Rakovina penisu je relatívne vzácne ochorenie. Zdravé bunky penisu sa premenia na rakovinové, začnú sa nekontrolovateľne množiť a rásť a vzniká tumor. Rakovina sa môže rozširovať do okolitých oblastí organizmu (žľazy, lymfatické uzliny a iné). Postihnutí bývajú muži po 50. roku života. Existuje viacero typov nádoru penisu, ale 90 percent tvorí dlaždicovobunkový karcinóm. Prognóza ochorenia je dobrá, ak sa rakovina diagnostikuje v ranom štádiu a ešte nedošlo k rozšíreniu na žľazy alebo lymfatické uzliny.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Vyšetrenie je zamerané na kontrolu tvaru, farby prípadne prehmatanie rôznych hrčiek alebo vredov. Ak sú na penise novotvary, treba vykonať biopsiu na potvrdenie diagnózy. Biopsia je vyšetrenie, pri ktorom lekár získa bunky z tkaniva. Tie následne vyšetrí patológ pod mikroskopom. Kvôli zisteniu toho, ako sa nádor šíri tkanivami, je nutné vykonať cytoskopiu, prípadne počítačovú tomografiu (CT) a MRI. Pre stanovenie terapie je taktiež potrebné diagnostikovať štádium nádoru.
Liečba závisí od invázie nádoru. Neinvazívny nádor sa nešíri do hĺbky, nepostihuje žľazy a lymfatické uzliny. Liečba neinvazívnych nádorov zahŕňa laserovú terapiu, chemoterapiu, rádioterapiu, kryoterapiu.
Invazívny nádor je, naopak, agresívny, deštruktívny a šíri sa do okolia. Je potrebné ho odstrániť chirurgicky s dostatočným bezpečnostným okrajom a nasadiť kombinovanú terapiu (chemoterapia + rádioterapia).
Neexistuje účinná prevencia voči rakovine penisu, dá sa však znížiť riziko jej vzniku. Odporúča sa prestať fajčiť, zlepšiť osobnú hygienu, aby sa predchádzalo vzniku bakteriálnych a vírusových ochorení, ktoré by mohli postihnúť penis. Pri pohlavnom styku treba používať prezervatív, aby sa zabránilo možným sexuálne prenosným chorobám. Ak dieťa má fimózu (neschopnosť pretiahnuť predkožku cez žaluď penisu), odporúča sa navštíviť urológa a zvážiť možnosť odstránenia predkožky.
Rakovina penisu je spôsobená nekontrolovateľným rozmnožovaním buniek, ku ktorému môže prispieť rad rizikových faktorov, napríklad infekcia vírusom HPV, vek nad 50 rokov, fajčenie, fimóza, zlá genitálna hygiena, promiskuita, opakované infekcie penisu.
Existuje niekoľko typov tumorov, ktoré môžu postihnúť penis. Najčastejší je dlaždicovobunkový karcinóm postihujúci bunky, ktoré pokrývajú penis. Adenokarcinóm postihuje žľazové bunky penisu produkujúce pot. Melanóm postihuje bunky pokožky, ktoré sú zodpovedné za farbu kože.
Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.
Prvým viditeľným príznakom je hrčka, masa alebo vred, vyskytujúce sa na penise. Môže vyzerať ako malá ranka nachádzajúca sa na predkožke, ktorá sa nehojí do štyroch týždňov. Medzi ďalšie symptómy patrí svrbenie, pálenie, výtok z penisu, zmena jeho farby, krvácanie, začervenanie, zväčšené lymfatické uzliny.