12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Strata libida (redukcia pohlavného styku)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nízke libido znamená znížený záujem o sexuálnu aktivitu. Je pomerne časté, že človek dočasne stratí záujem o sex, prípadne hladiny libida v priebehu životakolíšu. Avšak nízke libido po dlhý čas je diagnóza, ktorá môže nielen prekážať, ale aj indikovať narušený zdravotný stav. Prejavuje sa u oboch pohlaví.

Príznaky

Základným príznakom straty libida u oboch pohlaví je nechuť na pohlavný styk. V prípade tejto diagnózy trvá 6 mesiacov a viac. Človek má malý až žiadny záujem o sexuálnu aktivitu, nemá takmer žiadne, prípadne žiadne sexuálne myšlienky a predstavy, je nezainteresovaný pri začatí sexu, má ťažkosti s potešením zo sexu a pociťuje minimum vzruchov pri stimulácii pohlavných orgánov. Tieto príznaky môžu postupne vyústiť nielen do problémov v partnerskom vzťahu, ale aj do zníženého sebavedomia a psychických problémov jedinca.

Vznik a príčiny

V prípade žien hovoríme o hypoaktívnej poruche sexuálnej túžby (HSDD), jej veľmi častou príčinou je starnutie. Okrem toho má fyzické príčiny. Medzi ne patrí artritída, ischemická choroba srdca, cukrovka, znížené hladiny estrogénu alebo testosterónu, hormonálne zmeny počas tehotenstva alebo po ňom, chronická bolesť, únava alebo vyčerpanosť v dôsledku namáhavej práce, rodiny, stres a užívanie niektorých liekov, ktoré ovplyvňujú pohlavný styk.

V prípade mužov je príčinou znížená hladina hormónu testosterón. Rovnako ako u žien je hlavnou príčinou starnutie, ďalšie fyzické dôvody sú: užívanie určitých liekov, syndróm nepokojných nôh, chronická bolesť, chronické ochorenia ako diabetes typu 2, obezita, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, chronické pľúcne, srdcové a obličkové choroby a zlyhanie pečene, problémy so spánkom, stres a únava, nadmerné alebo žiadne cvičenie, alkohol, drogy.

Obom pohlaviam môžu problémy spôsobovať lieky, ktoré užívajú. Lieky na krvný tlak, ako sú inhibítory ACE a beta-blokátory, môžu zabrániť mužskej erekcii a ejakulácii, obe pohlavia trpia v prípade chemoterapie alebo radiačnej liečby rakoviny, pri užívaní kortikosteroidov, opioidných prostriedkov na zmiernenie bolesti (morfín a oxykodón), antifungálnych liekov, cimetidínu, ktorý sa používa na pálenie záhy a gastroezofageálny reflux, anabolických steroidov, ktoré môžu používať športovci na zvýšenie svalovej hmoty, alebo niektorých antidepresív.

U oboch pohlaví môžu byť ajemocionálne príčiny. Tie zahŕňajú úzkosť, depresiu alebo nízke sebavedomie, môže ísť o anamnézu sexuálneho zneužívania alebo chýbajúcu dôveru vo vzťahu so sexuálnym partnerom.

Diagnostika

Na rozdiel od iných zdravotných stavov neexistuje špecifický test na diagnostiku straty libida. Napriek tomu existuje niekoľko metód, ktoré používajú lekári na diagnostiku tohto stavu. V prvom rade je to kontrola, kde lekár s pacientom zhrnú všetky príznaky. Pacient musí byť pripravený odpovedať na otázky o sexuálnom živote, výkone a vzrušení. Lekár sa na základe toho pokúsi zistiť príčinu problému, ktorá môže byť fyzická, emocionálna alebo kombinovaná. Ak treba, urobí krvné testy na kontrolu hladín hormónov. Ak by sa zistil problém s funkčnosťou pohlavných orgánov, bude potrebná kontrola u odborníka.

Liečba

Na liečbu libida sa používajú rôzne metódy. Správna liečba sa odvíja od príčiny príznakov. Ak problém zapríčiňujú užívané lieky, treba ich vysadiť a s lekárom sa poradiť o ich náhrade. Keď ide o chronickú chorobu, jej liečba nemôže prestať, preto si možno pomôcť hormonálnymi liekmi. U žien stimulujú hladiny estrogénu, u mužov hladiny testosterónu.

Ak sa zdá, že príčinou sú emocionálne problémy, je vhodné poradenstvo. Špecialista môže pacienta naučiť lepšie komunikovať s partnerom, ale môže tiež pomôcť identifikovať sexuálne techniky pre príjemnejší zážitok. Ak je problém psychický a človek sa trápi depresiami či úzkosťami, psychologická liečba môže pomôcť nielen stavu psychiky, ale aj zvýšeniu libida.

V prípade oboch pohlaví je vhodná zmena životného štýlu, ktorá môže zmierniť stres a pomôcť zlepšiť libido. Odporúča sa pravidelne mať pohlavný styk, vyhradiť si čas na intimitu, sexuálne experimentovať (rôzne pozície, hranie rolí alebo sexuálne hračky), vyhýbať sa látkam, ktoré ovplyvňujú sexuálnu túžbu (tabak, alkohol, niektoré drogy). Odborníci upozorňujú, že vplyv, ktorý môže mať znížená sexuálna túžba na pohodu človeka, je veľmi výrazná. Strata libida môže výrazne ovplyvniť kvalitu života, preto netreba čakať a situáciu riešiť.

Ako žiť s chorobou

Liečba nízkeho libida často závisí od liečenia iného zdravotného problému. Ak človek s týmto problémom nechce navštíviť lekára, existuje množstvo spôsobov, ako si pomôcť. Treba však pomenovať problém a urobiť kroky k náprave. Zdravší životný štýl, dostatok spánku, praktizovanie stresového manažmentu a zdravšie stravovanie sú základom toho, aby sa človek cítil lepšie a jeho sebavedomie sa zlepšilo. Ak problém spôsobuje iný stav, je potrebné navštíviť odborníka.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hypoaktívna porucha sexuálnej túžbypohlavné orgány