Siedma choroba

Choroba ruka- noha- ústa, alebo aj siedma choroba, je vysoko nákazlivá vírusová infekcia, ktorá spôsobuje bolestivé červené pľuzgiere v okolí úst, v ústnej dutine, na rukách a nohách. Aj keď vo všeobecnosti nie je považovaná za závažné ochorenie, v niektorých prípadoch môže viesť k nebezpečnému zápalu mozgových blán. 

Ochorenie vyvolávajú vírusy z rodu Enterovirus, najčastejšie však Coxsackie vírus. Vírus sa ľahko šíri kvapôčkami, priamym kontaktom (neumytými rukami), výkalmi, hlienom z nosa alebo tekutinou z pľuzgierov. Najviac postihuje deti mladšie ako 5 rokov, preto sú ohniská ochorenia najčastejšie v škôlkach, školách, detských táboroch a iných miestach, kde sú deti v úzkom kontakte. Epidémie sú najčastejšie v neskorých letných alebo jesenných mesiacoch.

Príznaky a symptómy

Inkubačná doba ochorenia ruka- noha- ústa je zhruba 3 až 6 dní. Je to doba od vniknutia infekcie do organizmu, po objavenie prvých príznakov. Ochorenie začína vzostupom teploty až horúčkou s pridruženými bolesťami hrdla. Jeden alebo dva dni po začiatku horúčky sa v okolí úst, ústnej dutine alebo v hrdle objavia bolestivé pľuzgiere, ktoré na sliznici rýchlo praskajú, pričom po sebe zanechávajú červené erózie. Pľuzgiere sa ďalej tvoria aj na koži rúk a nôh, kde sa však zvyčajne zasušia bez popraskania. Príležitostne sa môžu tvoriť aj na iných častiach tela, ako je zadok a stehná. 

Pre rodičov môže byť ťažké zistiť, či má dieťa pľuzgieriky iba v ústach alebo aj v hrdle, najmä u veľmi malých detí, ktoré im nevedia povedať, že ich hrdlo bolí. Preto si všímajte, či dieťa odmieta piť alebo jesť. Môže to signalizovať, že niečo nie je v poriadku.

Dieťa s chorobou ruka- noha- ústa môže tiež:

  • Mať príznaky podobné chrípke. Okrem horúčky ho môžu bolieť svaly a môže byť podráždené.
  • byť viac unavené a ospalé
  • kvôli bolestivému prehĺtaniu začať slintať
  • chcieť piť iba studené nápoje
  • mať bolesti brucha, hnačku alebo môže zvracať

Liečba, prevencia, kontrola

Vo väčšine prípadov infekcia odznie bez liečby za 7 až 10 dní. Na zvládanie nepríjemných príznakov môžete podať niektoré z nasledujúcich liečiv:

  • lokálne pôsobiace masti či už voľnopredajné alebo na predpis, na upokojenie pľuzgierov a vyrážok
  • lieky proti bolesti ako je paracetamol alebo ibuprofén
  • spreje alebo pastilky na znecitlivenie hrdla a zmiernenie bolesti

Na vírusové infekcie by ste deťom nemali podávať aspirín, nakoľko môže viesť k rozvoju Reyovho syndrómu. Ide o zriedkavý stav, ktorý spôsobuje opuch mozgu a poškodenie pečene. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, ktoré užívajú acylpyrín na liečbu príznakov vírusovej infekcie. 

Tipy ako siedmu chorobu zvládnuť čo najlepšie

Pokiaľ nemáte cestu do lekárne, deťom môžu poskytnúť úľavu od bolesti aj domáce metódy liečby. Odporúča sa podávať hlavne studené jedlá, nápoje, zmrzlinu alebo nanuky, ktoré pomáhajú znecitlivieť bolestivé miesta a sú zároveň aj sladkou pochúťkou pre deti. Vyhýbať by sa naopak mali horúcim a sýteným nápojom ako aj kyslým jedlám, pretože môžu bolesť zhoršiť. Pľuzgiere nechajte voľne vyschnúť, nesnažte sa ich prepichovať a vytláčať. Mohlo by to viesť k bakteriálnej infekcii. 

Komplikácie

Ochorenie ruka- noha- ústa je zvyčajne nezávažné ochorenie, ktoré najčastejšie odznie bez komplikácii. V niektorých prípadoch však môže viesť k závažnejším komplikáciám medzi ktoré patrí:

  • Dehydratácia

Ide o najčastejšiu komplikáciu ochorenia ruka- noha- ústa. Vzniká preto, že deti odmietajú piť tekutiny kvôli bolesti v ústach a hrdle. Ak sa deti príliš dehydrujú, môže byť potrebné doplniť tekutiny vnútrožilovo v nemocnici. 

  • Vírusová meningitída

V zriedkavých prípadoch môže vírus spôsobujúci chorobu ruka- noha- ústa, napadnúť obaly obklopujúce mozog a miechu, čo vedie k ich zápalu-meningitíde. Tá sa prejavuje príznakmi, ako je horúčka, bolesť hlavy, stuhnutý krk a zvracanie.

  • Encefalitída

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže vírus napadnúť aj samotný mozog a spôsobiť encefalitídu. Tento potenciálne život ohrozujúci stav môže viesť k príznakom, ako je horúčka, bolesť hlavy, zmätenosť, záchvaty a dokonca kóma.

Môžu sa ochorením ruka – noha – ústa nakaziť aj dospelí?

Ak sa dospelí dostanú do kontaktu s infikovaným dieťaťom alebo kontaminovaným povrchom, môže sa u nich ochorenie rozvinúť tiež. Zatiaľ čo príznaky u dospelých sú podobné ako u detí, môžu byť závažnejšie a dlhotrvajúce. Dospelí môžu mať tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ako je dehydratácia alebo bakteriálne infekcie.

Ako sa dá ochoreniu ruka – noha – ústa predchádzať?

Nie vždy je možné vyhnúť sa ochoreniu ruka- noha- ústa, no dodržiavaním nasledovných odporúčaní môže pomôcť zastaviť šírenie infekcie.

  • Umývanie rúk je najlepšou ochranou. Pripomeňte všetkým členom rodiny, najmä deťom, aby si často umývali ruky mydlom a teplou vodou, najmä po použití toalety alebo po výmene plienky, ako aj pred prípravou alebo konzumáciou jedla.
  • Naučte dieťa aby sa vyrážok nedotýkalo, aby si nevkladalo prsty a hračky do úst a aby si nepretieralo oči.
  • Spoločné povrchy a hračky, v miestach kde je veľa detí, by sa mali často čistiť dezinfekčným prostriedkom, pretože veľa vírusov môže na predmetoch žiť aj niekoľko dní.
  • Deti, ktoré majú horúčku alebo výsev pľuzgierikov nechajte zo škôlky/školy doma.
  • Naučte svoje dieťa kýchať alebo kašľať do vreckovky alebo rukávu. Zamedzí sa tak šírenie vírusu do okolia.
  • Nezdieľajte poháre na pitie, príbory ani osobné predmety, ako sú napríklad uteráky.
  • Vyhnite sa objímaniu a bozkávaniu dieťaťa, ktoré je infikované.

Aká je prognóza ochorenia ruka – noha – ústa?

Príznaky ochorenia by mali do 7 až 10 dní kompletne odznieť. Ak sa tak nestane, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako aj v prípade, že má dieťa menej ako šesť mesiacov, má oslabený imunitný systém alebo má vredy v ústach či hrdle, ktoré mu spôsobujú bolesť pri príjme tekutín. Opätovné získanie infekcie je nezvyčajné, pretože organizmus si voči vírusom vytvorí imunitu. 

PRI PÍSANÍ TOHTO ČLÁNKU BOLI POUŽITÉ TIETO ZDROJE:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hand-foot-and-mouth-disease/diagnosis-treatment/drc-20353041

https://kidshealth.org/en/parents/hfm.html

https://www.healthline.com/health/hand-foot-mouth-disease#home-remedies

https://www.nationwidechildrens.org/conditions/hand-foot-mouth-disease