16.11.2021 • 7 minút na prečítanie

Svetový deň diabetu – 14. november

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Žijeme v mimoriadne ťažkých časoch, v ktorých ľudia s cukrovkou čelia ďalšej veľkej hrozbe. Žiaľ, môžeme pozorovať, že diabetici môžu byť náchylnejší na závažnejšie komplikácie COVID-19. Dôkazy naznačujú, že úmrtnosť na COVID-19 je výrazne vyššia u ľudí s už inými zdravotnými problémami, ako je aj cukrovka. Ide najmä o starších ľudí (odhaduje sa, že každý piaty človek vo veku nad 65 rokov má cukrovku) a o prípady, keď choroba nie je pod kontrolou. Súčasná situácia môže v nasledujúcich rokoch viesť k nárastu komplikácií diabetu. Okrem toho by sme sa mali obávať, že v dôsledku pandémie sa pozornosť ako aj finančné prostriedky zamerajú na infekčné choroby na úkor všetkých neprenosných chorôb vrátane cukrovky. V našom článku vám prinášame základné informácie o tejto chorobe, informácie o svetovom dni diabetu, ako aj zaujímavé fakty a čísla.

Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu bol vytvorený v roku 1991 IDF a Svetovou zdravotníckou organizáciou. Pripomína sa každoročne 14. novembra, v deň narodenín Sira Fredericka Bantinga, ktorý v roku 1921 spolu s Charlesom Bestom objavil inzulín

Svetový deň diabetu je najväčšia svetová kampaň na zvýšenie povedomia o cukrovke, ktorá oslovuje globálne publikum viac ako 1 miliardu ľudí vo viac ako 160 krajinách. Kampaň upriamuje pozornosť na otázky prvoradého významu pre svet cukrovky a udržiava cukrovku pevne v centre pozornosti verejnosti a politiky.

Kampaň Svetového dňa diabetu sa každý rok zameriava na vyhradenú tému, ktorá trvá jeden alebo viac rokov.

Téma svetového dňa

Témou svetového dňa diabetu v roku 2021 je prístup k starostlivosti o diabetes.

100 rokov po objavení inzulínu milióny ľudí s cukrovkou na celom svete nemajú prístup k starostlivosti, ktorú potrebujú.

Sté výročie objavu inzulínu predstavuje jedinečnú príležitosť priniesť zmysluplnú zmenu pre viac ako 460 miliónov ľudí žijúcich s cukrovkou a pre ďalšie milióny ľudí, ktorí sú ňou ohrození.

Medzi základné zložky liečby cukrovky patria:

  • prístup k inzulínu: 100 rokov po jeho objave nemajú milióny ľudí s cukrovkou prístup k inzulínu,
  • prístup k perorálnym liekom: mnoho ľudí s cukrovkou potrebuje perorálne lieky na zvládnutie svojho stavu – tie zostávajú nedostupné v mnohých krajinách s nízkymi a strednými príjmami,
  • prístup k vlastnému monitorovaniu: monitorovanie glukózy v krvi je základnou súčasťou starostlivosti o diabetes – mnoho ľudí s cukrovkou nemá prístup k takýmto zariadeniam,
  • prístup k vzdelaniu a psychologickej podpore: ľudia žijúci s cukrovkou potrebujú neustále vzdelávanie, aby zvládali svoj stav,
  • prístup k zdravému jedlu a miestu na cvičenie: ľudia žijúci s cukrovkou alebo ňou ohrození potrebujú prístup k zdravej strave a tiež fyzickú aktivitu – obidve sú základnými zložkami starostlivosti a prevencie cukrovky.
Diabetes
Autor: ESB Professional/Shutterstock.com

Diabetes je veľmi rozšírené ochorenie

V roku 2014 žilo na celom svete 422 miliónov dospelých s cukrovkou v porovnaní so 108 miliónmi v roku 1980. To odráža nárast súvisiacich rizikových faktorov, ako je nadváha alebo obezita. Za posledné desaťročie rástla prevalencia cukrovky rýchlejšie v krajinách s nízkymi a strednými príjmami než v krajinách s vysokými príjmami. V nasledujúcich bodoch vám prinášame aktuálne fakty a čísla prevalencie cukrovky vo svete:

  • v roku 2019 žilo 463 miliónov dospelých (1 z 11) s cukrovkou – očakáva sa, že počet ľudí žijúcich s cukrovkou sa do roku 2030 zvýši na 578 miliónov,
  • 1 z 2 dospelých s cukrovkou zostáva nediagnostikovaný (232 miliónov) – väčšina má cukrovku 2. typu,
  • viac ako 3 zo 4 ľudí s cukrovkou žijú v krajinách s nízkymi a strednými príjmami,
  • 1 zo 6 živonarodených detí je v tehotenstve ovplyvnené vysokou hladinou glukózy v krvi,
  • dve tretiny ľudí s cukrovkou žijú v mestských oblastiach a tri štvrtiny sú v produktívnom veku,
  • 1 z 5 ľudí s cukrovkou (136 miliónov) má viac ako 65 rokov,
  • cukrovka spôsobila v roku 2019 4,2 milióna úmrtí,
  • cukrovka bola v roku 2019 zodpovedná za výdavky na zdravotníctvo vo výške najmenej 760 miliárd USD (657 miliárd Eur) – 10 % z celkových celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcového infarktu, mŕtvice a amputácie dolných končatín. Zdravá strava, fyzická aktivita a vyhýbanie sa fajčeniu môžu zabrániť alebo oddialiť cukrovku 2. typu. Okrem toho je možné cukrovku liečiť a predchádzať jej následkom alebo ich oddialiť pomocou liekov, pravidelného skríningu a liečby komplikácií.

Čo by ste mali vedieť o diabete – ľudovo nazývanom cukrovka?

Diabetes je chronické ochorenie, ku ktorému dochádza, keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, alebo keď telo nedokáže efektívne využiť inzulín, ktorý produkuje. To vedie k zvýšenej koncentrácii glukózy v krvi (hyperglykémia). Je to vážna, potenciálne oslabujúca a život ohrozujúca neprenosná choroba, ktorá môže mať vážny dopad na jednotlivcov a ich rodiny.

Diabetes 1. typu (predtým známy ako inzulín-dependentný diabetes alebo diabetes začínajúci v detstve) je charakterizovaný nedostatočnou produkciou inzulínu. Diabetes 1. typu, ktorý sa nelieči inzulínom, je smrteľný.

Diabetes 2. typu (predtým nazývaný non-inzulín-dependentný alebo diabetes s nástupom v dospelosti) je spôsobený neefektívnym využívaním inzulínu telom. Často je výsledkom nadmernej telesnej hmotnosti a fyzickej nečinnosti. Keď sa ľudia s diabetom 2. typu neliečia, hrozia im vážne a život ohrozujúce komplikácie, ako je infarkt, mŕtvica, zlyhanie obličiek, slepota či amputácia dolných končatín. Diabetes 2. typu je v mnohých prípadoch diagnostikovaný až vtedy, až keď pacient príde k lekárovi s iným závažným problémom, pričom si neuvedomuje, že tento stav je spôsobený cukrovkou.

Gestačný diabetes je hyperglykémia, ktorá sa prvýkrát rozpozná počas tehotenstva.

V mnohých prípadoch, ak je cukrovka zistená včas, postihnutí ľudia môžu byť schopní zabrániť vzniku akýchkoľvek vážnych problémov alebo ich aspoň oddialiť. Opatrenia na riešenie pandémie diabetu by mali zahŕňať prístup k dostupnej a neprerušovanej zdravotnej starostlivosti pre každého človeka s diabetom bez ohľadu na to, kde žije alebo na jeho ekonomickú situáciu. Je dôležité si pripomenúť, že inzulín stále zostáva mimo dosahu mnohých, ktorí ho potrebujú.

Viac informácií o diabete sa môžete dočítať aj v článku Diabetes: Viete aké komplikácie môže so sebou priniesť? 

Meranie glukózy
Autor: siam.pukkato/Shutterstock.com

Ako predchádzať riziku vzniku diabetu?

Hoci existujú určité faktory, ktoré nemôžete ovplyvniť – ako sú vaše gény, vek alebo životný štýl, ktorý ste viedli v minulosti – existuje veľa opatrení, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika vzniku cukrovky 2. typu. Na záver vám prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu znížiť toto riziko:

  • vylúčte zo svojho jedálnička rafinovaný cukor,
  • cvičte pravidelne,
  • pite veľa vody,
  • schudnite, ak máte nadváhu alebo obezitu,
  • prestaňte fajčiť,
  • dodržujte diétu s veľmi nízkym obsahom sacharidov,
  • sledujte si veľkosť porcií,
  • vyhnite sa sedavému spôsobu života,
  • jedzte stravu s vysokým obsahom vlákniny,
  • optimalizujte hladiny vitamínu D,
  • minimalizujte príjem spracovaných potravín,
  • pite kávu alebo čaj,
  • zvážte užívanie prírodných bylín.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

FACTS & FIGURES

INSULIN AT 100: A LIFE-SAVING DISCOVERY BUT MORE REMAINS TO BE DONE

13 Ways to Prevent Type 2 Diabetes

ACCESS TO DIABETES CARE: IF NOT NOW, WHEN?

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti