Pubické vši, známe ako filcky, sú malý hmyz, ktorý infikuje genitálnu oblasť. Živia sa ľudskou krvou a spôsobujú intenzívne svrbenie v napadnutej oblasti. Tento druh vší žije na ochlpení a prenáša sa najmä pohlavným stykom. Zriedkavo sa vyskytuje v riasach, v podpazuší a ochlpení na tvári. Pubické vši sú často menšie ako vši vlasov či kože.
Najčastejším spôsobom prenosu je intímny styk. Na vine môžu byť aj infikované prikrývky, uteráky a šaty.
Dospelé vši nakladú vajíčka k vlasovým korienkom, čo najbližšie ku koži. Po siedmich až desiatich dňoch sa vši vyliahnu a začnú sa kŕmiť krvou človeka, na ktorom parazitujú. „Bez jedla“ môžu žiť jeden až dva dni.
Na rozdiel od bežných vší je veľmi nepravdepodobné, aby človek tie pubické dostal z kúpeľa alebo nábytku. Zvyčajne neschádzajú z hostiteľa, kým nie sú mŕtve. Nemôžu ani preskočiť z jednej osoby na druhú ako blchy.
Ľudia s pubickými všami často pociťujú svrbenie v oblasti pohlavných orgánov alebo v konečníku približne päť dní po infikovaní. V noci sa svrbenie stáva ešte intenzívnejším. Medzi ďalšie bežné symptómy pubických vší patrí zvýšená teplota, popudlivosť, nedostatok energie, svetlé modrasté škvrny v blízkosti uhryznutí, rany po škriabaní a prípadná infekcia postihnutých miest z nadmerného škriabania.
Deti so všami na riasach sú vystavené riziku vzniku konjunktivitídy (ružové oko). Ak telo na uhryznutie všami reaguje alergiou a objavia sa opuchy, treba okamžite navštíviť lekára.
Kvôli diagnostikovaniu pubických vší treba dôkladne prehliadnuť intímne partie. Drobný hmyz sa pohybuje v ochlpení, viditeľné bývajú aj nakladené vajíčka. Sú drobné a biele, umiestnené okolo korienkov ochlpenia. Pomocou lupy sa možno pozrieť aj na uhryznutia. Zvyčajne sú svetlosivé, po pití krvi môžu tmavnúť.
Liečba spočíva v dekontaminácii tela, oblečenia a posteľnej bielizne. Na telo treba použiť špeciálne mydlo a šampón, ktoré obsahujú permethrinové vody – RID, Nix a A-200. Ak tieto produkty nezaberú, lekár môže predpísať lieky. Keďže vši môžu ľahko prežiť obyčajné mydlo a vodu aj domáce kúry ako teplý kúpeľ a holenie, treba použiť cielené produkty alebo lieky s účinnými látkami.
Kvôli úplnému odstráneniu vší sa odporúča dekontaminovať aj domov. Treba poumývať celý dom a vyčistiť kúpeľňu roztokom bielidla, všetky uteráky, posteľnú bielizeň a oblečenie preprať v horúcej vode a vyžehliť na najhorúcejšom stupni. Ak sa určitý odev nedá vyprať ani prežehliť, treba ho uzavrieť vo vzduchotesnom plastovom obale aspoň na 72 hodín.
Ak by napriek všetkému vši prežili, je potrebné nasadiť silnejšie lieky:
Aby človek zabránil zamoreniu všami, mal by sa vyhnúť zdieľaniu oblečenia, postelí alebo uterákov s každým, kto má vši. Rovnako je nutné predchádzať sexuálnemu kontaktu, kým liečba nie je úplná a úspešná. Ak niekomu diagnostikovali pubické vši, mal by informovať všetkých súčasných aj minulých sexuálnych partnerov.