10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Reflux u dojčiat

Príznaky a symptómy

Reflux u detí sa prejavuje najmä vypľúvaním a vracaním mliečnej stravy. Je veľmi neobvyklé, že obsah detského žalúdka má dostatok kyseliny na dráždenie hrdla alebo pažeráka a spôsobenie iných výrazných príznakov.

S dieťaťom treba navštíviť lekára, ak nepriberá, vracia silným prúdom, súčasťou vývratkov je zelená alebo žltá kvapalina, vyprázdňuje krv alebo niečo, čo vyzerá ako kávové zrná, má krv v stolici, odmieta jedlo, má ťažkosti s dýchaním alebo chronický kašeľ, začína vracať až vo veku 6 mesiacov a viac a po jedle je nezvyčajne podráždené.

Niektoré z týchto príznakov môžu naznačovať vážne, ale liečiteľné stavy, ako je GERD alebo blokáda tráviaceho traktu.

Príčiny / spúšťače

Dojčatám s touto diagnózou chýba časť svalu medzi pažerákom a žalúdkom. Nie je ešte úplne vyvinutý, to spôsobuje, že obsah žalúdka preteká späť. Faktory, ktoré prispievajú k refluxu, sú bežné veci, a tak sa im často nedá vyhnúť. Ide o ležanie, tekutú stravu a predčasné narodenie.

Príležitostne môže byť dojčenský reflux spôsobený vážnejšími stavmi:

GERD. Reflux má dostatok kyseliny na podráždenie a poškodenie výstelky pažeráka.

Pylorická stenóza. „Ventil“ medzi žalúdkom a tenkým črevom sa zužuje, tak zabraňuje vyprázdňovaniu obsahu žalúdka do tenkého čreva.

Potravinová intolerancia. Proteín v kravskom mlieku je najbežnejším spúšťačom.

Eozinofilná ezofagitída. Určitý typ bielych krviniek (eozinofil) vytvára a poškodzuje výstelku pažeráka.

Diagnostika

Lekár začína prehliadku otázkami o príznakoch dieťaťa a bežnou kontrolou. Ak je zdravé, rastie podľa očakávania a zdá sa, že je spokojné, nie je potrebný lekársky zásah.

Ďalšie testovanie je vhodné, ak ho lekár odporučí na základne prvotnej prehliadky. Zväčša ide o tieto metódy:

Ultrazvuk – zobrazovací test môže zistiť pylorickú stenózu.

Laboratórne testy – testy krvi a moču môžu pomôcť identifikovať alebo vylúčiť možné príčiny opakujúceho sa vracania a nízkeho prírastku hmotnosti.

Monitorovanie pH pažeráka – na zistenie kyslosti v pažeráku sa používa tenká tuba zavedená do nosa alebo do úst a do pažeráka dieťaťa. Rúrka je pripojená k zariadeniu, ktoré monitoruje kyslosť, takže dieťa musí ostať v nemocnici.

Röntgen – snímky dokážu odhaliť abnormality v zažívacom trakte, napríklad obštrukciu.

Horná endoskopia – používa sa špeciálna trubica vybavená objektívom fotoaparátu a svetlom (endoskop). Prechádza cez ústa, pažerák, žalúdok a prvú časť tenkého čreva dieťaťa. V prípade dojčiat a detí sa endoskopia zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii.

Liečba, prevencia, kontrola

Detský reflux sa väčšinou vyrieši sám. Dovtedy sa odporúča:

  • dávať dieťaťu jesť v menších a častejších dávkach
  • prerušovať kŕmenie, aby si dieťa odgrglo
  • držať dieťa vo vzpriamenej polohe 20 až 30 minút po kŕmení
  • odstrániť zo stravy dojčiacej matky mliečne výrobky, hovädzie mäso a vajcia na overenie, či dieťa nemá alergiu
  • použitie inej veľkosti cumlíka na fľaši dieťaťa, aby neprehĺtalo vzduch
  • zahustenie konzumovaného mlieka

Refluxné lieky sa odporúčajú len deťom s komplikovaným refluxom. Môžu totiž zabrániť vstrebávaniu vápnika a železa a zvýšiť riziko niektorých infekcií čriev a dýchacích ciest.

Ojedinele môžu dieťa operovať. Spodný pažerák sa chirurgicky utiahne, aby sa zabránilo pretekaniu kyseliny doň. Tento postup (fundoplikácia) sa zvyčajne vykonáva iba vtedy, keď je reflux veľmi závažný a bráni rastu, prípadne narúša dýchanie dieťaťa.

Praktické informácie

Reflux u detí je vhodné nechať lekársky skontrolovať. Ak stav nie je vážny, dodržiavanie bežných odporúčaní môže výrazne pomôcť a po niekoľkých mesiacoch sa celkom stratí.

Redakcia portálu Lekár.sk