12.06.2019 • 8 minút na prečítanie

Rakovina oka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina oka môže ovplyvniť buď vonkajšie časti oka, alebo vnútorné. Riziko je, že sa dokáže rozšíriť do očí z iných častí tela, napríklad pľúc alebo prsníkov. Liečba rakoviny oka je rôzna podľa typu a podľa jej štádia, pričom jej výskyt nie je častý.Existuje viacero typov rakoviny, ktoré postihujú oči. Medzi najčastejšie patrí očný melanóm, spinocelulárny karcinóm, lymfóm a u detí retinoblastóm (detský karcinóm).

Príznaky

Rakovina oka nemusí mať zjavné príznaky, môže sa zistiť náhodne počas rutinného očného testu. Ak sa symptómy objavia, zväčša ide o tiene, záblesky svetla alebo roztiahnuté čiary vo videní, rozmazané videnie, tmavú škvrnu v oku, ktorá sa zväčšuje, čiastočnú alebo úplnú stratu videnia, vyklenutie jedného oka, hrudku na oku alebo vnútri oka, ktorá sa zväčšuje, a o bolesť v oku alebo okolo neho.Tieto príznaky môžu byť spôsobené aj menej vážnymi očnými diagnózami, takže nie sú nevyhnutne znakom rakoviny. Je však dôležité čo najskôr dať symptómy lekársky skontrolovať.

Vznik a príčiny

Možné rizikové faktory pre najčastejšie typy rakoviny oka:

MELANÓMOčný melanóm sa vyskytuje, keď sa bunky produkujúce pigmenty v očiach rozdelia a zároveň množia príliš rýchlo, čím sa vytvára nádorové tkanivo. Rizikové faktory sú:

Vek a pohlavie. Väčšina ľudí s diagnostikovaným melanómom oka má viac ako 50 rokov. Jeho výskyt je o niečo častejší u mužov ako u žien.

Rasa. Melanóm oka je bežnejší u bielych ako u čiernych ľudí.

Farba očí. Ľudia s modrými, so sivými alebo zelenými očami majú vyššie riziko melanómu ako ľudia s hnedými očami.

Znamienka. Členovia niektorých rodín majú na koži veľké množstvo znamienok, ktoré sú atypické s tendenciou mať nepravidelný tvar alebo farbu a môžu sa stať rakovinovými. Ľudia s týmito znamienkami majú vyššie ako priemerné riziko melanómu kože aj melanómu oka.

Zdedený syndróm rakoviny. Lekári identifikovali zriedkavý zdedený stav nazývaný syndróm rakoviny BAP1. Rodiny s touto anamnézou majú zmenu (mutáciu) v géne BAP1. Ľudia s touto zmenou génu majú zvýšené riziko očného melanómu, kožného melanómu a niektorých ďalších druhov rakoviny.

Slnečné žiarenie. Je dokázané, že vystavenie slnečnému žiareniu je rizikovým faktorom melanómu pokožky. Preto je slnko spájané aj s melanómom oka, ale nie je to potvrdené.

Vystavenie UV žiareniu. Mierne zvýšené riziko melanómu majú ľudia pracujúci s UV žiarením (napríklad zvárači).

SPINOCELULÁRNY KARCINÓM

Rizikové faktory vzniku tejto diagnózy:

Infekcia HIV. Ľudia s HIV majú vyššie riziko spinocelulárneho karcinómu spojoviek oka. Ide o pôsobenie vírusu na imunitný systém.

Lieky, ktoré potláčajú imunitný systém. Pacienti po transplantácii orgánov musia užívať lieky na potlačenie autoimunitnej reakcie. Tieto lieky všeobecne tlmia imunitný systém, preto sa zvyšuje riziko niektorých typov rakoviny vrátane karcinómu oka.

Infekcia vírusom ľudského papilómu. Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť karcinóm oka v kombinácii s inými faktormi. Vírus spôsobuje rakovinu spinocelulárnych buniek na iných miestach tela. Infekcia spôsobená HPV je veľmi častá a nie každý, kto je infikovaný, dostane rakovinu.

Slnečné žiarenie. Pôsobenie slnka súvisí s vyšším rizikom karcinómu buniek v oku.

LYMFÓM

Ak imunitný systém človeka nefunguje tak, ako by mal, tento človek môže mať zvýšené riziko lymfómu oka. Patria sem aj ľudia, ktorí užívajú lieky na zastavenie odmietnutia orgánu po transplantácii, majú HIV alebo AIDS, majú autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, alebo sa narodili so zriedkavými zdravotnými syndrómami ovplyvňujúcimi ich imunitu.Aj ľudia bez týchto rizikových faktorov môžu byť vystavení riziku. Najvyššie je vo veku 50 až 60 rokov.

RETINOBLASTÓM

Retinoblastóm je zriedkavý typ rakoviny oka. Najčastejšie postihuje deti mladšie ako 5 rokov.

Zdedený gén. Približne 4 z 10 retinoblastómov môžu byť zdedené. Niektoré deti sa narodia so zmenou v géne retinoblastómu (gén RB1). Zdedili ho od jedného z rodičov, prípadne zmena génu nastala vo veľmi skorých štádiách vývoja plodu v maternici.

Ďalšie príčiny. Jedna štúdia ukázala, že deti narodené starším matkám majú mierne vyššie riziko retinoblastómu. Sleduje sa i podozrenie, že deti, ktorých matky počas tehotenstva fajčia, majú dvojnásobne vyššie riziko retinoblastómu.

Diagnostika

Základným vyšetrením je kontrola zraku, pri ktorej sa lekár podrobnejšie pozrie na štruktúry očí a zistí prípadné abnormality.

Následne sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie oka. Počas neho sa malá sonda umiestni nad zavreté oko a pomocou vysokofrekvenčných zvukových vĺn sa vytvorí obraz vnútrajška oka. Toto vyšetrenie umožňuje lekárovi zistiť viac o pozícii nádoru a jeho veľkosti.

Fluoresceínový angiogram sú fotografie podozrivej rakoviny, nasnímané pomocou špeciálnej kamery po aplikácii farbiva do krvného obehu. Tým sa zvýrazní nádor a možno ho skontrolovať. Príležitostne sa môže tenkou ihlou odobrať malá vzorka buniek z nádoru.

Po dohode s pacientom môže lekár vyšetriť rakovinu očí aj kvôli otestovaniu abnormalít chromozómov v rakovinových bunkách. Ide o cytogenetické testovanie.

Liečba

Liečba oka závisí od typu, veľkosti, umiestnenia a štádia rakoviny.

MELANÓM

Brachyterapia. Do blízkosti nádoru sa vkladajú malé platne s rádioaktívnym materiálom, aby zabili rakovinové bunky.

Externá rádioterapia. Ide o zameranie lúčov žiarenia na nádor, aby zabili rakovinové bunky.

Chirurgický zákrok na odstránenie nádoru alebo časti oka. Využíva sa, ak je nádor malý a pacient ešte má nejaký zrak v postihnutom oku.

Odstránenie oka (enukleácia). Ak je nádor veľký alebo pacient úplne stratil zrak. Oko sa nahradí umelým, ktoré sa zhoduje s druhým, zdravým okom.

Chemoterapia. Používa sa na očný melanóm zriedkavo, ale môže byť vhodná.

LYMFÓM

Rádioterapia. Vonkajšia rádioterapia oka a mozgu dokáže odstrániť rakovinu v oku a pomôcť predísť jej návratu do mozgu alebo miechy.

Chemoterapia. Väčšina pacientov s lymfómom oka podstupuje chemoterapiu. Aplikuje sa kvapkaním do žily, prípadne injekčne do tekutiny okolo miechy (intratekálna chemoterapia). Chemoterapia môže byť spojená s rádioterapiou.

Cielené lieky. Pri niektorých typoch lymfómu sa liečba zameriava na lieky proti rakovine. Užívajú sa vnútrožilovo, prípadne ako tablety.

SPINOCELULÁRNY KARCINÓM

Rakovina dlaždicových buniek je najčastejšou rakovinou spojovky. Ide o pomaly rastúcu diagnózu a veľmi zriedka sa šíri do iných častí tela. Liečba zahŕňa chirurgickú operáciu na odstránenie rakoviny, terapiu zmrazením (kryoterapiu) alebo chemoterapiu.

RETINOBLASTÓM

Pri liečbe retinoblastómu rozhoduje veľkosť nádoru. Menšie nádory potrebujú lokálnu liečbu, teda len na oku. Zahŕňa to laserovú terapiu, kryoterapiu, termoterapiu.

Pri väčších nádoroch – ak uvedená liečba nie je účinná – sa pristupuje k chirurgii a chemoterapii.

Ako žiť s chorobou

Prežitie a dĺžka života po stanovení diagnózy rakoviny oka závisí od mnohých faktorov. Rozhoduje typ rakoviny, individuálne zdravie pacienta, liečba a reakcia na samotnú liečbu. Štatistiky sú však tvrdšie ako v prípade iných, bežnejších rakovín, keďže táto diagnóza je zriedkavá a počet pacientov nie je veľký. Najdôležitejšie je, aby človek, ktorý pociťuje príznaky, navštívil lekára a dal sa vyšetriť. Včasná diagnóza môže výrazne zasiahnuť do priebehu choroby i jej liečby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuočiproblémy so zrakomslepota