24.01.2024 • 5 minút na prečítanie

Prenášačom HPV vírusu môžete byť bez toho, aby ste o tom vedeli

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

HPV – ľudský papilomavírus – zohráva dôležitú úlohu pri vzniku rakoviny krčka maternice u žien. Okrem toho je zodpovedný aj za vznik iných druhov rakoviny, ochorení slizníc a kože, a to u mužov aj žien.

Viac o HPV, o ochoreniach, ktoré spôsobuje a o možnostiach účinnej prevencie – očkovaní – sa dozviete v našom článku.

Čo je vírus HPV?

Ľudský papilomavírusHPV – je skupina viac ako 150 druhov vírusov. Najčastejšie infikujú oblasť genitálu, ale môžu postihnúť aj ústnu dutinu alebo hrdlo.

HPV vírusy sú rozdelené do skupín s nízkym a vysokým rizikom vzniku rakoviny:

  • Typy s nízkym rizikom vzniku rakoviny: Tieto typy môžu spôsobiť vznik bradavíc, zvyčajne na alebo v okolí genitálnej a análnej oblasti. Nespôsobujú rakovinu.
  • Typy s vysokým rizikom HPV: Do tejto skupiny patria najmä HPV 16 a HPV 18, o ktorých je všeobecne známe, že spôsobujú rakovinu krčka maternice. Rakovina súvisiaca s infekciou HPV môže však postihnúť aj hrdlo, análny otvor alebo penis.

Prenos vírusu HPV – na čo by ste si mali dať pozor?

HPV je najčastejším sexuálne prenosným vírusom na svete. Prenáša sa najmä priamym kontaktom s postihnutými oblasťami tela, kde vírus obvykle pretrváva.

Medzi hlavné cesty prenosu HPV patrí:

  • Pohlavný styk: Najčastejším spôsobom prenosu HPV je pohlavný styk. Vírus sa prenáša kontaktom genitálnej oblasti mužov a žien, vrátane vaginálneho, análneho a orálneho styku.
  • Kontakt s postihnutými oblasťami: HPV sa môže prenášať kontaktom s postihnutými oblasťami tela, kde sa nachádzajú bradavice alebo iné poškodenia kože a slizníc, spôsobené vírusom. Môžete sa nakaziť dotykom alebo nepriamym prenosom vírusu z rúk či iných infikovaných povrchov.
  • Prenos z matky na dieťa pri pôrode: V niektorých prípadoch sa HPV môže preniesť z matky na dieťa počas pôrodu, ale je to pomerne zriedkavé.
  • Prenos v domácnosti: Hoci je tento spôsob prenosu menej častý, HPV sa môže šíriť aj prostredníctvom zdieľaných uterákov alebo iných predmetov, najmä ak sú používané ihneď po infikovanej osobe.

Aké sú príznaky HPV infekcie?

Väčšina ľudí s infekciou vírusom HPV nemá žiadne príznaky a ich imunitný systém vírus samostatne eliminuje. Avšak, ako sme už v úvode uviedli, niektoré druhy vírusov môžu spôsobiť vážne komplikácie.

Medzi príznaky spôsobené HPV vírusmi patria:

  • Bradavice: Najčastejším vonkajším prejavom HPV infekcie sú bradavice. Tie môžete objaviť na koži rúk, nôh, genitálií alebo v oblasti konečníka. Bradavice môžu byť malé, ale aj veľké, ploché alebo vypuklé.
  • Genitálne bradavice: Tieto bradavice sa vyskytujú v genitálnej oblasti a okrem vonkajších pohlavných orgánov, môžu postihnúť aj ich vnútorné časti. Sú často nebolestivé, ale môžu spôsobovať nepohodlie alebo svrbenie.
  • Príznaky rakoviny: V prípade infekcie vysokorizikovými typmi HPV môžete príznaky dlho prehliadať. Neskôr to môžu byť, napríklad v prípade rakoviny krčka maternice, nepravidelné krvácanie, bolesti v panve alebo nepríjemný zápach.

Dôležité je poznamenať, že i keď väčšina ľudí s HPV nemá žiadne výrazné príznaky, môžete byť prenášačom vírusu bez toho, aby ste o tom vedeli. Práve z tohto dôvodu sú kľúčové preventívne opatrenia ako:

  • pravidelné lekárske prehliadky,
  • dodržiavanie bezpečných sexuálnych praktík – používanie prezervatívov,
  • očkovanie.
HPV bradavice
Yevhen Prozhyrko/shutterstock.com

Očkovanie proti HPV – najlepší spôsob prevencie

Očkovanie je jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany pred nebezpečnými typmi HPV a ich možnými komplikáciami.

Nakoľko vírus HPV môžu dostať ženy aj muži, očkovanie je vhodné pre obe skupiny. Očkovanie pomáha k prevencii a najúčinnejšie je práve pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Ideálne je okolo 11. až 13. roku života.

Od 1. decembra 2023 sa zvýšila veková hranica detí, ktoré majú nárok na bezplatné očkovanie proti vírusu HPV.

Zdravotná poisťovňa Dôvera uhradí poistencom vo veku 12 až 14 rokov očkovanie v plnej výške. Stačí, ak prvú dávku u svojho všeobecného lekára stihnú najneskôr v deň svojich 15. narodenín. Žiadosť podávať netreba, vakcína je platená priamo zo zdravotného poistenia.

Okrem toho, poistencom od 15 do 17 rokov (vrátane) na očkovanie prispeje až do výšky 70 % nákladov za očkovanie (do maximálnej výšky 130,2 €) na vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml (do maximálnej výšky 257,16 €).

Výška príspevku závisí od toho, ako dlho ste poistencom.

Viac o tom, ako získať príspevok na očkovanie sa dozviete na webovej stránke Dôvery.

HPV vírus
Saiful52/shutterstock.com

 

Pri písaní článku bolipoužité tieto zdroje:

Dôvera: Prispejeme vám na dobrovoľné očkovanie

Dôvera: Bezplatné očkovanie proti HPV

Očkovanie – HPV

WHO: Human papillomavirus (HPV)

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia