóny dosahujú vrchol a potom rýchlo klesajú, čo môže viesť k úzkosti, podráždenosti a iným zmenám nálady.
Neurotransmitery serotonín a norepinefrín majú v tele niekoľko dôležitých funkcií, vrátane pomoci pri regulácii nálady, emócií a správania. Títo chemickí poslovia môžu tiež ovplyvniť symptómy PMS.
Napríklad pokles estrogénu môže vyvolať uvoľnenie norepinefrínu, čo vedie k zníženiu produkcie dopamínu, acetylcholínu a serotonínu. Tieto zmeny môžu vyvolať problémy so spánkom a viesť k zlej alebo depresívnej nálade.
Život s duševným problémom, ako je depresia alebo úzkosť, môže zvýšiť vaše šance na výskyt PMS alebo predmenštruačnej dysforickej poruchy (PMDD), závažnejšej formy PMS.
Toto riziko môže zvýšiť aj rodinná anamnéza PMS, bipolárnej poruchy alebo depresie, vrátane popôrodnej depresie.
Môžete si všimnúť aj exacerbáciu pred menštruáciou. To znamená, že príznaky základných problémov duševného zdravia, ako je bipolárna porucha alebo depresia, sa zintenzívnia krátko pred začiatkom menštruácie.
Odborníci ešte nedospeli k presvedčivému vysvetleniu súvislosti medzi symptómami duševných problémov a zmenami nálady súvisiacimi s menštruáciou. Avšak mnohí veria, že to súvisí s práve s chemickými zmenami v mozgu, o ktorých sme písali už vyššie.
Niektoré návyky môžu ovplyvniť závažnosť vašich príznakov PMS. Potenciálne faktory životného štýlu, ktoré by mohli zhoršiť príznaky PMS, zahŕňajú:
Výskum z roku 2018 tiež spája užívanie alkoholu so zvýšeným rizikom PMS. Ak pravidelne pijete alebo pijete veľa, je ešte väčšia pravdepodobnosť, že pociťujete príznaky PMS.
Rovnako ako pri PMS, symptómy PMDD sa môžu vyskytnúť v dôsledku kolísania hladín estrogénu, progesterónu a serotonínu .
K príznakom PMDD patrí:
Môže byť ťažké hovoriť o intenzívnych emóciách alebo pretrvávajúcich myšlienkach na smrť, umieranie alebo samovraždu. Avšak treba pamätať na to, že nie ste sami, aj keď nemáte pocit, že by ste o svojich pocitoch mohli rozprávať rodine či priateľom.
Ak máte príznaky PMDD, váš lekár vám môže odporučiť návštevu terapeuta alebo psychiatra, najmä ak máte súbežné problémy duševného zdravia súvisiace s depresiou, traumou alebo stresom.
Ďalšie liečby a stratégie zvládania PMS, ktoré môžu pomôcť, zahŕňajú:
Väčšina žien, ktoré majú menštruáciu, hlási aspoň niekoľko príznakov PMS, no tieto príznaky sa nemusia nevyhnutne prejaviť každý mesiac alebo neovplyvnia váš každodenný život.
Ak sa symptómy PMS stanú dostatočne závažnými na to, aby narušili vašu pravidelnú rutinu na mesačnej báze, dobrým ďalším krokom je kontaktovať lekára.
Zdravotnícki pracovníci môžu diagnostikovať PMS alebo PMDD a pomôžu vám preskúmať potenciálne možnosti liečby, ako je napríklad:
Na stanovenie presnej diagnózy sa lekár zvyčajne môže:
Ak sa vaše príznaky neustále objavujú počas luteálnej fázy menštruačného cyklu a vymiznú krátko po začiatku menštruácie, zdravotnícky pracovník môže diagnostikovať PMS.
Na druhej strane, ak pociťujete príznaky počas celého mesiaca alebo príznaky prichádzajú a odchádzajú bez akejkoľvek pravidelnosti, môžu sa spájať s predmenštruačným zhoršením alebo iným zdravotným problémom.
Ďalšie stavy, ktoré môžu zahŕňať podobné príznaky:
Aj keď neexistuje žiadny liek na PMS, môžete podniknúť isté kroky na zmiernenie príznakov. Ak chcete získať úľavu od miernych alebo stredne závažných príznakov, môže vám pomôcť vyskúšať nasledujúce stratégie:
Voľnopredajné lieky môžu tiež pomôcť znížiť fyzické symptómy PMS. Možnosti zahŕňajú:
Ak máte vážne symptómy a zmeny nálady, ktoré spôsobujú komplikácie vo vašom každodennom živote, kognitívno-behaviorálna terapia (CBT) alebo iné terapeutické postupy vám môžu pomôcť naučiť sa nové spôsoby, ako sa vyrovnať s úzkostnými myšlienkami a emóciami.
Ak symptómy PMS ovplyvňujú vašu rutinu a kvalitu života mesiac po mesiaci a domáce prostriedky a voľnopredajné lieky majú len malý vplyv, vždy je najlepšie spojiť sa so svojim lekárom.
Závažné symptómy PMS môžu vyžadovať hlbší liečebný prístup, ale často sa liečbou zlepšujú. Lekár vám môže poskytnúť viac usmernení pri vývoji personalizovaného liečebného plánu, ktorý je pre vás v takomto prípade dôležitý.