10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Prudká bolesť trojklanného nervu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť trojklanného nervu, známa ako trigeminálna neuralgia (tic douloureux),je chronické ochorenie postihujúce piaty hlavový nerv, ktorý prevažne sprostredkúva cit na tvári, ale tiež motoricky (pohybovo) inervuje niektoré svaly tváre. Ochorenie sa prejavuje v podobe záchvatov bolesti pripomínajúcej elektrické šoky a ako spazmy jednej polovice tváre. Príznaky sa objavujú náhle, bez varovania, a sú značne intenzívne. K týmto prudkým prejavom môže dôjsť po dotyku špecifického miesta tváre. Trigeminálna neuralgia je častejšia u žien a u ľudí nad 50 rokov.

Vznik a príčiny

Príčinou je abnormálne posielanie vzruchov cez nerv pre zhoršenie ochrannej pošvy nervu. Takéto abnormálne vzruchy narúšajú normálne šírenie signálu nervom. Porušenie ochrannej vrstvy je často spôsobené tlakom tepny alebo cievy na trojklanný nerv. Na nerv môže taktiež tlačiť tumor. Ochorenie sa častejšie rozvíja s rastúcim vekom. Jeho vznik môže spustiť napríklad skleróza multiplex alebo iné nervovo-degeneratívne ochorenia.

Ďalšími príčinami tic douloureux sú zranenia po operáciách, mŕtvica, zranenia tváre. Náhlu a prudkú bolesť takto poškodeného nervu môže spustiť holenie, dotyk tváre, jedenie, umývanie zubov, aplikácia mejkapu, usmievanie sa a podobne. Ochorenie môže progredovať a ataky bolesti môžu byť častejšie a kritickejšie.

Hlavový nerv sa delí na tri vetvy: očnú (oftalmickú), čeľustnú (maxilárnu) a sánkovú (mandibulárnu). Oftalmická vetva citovo inervuje čelo a oko, maxilárna vetva pocitovo inervuje líce, vrchnú peru a mandibulárna časť zodpovedá za cítenie v oblasti sánky, spodnej pery a motoricky inervuje žuvacie svaly.

Príznaky

K prejavom patrí široká škála príznakov, napríklad epizódy ťažkej vystreľujúcej a ostrej bolesti pripomínajúce elektrické šoky, spontánne ataky bolesti, ktoré spustí aj dotyk, záchvaty bolesti trvajúce pár sekúnd až niekoľko minút, bolesť v oblasti líc, sánky, zubov, ďasien, pier, čela, bolesť často lokalizovaná na jednej polovici tváre, ale môže sa vyskytnúť obojstranne, ataky začínajúce sa na jednom mieste a postupne sa rozrastajúce širšie do okolia. Pred prudkými bolesťami človek často pociťuje pálenie v tvári.

Diagnostika

Človek postihnutý uvedenými príznakmi svoj stav konzultuje so všeobecným lekárom či zubárom. Ten mu zväčša odporučí návštevu neurológa alebo neurochirurga. Lekár fyzikálnym vyšetrením určí, ktoré vetvy trigeminálneho nervu by mohli byť postihnuté. Na diagnostiku sa používajú zobrazovacie metódy ako magnetická rezonancia, ktorá môže odhaliť prítomnosť tumoru, sklerózy alebo cievy tlačiacej na nerv. Záverečná diagnóza je stanovená na základe komplexného vyhodnotenia symptómov.

Liečba

Liečba môže prebiehať na základe medikácie, ktorá zmierni alebo zablokuje abnormálne vzruchy šíriace sa nervom. Patria sem antikonvulsanty (karbamazepin), antispazmodiká (relaxujú svaly), injekcie botoxu (štúdie ukázali, že malé dávky botoxu redukujú bolesť trigeminálneho nervu).

Ďalšou možnosťou liečby je operácia, mikrovaskulárna dekompresia, počas ktorej chirurg umiestni medzi trojklanný nerv a cievy, ktoré naň tlačia, niečo ako menší vankúšik. Ďalší zákrok, ktorý môže pacient podstúpiť, je rádiochirurgická operácia mozgu gama nožom. Chirurg pri nej nareže trojklanný nerv, tak pacienta zbaví bolesti. Mnohé chirurgické zákroky vykonávané pri tomto ochorení zničia vlákna nervu a tvár či časť tváre úplne znecitlivia.

Prevencia

Neexistuje konkrétna prevencia voči ochoreniu. Mnohé nervovo-degeneratívne ochorenia sú čiastočne dedičné, no sčasti sa im dá predchádzať cibrením pamäte, pravidelným cvičením a záujmom o svoj zdravotný stav.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťbolesť tvárepálenieperytrigeminálna neuralgiazuby