12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Slzenie (Epifora)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Úlohou sĺz je chrániť oči. Ich nadmerná tvorba a regulácia odtekania, prejavujúca sa slzením, však komplikuje každodenný život a v niektorých prípadoch môže byť zodpovedná za vznik pracovných úrazov, dopravných nehôd a diskomfort. Epifora, teda slzenie oka, sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Častejšia je u osôb mladších ako 12 mesiacov a starších ako 60 rokov. Môže postihnúť jedno, ale aj obidve oči.

Vznik a príčiny

Slzy sú zložené z vody (99 percent) a soli (1 percento). V nízkych koncentráciách je ich súčasťou tiež glukóza, aminokyseliny a bielkoviny. Vznikajú v slznom ústrojenstve, tvorenom slzotvornou a slzovodnou zložkou. Slzotvorná zložka sa skladá zo slznej žľazy a prídavných slzných žliazok, sú súčasťou viečok a spojiviek. Slzovodná zložka zabezpečuje odvádzanie sĺz do nosovej dutiny. Odvodné cesty sĺz tvoria slzné body, slzné kanáliky, slzný vačok a nosový slzovod. Funkciou sĺz je vytvoriť slzný film, ktorý udržiava čistotu rohovky, chráni ju pred podráždením, vysychaním, cudzími telesami a zabezpečuje jej výživu.

Slzenie spôsobuje buď blokovanie slzného kanálika, alebo nadmerná tvorba sĺz. Zablokovanie slzného kanálika je najčastejšou príčinou slzenia očí dospelých. Niektorí ľudia majú blokádu vrodenú. V prípade novorodencov a detí do 1 roka života je slzenie najčastejšie dôsledkom neukončeného vývinu týchto kanálikov. Najčastejšou príčinou slzenia očí dospelých a starších detí sú blokády kanálikov alebo ich zúženie. Zúženie zvyčajne vzniká vinou opuchu alebo zápalu. Ak sú slzné kanáliky zúžené alebo zablokované, slzy sa hromadia a ich stagnácia zvyšuje riziko infekcie, čím sa problém zhoršuje. Zablokovať sa môžu aj úzke drenážne kanáliky na vnútornej strane očí (kanalikuly), čo spôsobuje ich opuch alebo zjazvenie. Nadprodukcia sĺz býva tiež častým dôsledkom nadmerného znečistenia povrchu očnej gule. Organizmus sa ho snaží zbaviť zvýšenou produkciou sĺz. K zvýšenej sekrécii dochádza pri podráždení niektorými chemikáliami, výparmi, potravinami (cibuľa, chren), alebo v dôsledku infekčnej konjunktivitídy, alergickej konjunktivitídy a zranenia oka. Príčinou môže byť aj trichiasis – rast očných rias smerom dovnútra, prípadne ektropion, keď sa spodné viečko otočí smerom von. Niektorí ľudia majú slzy s vysokým obsahom tuku alebo lipidov. To môže narušiť rovnomerné rozptýlenie kvapaliny a vznikajú suché škvrny, ktoré spôsobujú bolesť, podráždenie a nadmernú produkciu sĺz. K menej častým príčinám patrí keratitída, infekcia rohovky, vred v rohovke, Bellova obrna, syndróm suchého oka, alergie vrátane sennej nádchy, problém so žľazami v očných viečkach, nazývanými meibomské žľazy, a užívanie niektorých liekov.

Príznaky

Okrem typického slzenia patrí k často uvádzaným príznakom znížené videnie, bolesť alebo opuch okolo očí, pocit cudzieho telesa v oku a pretrvávajúce začervenanie oka.

Diagnostika

Epifora sa diagnostikuje pomerne ľahko. Lekár zisťuje, či je príčinou lézia, infekcia, dovnútra sa otáčajúce očné viečko (entropion) alebo ektropion. V niektorých prípadoch môže pacienta odkázať na oftalmológa, lekára špecializovaného na očné lekárstvo. V prípade podozrenia na zúžený kanálik sa využíva sonda, ktorá sa zavedie do drenážneho systému oka. Lekár môže využiť i test, pri ktorom sado odvodného systému vstrekáva tekutina a sleduje, či je odvádzaná do nosovej dutiny. Ak sa zistí, že je kanálik zablokovaný, lekár môže túto štruktúru vyšetriť prostredníctvom kontrastného farbiva, aby sa zistilo presné umiestnenie blokády pomocou röntgenového zobrazenia.

Liečba

Liečba závisí od závažnosti a príčiny problému. V miernych prípadoch môžu lekári odporučiť len vyčkávanie a monitorovanie pacienta. Ak je slzenie spôsobené infekčnou konjunktivitídou, lekár môže počkať približne týždeň, aby sa uistil, či sa problém môže vyriešiť bez nutnosti nasadenia antibiotík. Pri dlhšie trvajúcich symptómoch indikuje práve antibiotiká. V prípade trichiázy lekár odstráni patologicky rastúce riasy ambulantne. Ak je príčinou ektropion, využije jednoduchý chirurgický zákrok. Blokované slzné kanály sa korigujú dakryocystorhinostómiou – vytvorením náhradného slzného kanálika. Ak sú drenážne kanály alebo kanáliky na vnútornej strane oka zúžené, ale nie úplne zablokované, lekár môže použiť sondu na ich zväčšenie. Ak sú kanáliky úplne zablokované, môže byť potrebná operácia.

V prípade alergie sú pri liečbe využívané antihistaminiká, dekongestanty, kromolyn sodný, imunoterapia aočné kvapky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
citlivosť oka na svetloočislzenietrichiasiszačervenanie