Prsné implantáty PIP boli silikónové implantáty, ktoré sa vyrábaliz neschváleného silikónového gélu. Ich problém spočíval aj v tom, že boli nestabilné a oveľa náchylnejšie na roztrhnutie po vložení do oblasti pŕs. Vyrábala ich francúzska firma Poly Implant Prothèse, odkiaľpochádza ajskratka PIP. Používali sa prevažne v Spojenom kráľovstve, u násbolo zistenýchlen pár prípadov. Dohromady bolo vložených približne 400-tisíc implantátov, ktoré predstavujúpribližne 2- až 6-krát väčšie riziko roztrhnutiaoprotiinýmštandardne používaným implantátom. Ak implantát nepraskne, neznamená väčšie zdravotné ohrozenie.
Klinických príznakov prasknutia je niekoľko: bolesť v oblasti pŕs, pichanie, pocit pálenia, začervenanie a zmeny tvaru prsníka. Z dlhodobého hľadiska prasknutie prsného implantátu ešte neznamená riziko vzniku rakoviny alebo toxického poškodenia. V prípade prasknutia je nutné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.
Ženám, ktorým bolo zistené použite prsných implantátov PIP, je potrebné urobiť ultrazvukové vyšetrenie, prípadne vyšetrenie prsníkov magnetickou rezonanciou. Väčšina žien sa po prevalení kauzy rozhodla pre odstránenie týchto prsných implantátov a vloženie nových, štandardných, ktoré boli vyrobené zo schváleného silikónového gélu.
Ak prsný implantát PIP nepraskol, pacientka sa môže rozhodnúť len pre sledovanie, keďže sa nezistilo, že by použitie daného implantátu mohlo viesť k rozvoju zdravotných komplikácií z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Väčšinažien, ktorým boli vložené do oblasti pŕs práve prsné implantáty PIP, sa však po skontrolovaní celistvosti implantátu rozhodla pre výmenu.
Pri zistení prasknutia implantátu je potrebné jeho chirurgické odstránenie. Liečba je teda výhradne operačná a odporúča sa pacientkam s prasknutým implantátom. Vyliatie silikónového gélu totiž vedie k deformácii prsníka a k dráždeniu okolitých tkanív. Pred operáciou je nutné vyšetrenie prsníkov s použitím zobrazovacích metód, interné a anesteziologické vyšetrenie, keďže operácia prebieha v celkovej anestéze. Predoperačné vyšetrenie je nevyhnutné na posúdeniu stavu pacientky pred opätovnou operáciou pŕs.
Priebeh zákroku
Operácia prebieha v celkovej anestéze na klinikách plastickej chirurgie. Rez sa väčšinou vykonáva v pôvodnom reze, ktorým bol prvotne implantát vložený. Pri operácii sa vyberie a podľa žiadosti pacientky sa zároveň do tej istej oblasti vloží nový implantát.
Po zákroku
Po operácii je vhodný pokojový režim, dodržiavanie odporúčaní lekára, nosenie špeciálnej podpornej podprsenky a obmedzenie náročnej fyzickej aktivity. Operácia neznamená – po ukončení rekonvalescencie – žiadne obmedzenia pacientky, ale odporúča sa posilňovanie hlbokého svalstva chrbtice, ktoré vedie k predchádzaniu bolesti pri výraznejšom objeme prsníkov.
Odstránenie neschváleného implantátu väčšina žien pokladala za prevenciu rozvoja nepríjemných komplikácií, ktoré sa vyskytujú najmä pri možnom prasknutí.