Ružienka

Vznik a príčiny

Ochorenie má vírusový pôvod, šíri sa kvapôčkovou nákazou a je veľmi nákazlivé. Inkubačná doba je 16-18 dní. Zdrojom infekcie je chorý človek, niekedy i 7 dní pred prepuknutím prvých príznakov. Ružienka patrí medzi choroby s takzvaným teratogénnym vplyvom, ktoré dokážu nakaziť plod tehotnej ženy a narušiť jeho vývoj. Medzi ďalšie infekcie tohto druhu patrí toxoplazmóza, syfilis a iné. Od zavedenia povinného očkovania sa výskyt ružienky na Slovensku výrazne znížil, v súčasnosti ide o menej ako 10 prípadov ročne.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje nesplývajúcou plošnou vyrážkou, ktorá sa začína v oblasti hlavy, odtiaľ sa šíri na celé telo. Okrem toho pacient môže mať miernu horúčku a zdurené lymfatické uzliny v oblasti krku. Pomerne častou a neškodnou komplikáciou je bolesť kĺbov. V ojedinelých prípadoch môže choroba spôsobiť zápal mozgu (encefalitída), alebo zápal srdcového svalu (myokarditída). Viac ako polovica infekcií u dospelých prebieha bezpríznakovo.

Ružienka dokáže nakaziť plod infikovanej tehotnej ženy a máva spravidla ničivé následky. Riziko a závažnosť poškodenia klesajú s dĺžkou tehotenstva. Nákaza v prvých štyroch mesiacoch väčšinou vedie k potratu alebo ku vzniku vrodených porúch. Medzi možné následky patrí sivý zákal, hluchota, vývojové poruchy srdca a psychomotorická retardácia. Dieťa sa však môže narodiť aj úplne zdravé.

Diagnostika

Ružienka sa zamieňa s osýpkami, ktorých vyrážka vystupuje nad okolitý povrch a splýva. Okrem toho sa diagnóza stanoví z prítomných príznakov, v prípade pochybností sa potvrdí sérologickým testovaním z protilátok v krvi pacienta.

Liečba

Proti ružienke neexistuje účinný spôsob liečby. Ochorenie v drvivej väčšine prípadov prebieha mierne, v prípade potreby je možné prejavy mierniť liekmi proti bolesti a horúčke. K rýchlemu zotaveniu pacienta tiež prispieva oddych na lôžku. Niektoré poruchy spôsobené vrodenou ružienkou možno napraviť (sivý zákal, poruchy srdca), niektoré nie (hluchota, psychomotorická retardácia).

Prevencia

Jediná a najefektívnejšia metóda prevencie nákazy je očkovanie. Proti ružienke sa očkuje v rámci MMR vakcíny (obsahuje vakcíny aj proti osýpkam a mumpsu), ktorá je súčasťou povinného očkovacieho kalendára. Okrem toho sa odporúča vyhýbať kontaktu s nakazenými osobami, platí to najmä pre tehotné ženy. Riziko nákazy tiež zníži dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a pestrá strava bohatá na vitamíny. Očkovanie a prekonaná infekcia zanechávajú celoživotnú imunitu.