18.11.2020 • 7 minút na prečítanie

Šiesta choroba

Šiesta choroba alebo inak roseola či exantém subitum je časté vírusové ochorenie, ktoré sa objavuje v detskom veku. Pôvodcami tohto ochorenia sú vírusy typu 6 (HHV-6) a 7 (HHV-7). Nie sú to rovnaké vírusy, ako vírus herpes simplex alebo herpes zoster, ktoré sú príčinou oparu na pere alebo pásového oparu. Ale patria do rovnakej skupiny. Ide o nákazlivé ochorenie postihujúce deti medzi šiestym mesiacom a druhým až tretím rokom života. Typickým príznakom choroby sú niekoľkodňové vysoké horúčky (do 40˚C) a následne po skončení teploty sa objavia kožné vyrážky.

Ochorenie sa väčšinou objavuje (nie je to však pravidlo) v období, keď sa začínajú prerezávať zúbky, teda cca 6-8 mesiac. V tomto období je dieťa mrzuté, nespokojné, bolia ho ďasná, má ich opuchnuté a dochádza aj k zvýšeniu teploty. Imunita dieťaťa je teda oslabená a je náchylnejšie na rôzne ochorenia, i šiestu chorobu. Inkubačná doba trvá cca  5-12 dní a priebeh ochorenia približne 2 dni až týždeň.

Príznaky a symptómy

Roseola nie je považovaná za vážnu alebo nebezpečnú chorobu. Je však prudko nákazlivá a môže spôsobiť aj rôzne ťažkosti. Podobne ako chrípka či iné vírusové ochorenie najviac rozšírená je v jarných mesiacoch. Prenáša sa kvapôčkovou cestou, teda pri kýchaní, kašľaní, rozprávaní, smiechu či slinami. Preto sa dokáže veľmi dobre šíriť v kolektívoch. Potvrdený bol, ale aj výskyt vírusu v moči či materskom mlieku, kedy existuje možnosť prenosu z matky na dieťa.

Roseola postihuje predovšetkým deti, preto je označovaná aj za chorobu detí. Nakazenie dospelého jedinca je zriedkavé, avšak môže sa ňou nakaziť, ak chorobu neprekonal v detstve. Priebeh ochorenia u dospelého je síce miernejší, je tu ale hrozba prenosu infekcie na dieťa. Výskumy potvrdili, že až 90% dospelých má protilátky na toto ochorenie. Pri nakazení jedinec získava doživotnú imunitu. Jedincovi sa teda po prekonaní ochorenia vytvoria protilátky (rovnako napríklad ako pri ovčích kiahniach).

Ochorenie sprevádza niekoľko príznakov. Typickým je vysoká teplota, ktorá sa často vyšplhá až k 40 °C po dobu 3-4 dní. Teplota je veľmi nepríjemná, preto je normálne, že dieťa počas tohto obdobia je nervóznejšie, podráždené, úzkostlivé a nespolupracuje. V dôsledku toho sa objavuje aj znížená chuť do jedla. Počas zvýšenej teploty sa môže pridružiť aj potenie, triaška alebo zimnica.

Druhým typickým príznakom roseoly je výsev(exantém), ktorý sa objaví po odznení teplôt a môže byť na rôznych častiach tela. Najčastejšie ide o miesta na tvári, končatinách, hrudníku a krku. Vyrážky sú ružovej až červenej farby, bez pľuzgierikov, môžu byť rovné, ale i vystúpené a veľkosti 2-5 mm. Výsev je plošný, generalizovaný, nezanecháva žiadne trvalé poškodenie kože, ani nesvrbí či nebolí. Nie je potrebné ho ničím natierať. Vyrážky samovoľne zmiznú v priebehu pár dní, po zmiznutí dieťa prestáva byť infekčné. V niektorých prípadoch sa výsev nemusí ani objaviť, niekedy naopak býva rozsiahlejší. Vtedy môže vyzerať ako alergia, prípadne iné ochorenie (šarlach, osýpky a pod.). Vyrážky však pri týchto ochoreniach vyzerajú inak.

Matka meria teplotu dieťatku
ZDROJ:Goncharov_Artem/Shutterstock.com

Ďalšími pridruženými príznakmi, ktoré sa môžu pri tomto ochorení objaviť je aj kašeľ, mierna laryngitída, zvýšená sekrécia z nosa, opuch slizníc, zväčšené uzliny a iné.

Zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj závažnejšie komplikácie. V dôsledku vysokých teplôt napríklad tzv. febrilné kŕče (vysoká teplota dráždi mozog a ten začne vysielať pokyn na striedavé napínanie svalov).  V ojedinelých prípadoch môže vírusová infekcia napadnúť aj mozog , čo môže spôsobiť zápal mozgu a mozgových blán. Tu okrem typických príznakov je pridružená napríklad aj silná bolesť hlavy, nevoľnosť či zvracanie. Vtedy je nevyhnutná hospitalizácia pacienta.

Komplikovaný priebeh je skôr výnimočný. Pacienti znášajú chorobu veľmi dobre, bez následkov a celkovo sa rýchlo zotavujú.

Liečba, prevencia, kontrola

Pri šiestej chorobe je veľmi podstatná správna diagnostika, aby neprišlo k nesprávnej liečbe antibiotikami. Tie sú pri vírusovom ochorení zbytočné.  Diagnostikuje sa vyšetrením zápalových hodnôt v tele, ale i odberom krvi.

Liečba nie je komplikovaná a spočíva v znižovaní teploty. Vysokú horúčku u dieťaťa môžete zraziť dvoma spôsobmi:

  • Studené zábaly (sprcha vlažnou vodou, studené obklady, …)
  • Medikamentózna liečba (paracetamolové alebo ibuprofenové prípravky ).

Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu, aby sa zabránilo prípadnej dehydratácií. Najvhodnejšou voľbou je čistá alebo citrónová voda. V prípade dojčeného dieťaťa je potrebné častejšie kojenie. Podstatný je aj prísun zdravej stravy a dostatok vitamínov (predovšetkým vitamínu C). Samozrejmý je pokoj na lôžku, dostatok spánku a časté pravidelné vetranie.

Lekársku pomoc treba vyhľadať v prípade ak ide o dieťa do jedného roka, nedarí sa znižovať teplotu, dieťa odmieta tekutiny, má suchý jazyk a nemočilo viac ako 6 hodín.

V súčasnosti nie je žiadny známy spôsob, ktorým by sa dalo zabrániť šíreniu tohto vírusu. A neexistuje zatiaľ ani očkovanie proti roseole. Prevenciou je nosenie rúška i správna hygiena, predovšetkým dôkladne čistenie rúk. Ruky je potrebné si umývať mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Ak nemáte poruke mydlo ani vodu použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Tvár si nechytajte neumytými rukami. Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte nos i ústa papierovou vreckovkou, ktorú potom vyhoďte.

Doma a v práci  častejšie dezinfikujte povrchy. V priestoroch s veľkou koncentráciou ľudí (obchod, úrad, MHD,…) používajte jednorazové rukavice. Vyhýbajte sa kontaktu s chorým jedincom. Posilňujte si imunitu (vitamín C , D) a dodržiavajte pravidlá racionálnej výživy, t.j. pestrá a zdravá strava. Chýbať by nemali ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, mliečne výrobky, chudé mäso a ryby. Naopak vyhnúť by ste sa mali polotovarom, konzumácií alkoholu i fajčeniu. Rovnako netreba zabúdať ani na dostatok spánku a pravidelný pohyb. 

Redakcia portálu Lekár.sk