Aj napriek aktívnemu vedeckému bádaniu v danej oblasti, presný dôvod vzniku IBS nám nie je známy a pravdepodobne sa na ňom uplatňuje viacero faktorov. V súčasnosti je postulovaných niekoľko teórií:
Zvyčajne sa objavia medzi 20. a 30. rokom života. Časté sú bolesti brucha, pocit plnosti, nadúvanie, zmena konzistencie stolice a nepravidelné pohyby črevnej svaloviny (hnačka, zápcha), ktorých charakter sa môže striedať. Vyššie zmienené symptómy sa zvyčajne stupňujú počas dňa a majú tendenciu ustúpiť v noci, rovnako aj po vyprázdnení. Pohyb čriev je hlasný a môžu sa objaviť náhle závrate, často bez predošlého pocitu nevoľnosti. V niektorých prípadoch sa vyskytujú aj generalizované bolesti (postihujúce celý organizmus).
Ak u pacienta s gastrointestinálnymi ťažkosťami nie je preukázaná žiadna organická príčina, zodpovednou sa stáva príčina funkčná. Práve medzi tieto dysfunkcie tráviaceho traktu zaraďujeme, okrem iných, aj IBS. Nakoľko IBS nepatrí medzi typicky zápalové ochorenia, riziko vzniku rakoviny hrubého čreva nie je vysoké.
Úplné vyliečenie IBS zatiaľ nie je možné, avšak dajú sa zmierniť jeho prejavy. Terapia zahŕňa úpravu stravovacích návykov, medikamentóznu liečbu (hlavne probiotiká) a psychoterapiu. Okrem toho sa odporúča viesť si denník, ktorý je nápomocný pri identifikácii príčiny.
Pri korekcii diétneho režimu je optimálne postupovať po krokoch, najprv adaptovať organizmus na menšiu zmenu a etapovito, s časovým odstupom zavádzať ďalšie.
Pre ľudí trpiacich zápchou a nadúvaním je vhodné vyradiť z jedálnička „fast food“ a konzumovať viac potravín s vysokým obsahom vlákniny (napr. zelenina, strukoviny, semiačka – chia, ľanové, tekvicové, ovsené vločky). Z farmakologickej terapie sa môžu aplikovať laxatíva.
Na druhej strane v prítomnosti hnačiek je snaha o zníženie príjmu vlákniny, ktorá zvyšuje črevnú motilitu. Medzi lieky užívané na zmiernenie ťažkostí patrí Imodium (lorapemid).
V každom prípade je dôležité dodržiavanie pitného režimu, rovnomerne rozdeleného do celého dňa. Je potrebné eliminovať spotrebu alkoholu, sladených nápojov a pitie kávy a čaju vo veľkých množstvách.
Účinné býva vyhýbanie sa stresovým situáciám a praktizovanie relaxačných cvičení. Pohyb posilňuje správnu funkciu čriev a odbúrava stres. Samozrejmosťou je vyvážená a nutrične pestrá strava.