10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Rakovina pošvy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina pošvy patrí k zriedkavým formám onkologických ochorení. Postihuje vagínu, svalovo-väzivovú trubicu, ktorá spája maternicu s vonkajšími pohlavnými orgánmi. Najčastejšie postihuje bunky na povrchu sliznice vagíny, teda priamo v pôrodných cestách. Kým niekoľko druhov rakoviny sa môže rozšíriť do vagíny z iných miest, rakovina začínajúca sa priamo vo vagíne (primárna vaginálna rakovina) je pomerne zriedkavá. Jej včasná diagnóza je dôležitá, pretože v pokročilejších štádiách je liečba oveľa ťažšia a náročnejšia.

Vznik a príčiny

Vagína je vývodná pôrodná cesta a súčasne ženský kopulačný orgán. Nie je úplne jasné, čo rakovinu pošvy priamo spôsobuje. Všeobecne sa rakovina v ľudskom tele vyvíja v prípade, keď sa v zdravých bunkách objaví genetická mutácia, ktorá zasiahne do ich normálneho metabolizmu a zmení ich na abnormálne. Zdravé bunky rastú a množia sa nastavenou rýchlosťou a umierajú v stanovenom čase. Rakovinové bunky však rastú a množia sa nekontrolovane a nepodliehajú bunkovej smrti (apoptóze). Akumulujúce sa abnormálne bunky takto vytvárajú hmotu a vznikne nádor. Rakovinové bunky následne pôsobia na blízke tkanivá, prípadne ich krv a lymfa transportujú na iné miesta v tele – metastázujú. Rakovinu postihujúcu vagínu rozdeľujú lekári podľa druhu buniek, v ktorých sa toto onkologické ochorenie začalo.

Vaginálny spinocelulárny karcinóm je najbežnejší typ rakoviny pošvy. Začína sa v tenkých plochých bunkách (dlaždicové bunky), ktoré lemujú povrch vagíny.

Vaginálny adenokarcinóm sa začína v žľazových bunkách vagíny.

Vaginálny melanóm sa vyvíja v bunkách produkujúcich pigmenty (melanocyty).

Vaginálny sarkóm sa vyvíja v bunkách spojivového tkaniva alebo vo svalových bunkách v stenách vagíny.

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku vaginálneho karcinómu, patrí zvyšujúci sa vek (väčšina žien s diagnostikovanou rakovinou pošvy má viac ako 60 rokov). K rizikovým faktorom patrí tiež výskyt atypických buniek v pošve (vaginálna intraepiteliálna neoplázia), často spôsobený pohlavne prenosným ľudským papilomavírusom (HPV). Ak žena v 50. rokoch 20. storočia užívala liek diethylstilbestrol, jej dcéra má zvýšené riziko vaginálneho karcinómu (clear cell adenocarcinoma). Medzi ďalšie rizikové faktory patrí promiskuita, skorá iniciácia pohlavného styku, fajčenie, infekcia HIV a iné. Komplikáciou rakoviny vagíny je metastázovanie do vzdialených oblastí tela, ako sú pľúca, pečeň a kosti.

Príznaky

Skoré štádiá rakoviny pošvy sa zvyčajne symptomaticky neprejavujú. Lekár ich môže odhaliť v rámci pravidelnej preventívnej gynekologickej prehliadky. V neskorších štádiách patrí medzi časté subjektívne príznaky nezvyčajné vaginálne krvácanie (po pohlavnom styku, po menopauze), vodnatý vaginálny výtok, nárast tkaniva vnútri pošvy, bolesť pri močení, zvýšená frekvencia močenia, zápcha, bolesť panvy a krížov.

Diagnostika

Rakovinu pošvy lekár niekedy zistí počas rutinného gynekologického vyšetrenia ešte pred objavením sa typických príznakov. Počas vyšetrenia najskôr starostlivo kontroluje vonkajšie genitálie, potom zasunie dva prsty jednej ruky do vagíny, pričom súčasne druhou rukou tlačí na podbruško, aby vyhmatal maternicu a vaječníky. Do vagíny zavedie zariadenie nazývané spekulum, ktoré umožňuje spriechodnenie vaginálneho kanálu tak, aby mohol skontrolovať nielen vagínu, ale i krčok maternice. Prostredníctvom sterov môže realizovať papanikulárnu skúšku (Pap test), ktorá identifikuje abnormálne bunky. Ďalším postupom je kolposkopia – vyšetrenie vagíny špeciálnym osvetleným zväčšovacím prístrojom, kolposkopom. Kolposkopia umožňuje lekárovi zväčšiť povrch vagíny, aby zistil akékoľvek oblasti výskytu abnormálnych buniek. V prípade podozrenia sa využíva biopsia, teda odber vzorky a jej histologické a cytologické zhodnotenie.

Keď lekár diagnostikuje rakovinu, podnikne kroky na určenie jej štádia – takzvaný staging, ktorý pomáha lekárovi zvoliť vhodnú formu liečby. Ako pomocné diagnostické postupy sa využívajú zobrazovacie techniky (CT, MRI alebo pozitrónová emisná tomografia – PET), prípadne endoskopia orgánov (cystoskopia, proktoskopia).

Štádiá vaginálneho karcinómu:

Stupeň I – Rakovina je obmedzená na vaginálnu stenu.

Stupeň II – Rakovina sa rozšírila do okolitých tkanív.

Štádium III – Rakovina sa rozšírila do panvy.

Štádium IVA – Rakovina sa rozšírila do blízkych oblastí, ako je močový mechúr alebo konečník.

Štádium IVB – Rakovina sa rozšírila do oblastí mimo pošvy (pečeň).

Liečba

Možnosti liečby vaginálnej rakoviny závisia od typu rakoviny a jej štádia. Využíva sa chirurgická operácia a ožarovanie. Medzi chirurgické prístupy patrí odstránenie malých nádorov alebo lézií, ale aj odstránenie vagíny (vaginktómia), odstránenie maternice a vaječníkov (hysterektómia) a blízkych lymfatických uzlín (lymfadenektómia), prípadne odstránenie väčšiny panvových orgánov (excentrácia panvy) vrátane močového mechúra, vaječníkov, maternice, vagíny, konečníka a dolnej časti hrubého čreva. Súčasťou tohto postupu je aj vytvorenie otvorov, ktoré umožňujú odtekanie moču (urostómia) a odchod stolice (kolostómia). V prípade odstránenia celej vagíny môže žena podstúpiť rekonštrukčnú operáciu na vytvorenie novej vagíny.

Radiačná terapia využíva energetické lúče s vysokým výkonom (RTG) na usmrtenie rakovinových buniek. Radiačná terapia zabíja rýchlo rastúce rakovinové bunky, ale môže tiež poškodiť blízke zdravé tkanivá.

Prevencia

Pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia a Pap testy pomáhajú zachytiť najskoršie štádiá rakoviny vagíny. Očkovanie ako prevencia infekcie HPV môže znížiť riziko vzniku rakoviny vagíny a ďalších nádorov súvisiacich s HPV. Formou prevencie je zdržiavanie sa rizikových faktorov životného štýlu (tabakizmus, alkoholizmus, promiskuitné správanie).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť panvypošvarakovina pošvyzápcha