Syfilis je sexuálne prenosná infekcia spôsobená baktériou známou ako Treponema pallidum. Prvým znakom syfilisu je malá, bezbolestná rana/vred. Syfilis sa vyvíja v niekoľkých fázach a príznaky sa líšia v každom štádiu. Fázy sa však môžu prekrývať a príznaky sa nevyskytujú vždy v rovnakom poradí. Môžete byť infikovaní syfilisom a roky si nič nevšimnete.
Prvým znakom syfilisu je malý vred. Objaví sa na mieste, kde sa baktérie dostali do vášho tela. Zatiaľ čo väčšinu ľudí infikovaných syfilisom postihne vznik iba jedného vredu, u niektorých ľudí sa ich vyvinie niekoľko.
Tento vred sa obyčajne vyvíja asi tri týždne po expozícii. Mnoho ľudí so syfilisom si ho nevšimne, pretože je zvyčajne bezbolestný a môže byť skrytý vo vagíne alebo konečníku. Navyše sa sám uzdraví do troch až šiestich týždňov.
V priebehu niekoľkých týždňov od pôvodného vyhojenia vredu sa môžu objaviť vyrážka, začínajúca na vašom drieku, ale nakoniec pokryje celé telo – dokonca aj dlane a chodidlá. Táto vyrážka zvyčajne nie je svrbivá a môže byť sprevádzaná vredmi podobnými bradaviciam v ústach alebo v oblasti genitálií. Niektorí ľudia tiež zažívajú vypadávanie vlasov, bolesti svalov, horúčku, bolesť hrdla a zdurenie lymfatických uzlín. Tieto prejavy a symptómy môžu zmiznúť v priebehu niekoľkých týždňov alebo sa opakovane vracať v priebehu jedného roka.
Ak nie ste liečení na syfilis, choroba sa presúva zo sekundárneho štádia do skrytého (latentného) štádia, keď nemáte žiadne príznaky. Latentná fáza môže trvať roky. Znaky a symptómy sa nikdy nemusia vrátiť, alebo choroba môže prejsť do tretieho (terciárneho) štádia.
Asi u 15% až 30% ľudí infikovaných syfilisom, ktorí nedostanú liečbu, sa vyvinú komplikácie známe ako neskorý – terciárny syfilis. V neskoršom štádiu môže choroba poškodiť váš mozog, nervy, oči, srdce, cievy, pečeň, kosti a kĺby. Tieto problémy sa môžu vyskytnúť mnoho rokov po pôvodnej, neliečenej infekcii.
V akomkoľvek štádiu sa môže syfilis rozšíriť a okrem iného poškodiť mozog a nervový systém (neurosyfilis) a oko (očný syfilis).
Deti narodené ženám so syfilisom sa môžu nakaziť cez placentu alebo počas pôrodu. Väčšina novorodencov s vrodeným syfilisom nemá žiadne príznaky, aj keď niektorí majú vyrážku na dlaniach a chodidlách. Neskoršie príznaky a symptómy môžu zahŕňať hluchotu, deformácie zubov a typický sedlovitý nos – kde sa zrúti nosný mostík.
Deti narodené so syfilisom sa však môžu narodiť príliš skoro, narodiť sa mŕtve alebo zomrieť skoro po narodení.
Príčinou syfilisu je baktéria nazývaná Treponema pallidum. Najbežnejšou cestou prenosu je kontakt s vredom infikovanej osoby počas sexuálnej aktivity. Baktérie sa do vášho tela dostávajú drobnými poraneniami alebo odreninami na koži či slizniciach. Syfilis je nákazlivý v primárnom a sekundárnom štádiu, niekedy v ranom latentnom období.
Menej často sa syfilis môže šíriť priamym nechráneným blízkym kontaktom s aktívnou léziou (napríklad počas bozkávania) alebo prostredníctvom infikovaných matiek počas tehotenstva a samotného pôrodu (vrodený syfilis).
Syfilis sa nemôže šíriť používaním rovnakého WC, vane, oblečenia alebo jedálneho riadu ani pomocou kľučiek, bazénov alebo víriviek.
Po vyliečení sa syfilis sám neopakuje. Môžete sa však znova nakaziť (reinfekcia), ak máte sexuálny kontakt s niekým, kto má práve syfilisový vred – po prekonaní infekcie nezískavate doživotnú imunitu.
Zvýšenému riziku vzniku syfilisu čelíte, ak:
Syfilis možno diagnostikovať testovaním nasledujúcich vzoriek:
Krvné testy môžu potvrdiť prítomnosť protilátok, ktoré telo produkuje na boj s infekciou. Protilátky proti baktériám spôsobujúcim syfilis zostávajú vo vašom tele roky, takže test možno použiť na určenie aktuálnej, ale aj prekonanej infekcie.
Ak máte podozrenie, že máte neurologické komplikácie syfilisu, váš lekár môže navrhnúť odobratie vzorky mozgovomiechového moku postupom, ktorý sa nazýva lumbálna punkcia.
Zistenie, že máte syfilis, môže byť veľmi znepokojujúce. Môžete zažiť hnev, ak máte pocit, že vás niekto zradil, ale aj hanbu, ak si myslíte, že ste mohli nakaziť ostatných. Odložte však obviňovanie bokom. Nepredpokladajte, že vám bol váš partner neverný. Jeden (alebo obaja) z vás sa mohol nakaziť od predošlého partnera.
Väčšina ľudí sa necíti príjemne zdieľať podrobnosti o svojich sexuálnych skúsenostiach, avšak ambulancia lekára je jedným z miest, kde musíte tieto informácie poskytnúť tieto, aby ste mohli dostať správnu zdravotnú starostlivosť.
Niektoré základné otázky, ktoré by ste sa mali lekára opýtať v prípade akejkoľvek prenosnej infekcie, zahŕňajú:
Keď svojmu lekárovi poskytnete pravdivé informácie o svojich príznakoch a sexuálnej anamnéze, pomôže mu to určiť, ako sa o vás najlepšie starať. Tu sú niektoré z vecí, ktoré sa vás môže lekár opýtať:
Ak si myslíte, že by ste mohli mať syfilis, je najlepšie vyhnúť sa akejkoľvek sexuálnej aktivite, kým sa neporozprávate so svojim lekárom. Ak sa pred návštevou lekára predsa venujete sexuálnym aktivitám, určite dbajte na bezpečnosť, napríklad používaním prezervatívu.
Vakcína proti syfilisu neexistuje. Aby ste zabránili šíreniu syfilisu, postupujte podľa týchto odporúčaní:
Ak testy ukážu, že máte syfilis, vaši sexuálni partneri – vrátane súčasných a akýchkoľvek ďalších partnerov, ktorých ste mali za posledné tri mesiace až jeden rok – musia byť o tejto skutočnosti informovaní, aby sa mohli otestovať. Ak sú infikovaní, čím skôr odhalia prítomnosť infekcie, tým skôr a úspešnejšie môžu byť liečení. A keďže sa môžete nakaziť syfilisom viac ako raz, upozornenie a preliečenie partnera znižuje riziko reinfekcie.
Ľudia sa môžu nakaziť syfilisom a nevedieť o tom. Vzhľadom na často smrteľné účinky, ktoré môže mať syfilis na nenarodené deti, zdravotníci odporúčajú, aby boli všetky tehotné ženy otestované na prítomnosť tejto choroby.
Keď je syfilis diagnostikovaný a liečený v počiatočných štádiách, je ľahké ho vyliečiť. Preferovanou liečbou vo všetkých fázach je penicilín, antibiotikum, ktoré môže usmrtiť organizmus spôsobujúci syfilis. Ak ste alergický na penicilín, lekár vám odporučí iné antibiotikum alebo desenzibilizáciu penicilínom.
Ak máte diagnostikovaný latentný syfilis v primárnom, sekundárnom alebo počiatočnom štádiu (podľa definície menej ako rok), odporúčaná liečba je jedna injekcia penicilínu. Ak máte syfilis dlhšie ako rok, možno budete potrebovať ďalšie dávky.
Penicilín je jedinou odporúčanou liečbou pre tehotné ženy so syfilisom. Ženy, ktoré sú alergické na penicilín, môžu podstúpiť proces desenzibilizácie, ktorý im môže umožniť užívať penicilín. Aj keď sa počas tehotenstva liečite na syfilis, vaše novonarodené dieťa by malo byť otestované na vrodený syfilis a ak je infikované, absolvovať tiež antibiotickú liečbu.
Prvý deň, keď dostanete liečbu, môžete zažiť takzvanú Jarischovu-Herxheimerovu reakciu. Medzi symptómy patrí horúčka, zimnica, nevoľnosť a bolesť hlavy . Táto reakcia zvyčajne netrvá dlhšie ako jeden deň.
Potom, čo sa vyliečite na syfilis:
Bez liečby môže syfilis poškodiť celé telo. Syfilis tiež zvyšuje riziko infekcie HIV a ženám môže spôsobiť problémy počas tehotenstva. Liečba môže pomôcť predchádzať budúcim komplikáciám, ale nemôže opraviť alebo zvrátiť už vzniknuté škody.
Hrbolčeky sa môžu vytvoriť na koži, kostiach, pečeni alebo akomkoľvek inom orgáne v neskorom štádiu syfilisu. Zvyčajne zmiznú po liečbe antibiotikami.
Syfilis môže spôsobiť množstvo problémov s vašim nervovým systémom, vrátane:
Môžu zahŕňať aneuryzmu a zápal aorty – hlavnej tepny vášho tela – a iných krvných ciev. Syfilis môže tiež poškodiť srdcové chlopne.
Dospelí so sexuálne prenosným syfilisom alebo inými vredmi na genitáliách majú odhadované 2-5 násobne vyššie riziko nákazy HIV. Syfilisový vred môže ľahko krvácať, čo predstavuje jednoduchý spôsob, akým sa HIV môže počas sexuálnej aktivity dostať do krvného obehu partnera.
Ak ste tehotná, môžete syfilis preniesť na svoje nenarodené dieťa. Vrodený syfilis výrazne zvyšuje riziko potratu, narodenia mŕtveho dieťaťa alebo smrti vášho novorodenca do niekoľkých dní po narodení.