23.11.2021 • 8 minút na prečítanie

Ako na strie: Pomáha hydratácia pokožky v prevencii strií, alebo je to iba mýtus?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Strie sú dlhé, úzke, spočiatku ružovo-fialové pruhy na koži, ktoré vzniknú keď sa pokožka natiahne príliš rýchlo. Ide o bežný stav, postihujúci asi 70% populácie, ktorý nespôsobuje žiadne významné zdravotné problémy. Niektorým ľuďom však môžu vadiť po kozmetickej stránke a znižovať ich sebavedomie. V zriedkavých prípadoch môže ich prítomnosť naznačovať aj vážnejšie ochorenie ako je Cushingov, alebo Marfanov syndróm.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo sú strie,
  • prečo strie vznikajú,
  • ako sa prejavujú,
  • ktoré rizikové faktory zvyšujú ich výskyt,
  • ako sa im dá predchádzať,
  • ako sa ich dá zbaviť.

Čo sú strie?

Strie sú typ jazvy, ktorá vzniká, keď sa naša pokožka rýchlo natiahne za hranice svojej elasticity. Táto náhla zmena spôsobí, že sa kolagén a elastín, proteíny ktoré dávajú pružnosť a podporu našej pokožke, pretrhnú.

Počas prirodzeného rastu ako sa telo zväčšuje, sa spojovacie vlákna v pokožke pomaly naťahujú, aby sa prispôsobili pomalému rastu. Neprimerane rýchly rast však vedie k náhlemu natiahnutiu, ktorý spôsobí roztrhnutie pokožky. Vďaka tomu môžu hlbšie vrstvy kože presvitať, čo prispieva k červeno fialovej farbe strií.

Čo spôsobuje vznik strií?

Bežné príčiny prudkého natiahnutia kože zahŕňajú:

  • Tehotenstvo

Viac ako 50 percentám žien sa počas tehotenstva vytvoria strie na bruchu a prsiach. Najčastejšie to býva v treťom trimestri. Predpokladá sa, že je to spôsobené hormonálnymi zmenami spolu s prírastkom hmotnosti.

  • Puberta

U mladých ľudí prechádzajúcich pubertou  je typický rýchly rast, ktorý môže u niektorých viesť k vzniku strií.

  • Rýchly prírastok hmotnosti

Najčastejšie to býva u kulturistov, ale môže to byť u kohokoľvek kto v krátkom čase rapídne priberie na váhe.

  • Zdravotný stav

Vznik strií môžu spôsobiť určité zdravotné stavy ako je Cushingov, alebo Marfanov syndróm. Marfanov syndróm môže viesť k zníženiu elasticity kožného tkaniva a Cushingov syndróm spôsobuje k nadprodukciu hormónu kortizolu, čo vedie k rýchlemu priberaniu na váhe. Kortizol tiež oslabuje elastické vlákna v koži, ktoré sú potom náchylnejšie na prethnutie.

  • Používanie kortikosteroidov

Dlhodobé lokálne používanie kortikosteroidných krémov môže znížiť množstvo kolagénu v pokožke, ktorý  jej poskytuje potrebnú podporu. Takto znížené množstvo kolagénu môže zvýšiť riziko vzniku strií.

Ako sa strie prejavujú?

Pred tým, ako sa strie začnú viditeľne objavovať, sa vám môže zdať, že je vaša pokožka tenká, napätá a ružová. V týchto miestach môžete tiež pociťovať nepríjemné svrbenie. Spočiatku sa strie vyvíjajú ako vráskovité vyvýšené pruhy, ktoré môžu byť v závislosti od farby pleti: červené, fialové, ružové, červenohnedé, alebo tmavohnedé. Neskôr tieto pruhy vyblednú a sploštia sa. Postupom času začnú chytať striebristý nádych a stávajú sa menej nápadné, avšak tento proces môže trvať aj roky.

Vyskytujú sa na určitých oblastiach tela, kde je koža vystavená nepretržitému a postupnému naťahovaniu, ako napríklad na bokoch, stehnách, bruchu, zadku, prsiach a ramenách. Tie strie, ktoré sú spôsobené užívaním kortikosteroidov alebo Cushingovým syndrómom, sú často väčšie a širšie a môžu sa tvoriť aj na iných oblastiach vrátane tváre.

Ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku strií?

Aj keď sa strie môžu vyvinúť u kohokoľvek, existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že sa u vás objavia.

Medzi rizikové faktory pre vznik strií radíme:

  • Ženské pohlavie,
  • Genetika,
  • Tehotenstvo najmä v mladom veku,
  • Operácia na zväčšenie prsníkov,
  • Užívanie anabolických steroidov.

Ako sa dá predchádzať vzniku strií?

Aj keď náhodou máte zvýšené riziko vzniku strií, môžete podniknúť isté opatrenia, ktoré toto riziko znížia, alebo aspoň zmiernia ich prevedenie.

Medzi preventívne kroky, ktoré môžete podniknúť patrí:

  • Kontrolujte si svoju váhu

Jedna z najužitočnejších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli vzniku strií, je udržiavať si zdravú váhu. Zamedzíte tak prudkému natiahnutiu pokožky v dôsledku rýchlo zvyšujúcej sa hmotnosti.

  • Prijímajte dostatok tekutín

Pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať pokožku hydratovanú. Hydratovaná pokožka, v porovnaní so suchou, má menšiu tendenciu tvoriť strie pri jej naťahovaní.

  • Prijímajte dostatočné množstvo vitamínu C

Vitamín C je dôležitou látkou pre tvorbu kolagénu, ktorý zohráva rolu pri udržiavaní pevnej a elastickej pokožky, redukcií vrások a tiež prevencí strií. Vitamín C nájdete v mnohých druhoch ovocia a zeleniny.

  • Nezabúdajte tiež na vitamín D

Výsledky štúdie naznačujú, že nižšie hladiny vitamínu D môžu byť spojené s vyšším výskytom strií. Štúdia: https://www.hindawi.com/journals/drp/2015/640482/

  • Konzumujte potraviny bohaté na zinok

Zinok je taktiež látka dôležitá pre zdravie pokožky. Pomáha znižovať zápal a zohráva úlohu v procese hojenia rán. K dnešnému dňu existuje len veľmi málo dôkazov o spojitosti medzi zinkom a striami, ale zahrnutie potravín bohatých na zinok do vašej stravy, ako sú orechy a ryby, môže pomôcť udržať vašu pokožku zdravú.

Pomáha dôkladná hydratácia v prevencií vzniku strií?

Tehotné ženy sú neustále poučované, aby si pokožku premasťovali krémami, ktoré “zabránia vzniku strií”, avšak vedci zistili, že mnohé masti na prevenciu strií v skutočnosti nefungujú. Neexistujú totižto žiadne adekvátne dôkazy o tom, že by rôzne oleje, maslá, či dokonca krémy s vitamínom E zabránili ich vzniku. Každopádne premasťovanie napínajúcej sa pokožky je pre budúce mamičky určite vhodné, pretože udržuje pokožku hydratovanú a pomáha uľaviť od svrbenia. No bohužiaľ ak máte strie v rodine, veľké zázraky od krémov nečakajte.

Strie
Autor: Ales Munt/Shutterstock.com

Akými metódami sa vieme strií zbaviť?

Tak ako liečba jaziev, ani liečba strií nie je stopercentná, nakoľko poškodenie pokožky je trvalé. Existujú však metódy, ktoré vám môžu dopomôcť k tomu, aby boli vaše strie čo najmenej nápadné.

  • Lokálne terapie aktívnymi látkami

Mierne účinné pri striách v skorom štádiu sa ukázali byť lokálne terapie aktívnymi látkami ako sú: retinoidy, vitamín C, a alfa-hydroxykyseliny. Retinoidy pôsobia tak, že zvyšujú bunkový obrat a produkciu kolagénu, ale nemali by sa používať počas tehotenstva pretože predstavujú riziko pre plod. Na zvýšenie produkcie kolagénu môže tiež pomôcť j vitamín C a alfa-hydroxykyseliny, z ktorých je  najčastejšie používaná kyselina glykolová a kyselina mliečna kvôli ich vysokej biologickej dostupnosti. Pri pravidelnej aplikácii môžu tieto aktívne látky zosvetliť tón strií, avšak nemusia ich úplne odstrániť.

  • Mikrodermabrázia

Mikrodermabrázia je bezbolestná procedúra na zníženie výskytu bielych strií. Tento postup sa zameriava na vrchnú vrstvu pokožky, epidermu, a funguje tak, že ju hlboko exfoliuje a stimuluje rast nových kožných buniek. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je potrebné mikrodermabráziu po určitom čase opakovať. Po zákroku môže byť vaša pokožka mierne napnutá, suchá a začervenaná. Zvyčajne trvá 24 hodín kým sa ukľudní a zahojí.

  • Microneedling alebo mikroihličkovanie

Microneedling sa zameriava na dermu, strednú vrstvu pokožky, kde prebieha tvorba strií. Počas tejto minimálne invazívnej procedúry sa do pokožky vpichujú drobné ihličky. Malé ranky spôsobia, že pokožka začne produkovať  viac kolagénu a elastínu, čo môže zlepšiť jej vzhľad a redukciu strií.

  • Terapia laserom

Laserová terapia v skorej, červenej fáze, sa zameriava na začervenanie strií, ktoré pomáha redukovať. Pri laserovej terapií bielych strií, lasery prenikajúce do pokožky zvyšujú produkciu kolagénu a stimulujú regeneráciu tkaniva. Existuje množstvo rôznych laserových terapií používaných na liečbu strií a iných kožných problémov. Prediskutujte preto svoje možnosti so svojím dermatológom.

  • Chirurgický zákrok

Ak vám vyššie spomenuté možnosti liečby nepriniesli také výsledky ako by ste chceli, do úvahy pripadá aj zákrok. Táto drahá, ale účinná možnosť vás môže natrvalo zbaviť strií, avšak tým, že je to operácia, na vás môže zanechať pooperačné jazvy. Plastika brucha, v medicíne známa ako abdominoplastika, je kozmetický zákrok, ktorý nielenže odstráni strie, ale aj prebytočnú kožu a tuk z brucha. Chirurgický zákrok však prináša množstvo zdravotných rizík, preto je dôležité prekonzultovať toto rozhodnutie s lekárom.

Pomáha proti striám opaľovanie?

Opaľovaním sa strií zbaviť nedá. Pri opaľovaní sa vám do hneda chytí iba zdravá pokožka, strie však nie. Takto sa zvyšuje kontrast medzi pokožkou a striami, pričom sa stávajú ešte viac viditeľné.

Existuje domáca liečba, ktorá by proti striám pomohla?

Odpoveď je nie. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by akékoľvek domáce, alebo prírodné prostriedky mohli zlepšiť vzhľad strií.

Terapia laserom
Autor: Olena Domanytska/Shutterstock.com

Ak vám strie prekážajú, vyhľadajte dermatológa skôr, ako utratíte veľa peňazí za málo muziky

Pamätajte, že rôzne krémy, ktoré si viete kúpiť v obchode, alebo na internete sú väčšinou drahé a neúčinné. Preto neutrácajte veľa času a peňazí do neoverenej liečby, ktorá vám neprinesie žiadne, alebo iba minimálne výsledky. Obráťte sa na svojho dermatológa, ktorý vám pomôže vybrať si, pre vás vhodnú procedúru na korekciu strií.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

7 Tips to Help Prevent Stretch Marks

What are stretch marks?

Getting Rid of White Stretch Marks

What Are Stretch Marks?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
jazvykeloidné jazvykoža