10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Športové zranenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

K športovým zraneniam dochádzapočasaktívneho športu alebocvičenia. Na vznik zranení sú náchylnejšie deti a starší ľudia. Zraneniam sa možno vyhýbať dodržiavaním viacerých krokov pred cvičením a po ňom. Je potrebné tiež myslieť na to, žezanedbanie športového zranenia môže viesť k ďalším problémom.

Vznik a príčiny

Športové zranenia sú najčastejšie u mladších dospelých a detí. U detí sú to najčastejšie zranenia ako vyvrtnutie a natiahnutie. Človek je vystavený riziku športového úrazu, ak nebol pravidelne aktívny, pred cvičením sa nedostatočne rozohrial a venuje sa kontaktným športom.

Všeobecné rizikové faktory sú: detstvo, vyšší vek, nedostatok starostlivosti o drobné zranenia a nadváha.

Príznaky

Rôzne športové zranenia spôsobujú rôzne príznaky a komplikácie. Najbežnejšie sú:

Problémy s väzivom: Preťaženie alebo roztrhnutie väzu spôsobuje výron.

Problémy so svalmi: Aj natiahnutie alebo roztrhnutie svalov alebo šliach vedie k výronu.

Poranenia kolena: Akékoľvek zranenie, ktoré narúša spôsob pohybu kolenného kĺba. Môže sa pohybovať od mierneho opuchu až po vodu v kolene či zlomeninu.

Opuchy: Opuch je prirodzená reakcia na zranenie. Opuchnuté svaly bývajú bolestivé a slabé.

Problémy s Achillovou šľachou: Achillova šľacha je silná šľacha na zadnej strane členka. Počas športu sa môže natiahnuť alebo pretrhnúť. Takéto zranenie signalizuje náhla bolesť a ťažkosti s chôdzou.

Zlomeniny: Zlomenie kosti môže byť od mierneho prasknutia až po komplikované otvorené zlomeniny.

Dislokácie: Športové zranenia môžu kosť v tele dislokovať (zmena polohy orgánu alebo jeho časti z pôvodnej polohy). Ak dôjde k dislokácii kosti, kosť je následne vytlačená z pôvodného miesta. Zranenie je bolestivé a môže viesť k opuchu a slabosti.

Zranenie ramena: Rotátorová manžeta umožňuje ramenu pohyb vo všetkých smeroch. Roztrhnutie v každom z jej svalov môže jej funkciu oslabiť.

Diagnostika

Mnoho športových zranení spôsobuje okamžitú bolesť alebo nepohodlie. Tieto zranenia sú diagnostikované počas bežných fyzických vyšetrení. Aby bol stav presne diagnostikovaný, môžu byť potrebné zobrazovacie testy ako röntgen, magnetická rezonancia, CT skenovanie a ultrazvuk, ktoré umožňujú zobraziť detailnejší a presnejší obraz rozsahu zranenia.

Liečba

Najrýchlejšou metódou prvého ošetrenia športového zranenia je RICE. Ide o skratku zo zahraničných názvov ošetrení – oddych (rest), ľad (ice), kompresia (compresion), vyvýšená poloha (elevate). Tieto možnosti sa používajú v prípade ľahších zranení, pričom ich treba aplikovať čo najskôr. Zabraňujú opuchu, zmenšujú bolesť a minimalizujú krvácanie.

Na liečenie športových zranení sú k dispozícii aj voľnopredajné lieky a liečivá na predpis.Väčšina z nich poskytuje úľavu od bolesti a opuchu. Ak sa zranenie nevylieči bežnými postupmi, treba kontaktovať lekára.

Pri komplikovanom športovom zranení je nutná návšteva lekára. Odborné ošetrenie je potrebné pri silnom opuchu a bolesti, deformite viditeľnej navonok, zvuku (praskanie) pri hybnosti, slabosti alebo neschopnosti akejkoľvek záťaže.

Pomoc je potrebné vyhľadať aj v tom prípade, ak človek po zranení ťažko dýcha, má závrat alebo horúčku. Pri vážnejších a rozsiahlejších športových úrazoch je nutná operácia a fyzioterapia.

Ako žiť s chorobou

K častejším zraneniam dochádza v spodnej časti tela, nasleduje horná, hlava a krk. Smrť následkom športového zranenia je zriedkavá.Najlepší spôsob, ako zabrániť športovému úrazu, je telo pred začatím športovej aktivity dostatočne rozohriať a natiahnuť. Studené svaly sú náchylné na preťaženie, teplé svaly sú flexibilnejšie. Rýchle pohyby absorbujú lepšie, takže riziko zranenie je aj menej pravdepodobné.

Ďalšie potrebné preventívne opatrenia:

Používanie správnej techniky. Správny spôsob pohybu počas vybraného športu je kľúčový. Rôzne druhy cvičenia si vyžadujú rôzne postoje.

Správne vybavenie. Pri športe je dôležitá vhodná obuv. Nepoddajné topánky alebo výstroj môžu zvýšiť riziko zranenia.

Po opätovnom začatí športovania by malo byť predošlé zranenie v stave úplného vyliečenia.

Vychladnutie. Po športovej aktivite sa odporúča telo postupne uvoľniť. To znamená strečing a uvoľnenie svalov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
opuchnutieporaneniezranenia