10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Rakovina močového mechúra

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nádor močového mechúra (MM) je veľmi časté onkologické ochorenie, ktoré má najvyšší výskyt u starších ľudí, najmä mužov, no môže sa objaviť u všetkých vekových skupín aj u žien. Po určitom období majútieto nádory tendenciurecidívy. Rakovina močového mechúra je po rakovine pľúc druhá s vysokým rizikom pre fajčiarov.

Vznik a príčiny

Existuje niekoľko príčin vzniku rakoviny MM – fajčenie, dráždenie MM opakovanými infekciami, práca v chemickom priemysle, najmä so syntetickými farbivami, ožarovanie panvy a brucha. Nádory MM začínajú väčšinou ako menej agresívne, preto je ich skoré odhalenie prioritou.

 

Prevencia

Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa fajčeniu a dodržiavaní predpisov stanovených v BOZP v rizikovom povolaní.

Liečba

Voľba liečby závisí od štádia ochorenia a od rozsahu poškodenia mechúra. Väčšinou je nutné chirurgické odstránenie MM, ktorý bude následne vymodelovaný zo steny hrubého čreva. Nasleduje lokálne podávanie chemoterapie a ožarovanie. V prípade pokročilého štádia je nutné chemoterapiu podávať celkovo.

Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.

Príznaky

Aj u malého nádoru môže dôjsť neustálymi zmenami tlakov v MM k poškodeniu sliznice, ktorá potom zakrváca. Krv v moči je preto jedným z prvých príznakov. Jej prítomnosť sa dá odhaliť zmenou farby moču na sýtočervenú až tmavohnedú. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v bedrovej oblasti a bolesti chrbta, bolesť pri močení, časté močenie.

Diagnostika

Prvým vyšetrením je ultrazvuk panvy, ktorý overí prítomnosť akýkoľvek zmien na sliznici a vyšetrenie moču. Najväčšiu váhu má endoskopické vyšetrenie MM, zvané cystoskopia, pri ktorom sa cez močovú rúru zavedie malá kamera. Umožňuje aj odobratie vzorky na histologické vyšetrenie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbtačasté močeniekrv v močimočový mechúrnadúvanierakovina močového mechúra