10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Sivý zákal

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Šedý zákal, katarakt, je ochorenie šošovky oka, pri ktorom dochádza k zníženiu jej priesvitnosti, teda k zakaleniu. Celosvetovo je najčastejšou príčinou slepoty, túto štatistiku však skresľuje neriešenie tohto problému v krajinách tretieho sveta. V našich podmienkach je plne liečiteľný.

Vznik a príčiny

Hlavnou príčinou vzniku šedého zákalu je strata pôvodných vlastností šošovky postupom veku, preto najčastejšie postihuje staršiu populáciu. Väzivo šošovky je za normálnych okolností úplne priehľadné, no postupne akumuluje rôzne látky a mení svoju štruktúru. Týmto sa stáva nepriehľadným a vytvára dojem pozerania cez zahmlené sklo. Riziko vzniku šedého zákalu je významne vyššie ako u zvyšku populácie u ľudí trpiacich na cukrovku.

Existuje aj variant šedého zákalu, ktorý je dedičný — ide o kongenitálny šedý zákal. Vyskytuje sa už v novorodeneckom veku a musí sa hneď po narodení odhaliť, pretože vývoj zraku potrebuje včasnú stimuláciu. Pri neskoro odhalenom šedom zákale u novorodenca môže dôjsť k tupozrakosti — vedie k vážnej poruche videnia až k slepote. Z toho dôvodu sa hneď po narodení vykonáva u novorodenca skríningové vyšetrenie.

Pri akomkoľvek úraze v tejto oblasti oka môže dôjsť k zjazveniu šošovky, ktoré sa tiež prejaví ako šedý zákal.

Príznaky

V úvodných štádiách sa šedý zákal môže prejaviť len zhoršením videnia do diaľky či na blízko, postupne sa však rozvíjajú tieto príznaky: zahmlené videnie, zhoršené videnie pri zotmení či v tme, nutnosť silného svetla pri čítaní, časté zmeny dioptrií okuliarov, videnie „haló“ v okolí zdroja svetla (ako pri hmle v okolí lampy).

Diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky šedého zákalu je vyšetrenie oftalmoskopom u očného lekára. Okrem oftalmoskopu používa štrbinovú lampu. Pri tomto vyšetrení pacient položí bradu na operadlo a lekár zdrojom svetla a lupou vyšetrí prednú časť oka. Ďalej v rámci klasickej kontroly lekár vyšetrí zrakovú ostrosť pacienta — klasické odčítanie písmen rôznej veľkosti na stene.

Liečba

Ak šedý zákal spôsobuje obťažujúce zmeny videnia, pre pacienta je najlepšou možnosťou operácia. Ide o jednoduchý zákrok v lokálnej anestézii, pri ktorom sa pomocou špeciálnych nástrojov naruší puzdro šošovky. Zakalená šošovka je následne odstránená a nahradená syntetickým implantátom. Po zákroku sa napriek dočasnému nepohodliu v oku videnie zlepší, nosenie okuliarov je však stále potrebné. Odďaľovanie zákroku nijako neovplyvní výsledné zlepšenie videnia po zákroku, záleží teda len na pacientovi, do akej miery mu šedý zákal sťažuje život.

Prevencia

Nadmerné vystavovanie sa slnku, fajčenie, obezita alebo nadmerné pitie alkoholu zvyšujú riziko vzniku šedého zákalu a urýchľujú jeho postup, preto je pre oddialenie jeho vzniku nutné sa týchto činností a stavov vyvarovať. Preventívne opatrenia majú veľký vplyv na odhalenie dedičného šedého zákalu u novorodencov, aby sa predišlo vzniku invalidizujúcej poruchy zraku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuočná šošovkaproblémy so zrakomrozmazané videniešedý zákal