Rakovina ritného otvoru a análneho kanála vzniká postupnou premenou buniek, ktoré obsahujú pozmenenú genetickú informáciu. V tejto oblasti sa nachádza prechod medzi sliznicou a kožou, preto tam môže vzniknúť viacero druhov nádorov. Rakovina ritného otvoru a análneho kanála patrí medzi vzácnejšie nádorové ochorenia, často sa však združujú s nezhubnými ochoreniami konečníka, akými sú praskliny, fistuly, hemoroidy či bradavice.
Nádor vzniká množením buniek, ktoré sú geneticky mutované. Sú schopné rýchleho rastu, prieniku hlbšie do sliznice a ďalšieho delenia. Na vzniku sa podieľajú genetické faktory a faktory životného štýlu. Medzi rizikové faktory radíme infekciu ľudským papilomavírusom pri análnom sexe, ktorý spôsobuje napríklad rast bradavíc v tejto oblasti. Ochorenie častejšie postihuje homosexuálov a osoby, ktoré striedajú sexuálnych partnerov. Ďalším rizikovým faktorom je fajčenie, ale i dlhodobé trhliny či fistuly v oblasti konečníka podporujú vznik nádoru.
Hlavný príznak je krvácanie, ktoré môže byť rôznej intenzity, ale vo väčšine prípadov sa stretávame so slabším krvácaním, ktoré pacienti pripisujú hemoroidom. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v oblasti konečníka, svrbenie, pocit nútenia na stolicu. Vyskytnúť sa môžu aj zmeny frekvencie stolice. Ak sú nádorovým ochorením postihnuté aj zvierače, pacient nie je schopný udržať stolicu a dochádza k inkontinencii stolice.
Pacientov stav vyhodnotí lekár na základe podrobnej anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia. V niektorých prípadoch stačí na určenie diagnózy per rektum vyšetrenie a pohľad na danú oblasť. V iných prípadoch sa využívajú pomocné zobrazovacie metódy. Anoskopia je vyšetrenie ritného otvoru a priľahlej časti konečníka prístrojom v tvare krátkej rúrky. Pri rektoskopii sa prístrojom vyšetruje celý konečník. Pri obidvoch vyšetreniach sa odoberá vzorka tkaniva na histologické vyšetrenie. Vzorku odobratého tkaniva vyšetrí mikroskopom patológ, ktorý potvrdzuje diagnózu.
Pri ultrazvukovom vyšetrení sa sonda zavádza do konečníka a je možné zobraziť rozsah nádoru a jeho prerastanie do steny tráviaceho traktu. Na hľadanie a vylúčenie metastáz sa používa ultrazvuk brucha a panvy, prípadne CT vyšetrenie a RTG hrudníka pre možnú prítomnosť metastáz v pľúcach. Všetky tieto vyšetrenia pomáhajú určiť štádium nádorového ochorenia.
Medzi terapeutické metódy patrí chemoterapia a ožarovanie, v niektorých prípadoch je to chirurgický výkon. Na základe štádia nádorového ochorenia lekár volí postup a druh liečby. Vyrezanie nádoru je možné len pri jeho veľmi malých rozmeroch. Využíva sa hlavne kombinácia rádioterapie a chemoterapie. Dochádza k posilneniu účinku a ničeniu nádorových buniek.
Ritný nádor a nádor v oblasti análneho kanála často možno vyliečiť bez chirurgického zásahu, so zachovaním funkcie análnych zvieračov. Len v ojedinelých prípadoch je nutné odstránenie ritného otvoru a konečníka a následné vytvorenie kolostomie (vývod tráviacej trubice na povrch tela).
Dôležitá je včasná diagnostika a absolvovanie preventívnych prehliadok. Následne presné dodržiavanie predpísanej liečby.