23.08.2021 • 6 minút na prečítanie

Nedostatočné „sprchovanie“ očí  môže mať trvalé následky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm suchého oka je stav, ktorý označujeme ako poruchu slzného filmu kvôli nedostatku sĺz, alebo ich zvýšenému odparovaniu , čo vedie k poškodeniu očného povrchu v oblasti interpalpebrálnej štrbiny. Pri poškodenom zvlhčení očí sa objavujú rôzne príznaky. Typickým príznakom syndrómu suchého oka je začervenanie, škrabanie, pálenie a svrbenie očí. Často sa taktiež vyskytuje pocit cudzieho telesa v oku, únava alebo nadmerné slzenie. Väčšinou používatelia PC, ľudia nosiaci kontaktné šošovky a pracujúci v klimatizovanom prostredí trpia týmto syndrómom. Je to multifaktorové ochorenie sĺz a povrchu očí. Pri dlhodobom neliečení môže vzniknúť aj poškodenie zraku. Syndróm suchého oka postihuje asi 20% populácie ľudí. V tomto článku sa dočítate:

  • ako vzniká a prebieha toto ochorenie,
  • aké sú jeho príčiny, príznaky a liečba,
  • a ponúkneme vám niekoľko dobrých rád, ako mu predchádzať, aj ako s ním bojovať.

Ako vzniká SSO?

Náš slzný film sa skladá z troch vrstiev. Vonkajšiu vrstvu, ktorá je v styku s okolitým prostredím, tvorí tenká tuková vrstva . Jej úlohou je zabrániť príliš rýchlemu odparovaniu základnej vodnej vrstvy. Vodná vrstva  obsahuje zložky nevyhnutné pre bunky rohovky, ako je kyslík, živiny a stopové prvky. Tretia zložka – mucínová vrstva– je v priamom kontakte s povrchom oka a zaisťuje rovnomerné rozprestretie slznej kvapaliny, tiež zaisťuje správne priľnutie slzného filmu na rohovku a spojivku a správne zásobovanie buniek týchto tkanív kyslíkom a živinami. Pokiaľ nie je k dispozícii dostatočné množstvo slznej tekutiny alebo zloženie sĺz nie je správne, slzný film sa môže poškodiť. V takom prípade sú bunky povrchu oka odstrihnuté od zásobovania kyslíkom a živinami. Následkom je poškodenie buniek, ktoré vedie k zápalovým symptómom, ako je svrbenie, pálenie, pocit cudzieho telesa, začervenanie a bolesť očí. V pokročilom štádiu môže dôjsť aj k poškodeniu rohovky a spojivky.

Systém vodného postrekovania alebo požiarnej hadice

Dr. Ed Jaccoma vysvetľuje, že existujú dva spôsoby, akými produkujeme slzy. Prvým je to, čo by sme mohli nazvať systémom „vodného postrekovania“. Táto konštantná produkcia sĺz pochádza z početných malých žliaz po obvode očného viečka, ktoré udržujú oči vlhké za väčšiny podmienok. Druhý systém je to, čo by sme mohli nazvať „požiarnou hadicou“. To je slaná voda, ktorá pochádza z veľkých slzných žliaz zodpovedných za slzy plaču pri emóciách alebo keď sa nám niečo dostane do očí. Pri diagnostikovaní suchého oka sa môže zistiť nedostatočné množstvo a/alebo nízka kvalita sĺz alebo zápal, ktorý dráždi oči.

Každé žmurknutie obnovuje slzný film

Zdraví ľudia žmurkajú 10- až 15-krát za minútu. Jedným z hlavných dôvodov nízkej frekvencie žmurkania je naša práca s počítačom. Ide dokonca až o 60% zníženie žmurkania. Ďalší dôvod nedostatočného žmurkania je jas obrazovky a jej nemeniace sa umiestnenie. Faktory prostredia ako klimatizácia, ventilátor, kúrenie, nízka vlhkosť a prach môžu mať tiež negatívny vplyv na kvalitu slzného filmu. Môžeme to porovnať aj s motorom auta, ktorý sa bez oleja zadrie. Aj kontaktné šošovky často znižujú kvalitu slzného filmu. Na žmurkaní záleží. Vyplavuje prach a mikroorganizmy.

Žmurkanie súvisí s kognitívnymi procesmi

Keď sme zamyslení, žmurkáme menej. Počas duševnej aktivity, ako riešenie aritmetických úloh alebo snívaní cez deň frekvencia žmurkania klesá. Počas počítania matematických problémov zvyčajne nežmurkáme vôbec. Ale hneď ako nájdeme riešenie, tak žmurkneme. Pekným príkladom je aj čítanie. Väčšina žmurknutí nastáva pri interpunkčných znamienkach. Naopak, emocionálne vypätie a frustrácia sú spojené s vysokou frekvenciou žmurkania.

Úplnosť žmurknutia

Úplnosť žmurkania je ešte dôležitejšie v porovnaní s frekvenciou žmurkania. Niektorí ľudia nezatvárajú svoje oči úplne pri žmurknutí, dôsledkom čoho sa ich slzný film plne neobnovuje. Pri porovnávaní čítania z vytlačenej knihy a počítačovej obrazovky sa frekvencia žmurkania výrazne nelíši, ale počet neúplných žmurknutí narastá. Pri hraní počítačových hier narastá počet neúplných žmurknutí a frekvencia žmurkania môže klesnúť až na polovicu.

Bez žmurkania nemôžu byť oči zdravé
Autor: Koldunov/Shutterstock.com

Meibomské žľazy

Lipidová vrstva pozostáva z meiba produkovaného Meibomskými žľazami a aplikuje sa na povrch oka iba počas úplného žmurknutia. Meibomské žľazy sú umiestnené na okraji očných viečok vo vnútri tarzálnej oblasti. Počas žmurknutia sa musia očné viečka dotknúť, aby sa tak meibum mohlo rozšíriť po povrchu oka a chrániť ho tak pred odparovaním sĺz. Kvôli neúplnému žmurkaniu meibum zostáva v žľazách. Otvory pre žľazy sú blokované klastrami keratotických buniek (zaschnuté meibum), kvôli ktorým nefungujú dobre Meibomské žľazy a lipidová vrstva sa správne neobnovuje. Blokované žľazy vedia časom odumrieť a suché oko bude už pre daného človeka doživotný problém. Tento stav sa označuje ako dysfunkcia Meibomských žliaz (DMŽ). Obštrukčná DMŽ je v súčasnosti považovaná za najbežnejšiu príčinu suchého oka.

SSO alebo alergia?

Mnohí príznaky syndrómu suchého oka často prehliadajú alebo mylne pripisujú alergiám. Hoci ide o dve rozličné ochorenia, úzko spolu súvisia. Alergie totiž syndróm suchého oka zhoršujú. Počas sezóny je veľmi dôležité rozlíšiť prejavy syndrómu suchého oka od prejavov alergickej konjuktivitídy, čo pre pacienta nemusí byť vždy jednoduché. Pre alergickú konjuktivitídu je typické svrbenie, začervenanie a opuch očí a očného okolia. Pokiaľ ste alergik a navyše trpíte aj syndrómom suchého oka, mali by ste byť zvlášť obozretný. Niektoré lieky na alergiu zvyknú prejavy suchého oka zhoršovať. Ak je to aj váš prípad, lieky nevysadzujte, ale sa poraďte so svojim lekárom o iných, pre vás vhodnejších liekoch.

Čo vyvoláva a zhoršuje syndróm suchého oka?

Príčin vzniku suchého oka je mnoho. Medzi najčastejšie patrí :

  • vek,
  • pokles pohlavných hormónov (androgénov aj estrogénov),
  • celkové ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, autoimunitné ochorenia ako reumatická artritída, Sjögrenov syndróm alebo Lupus erytomatosus či rosacea,
  • množstvo liekov, najmä antidepresíva, antihistaminiká, cytostatiká či antihypertenzíva, majú za vedľajší účinok vznik či zhoršenie syndrómu suchého oka,
  • ochorenie tiež môže spustiť dlhodobé kvapkanie očných kvapiek s konzervačnými látkami, nosenie kontaktných šošoviek, laserové refrakčné operácie či niektoré ochorenia oka, ako napríklad alergická konjunktivitída, čiže zápal očných spojoviek,
  • často sa s ním stretávajú ľudia, ktorí dlhodobo pracujú alebo žijú v klimatizovaných alebo nadmerne prekúrených priestoroch,
  • rovnako ľudia, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom,
  • alebo sa nachádzajú v prašnom prostredí a pod.
Svrbenie očí
Autor: DimaBerlin/Shutterstock.com

Prejavy SSO

SSO sa prejavuje svrbením, škriabaním alebo pálením oka. Medzi ďalšie symptómy patrí pocit suchosti oka alebo pocit, že sa mihalnice lepia o oko. Alebo môžete mať pocit, že v oku máte nejaké cudzie teleso a paradoxne vás trápia nadmerne slziace oči, hoci toto ochorenie je naopak spôsobené nedostatočnou tvorbou alebo kvalitou vašich sĺz. Medzi varovné signály patrí:

  • pocit piesku v očiach,
  • pocit rezania alebo pálenia očí,
  • občasné rozmazané videnie,
  • strnulý hlien v očiach alebo okolo nich,
  • citlivosť na svetlo,
  • sčervenanie očí,
  • vodnaté oči, čo je reakcia tela na podráždenie suchých očí,
  • rozmazané videnie alebo únava očí, a pod.

SSO a kontaktné šošovky.

Často syndrómom suchého oka bývajú ohrození nositelia kontaktných šošoviek, pretože šošovky bránia prietoku a rozprestretiu sĺz po povrchu oka. Pri nosení kontaktných šošoviek je toto riziko poruchy zvlhčenia až dvanásť krát vyššia.

Aké sú možnosti liečby suchého oka?

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka, je zdravo žmurkať. Veľmi dlho neexistovali účinné liečebné postupy so stabilnými a trvalými výsledkami. Na syndróm suchého oka pomáha dlhodobá aplikácia tzv. umelých sĺz. Tieto zvlhčujúce očné kvapky taktiež dobre účinkujú u osôb, trpiacich suchým okom len v určitých situáciách, napr. pri práci s počítačom alebo pri veterných podmienkach. Pre závažnejšie a chronické príznaky sú k dispozícii špeciálne vyvinuté gélové kvapky s vyššou viskozitou, ako majú bežné očné kvapky, a preto dlhšie ostávajú na povrchu oka. Užitočné je rovnako doplnkové použitie očnej masti na noc, nakoľko počas spánku je produkované menšie množstvo slznej tekutiny, čo môže spôsobiť vznik usadenín na okrajoch viečok a viesť k drobným poraneniam očného povrchu.  V niektorých prípadoch je však syndróm suchého oka iba indikátorom iného, systémového ochorenia, ktoré treba diagnostikovať a liečiť. Včasná návšteva lekára je preto nevyhnutná.

Kvapky do očí ako liečba
Autor:  Liza888/Shutterstock.com

Dobré rady

Pokiaľ je to možné, pokúste sa odstrániť so svojho okolia všetky faktory, ktoré podporujú vznik syndrómu suchého oka. Vyhýbajte sa klimatizácii a vykúrenej miestnosti, pravidelne vetrajte. Rovnako nie je vhodný pobyt v zafajčenom prostredí.

Náš tip: Po práci namiesto sedenie pri televízii, choďte sa prejsť na čerstvý vzduch- týmto doprajete svojím očiam „prázdniny“. Existuje niekoľko dobrých rád, ktoré vám pomôžu bojovať s touto chorobou:

  • Teplá masáž očných viečok prináša dočasnú úľavu od bolesti. Stačí zvlhčiť vreckovku teplou vodou, priložiť si ju na oči a masírovať.
  • Prestávky a prepláchnutie očí studenou vodou niekoľkokrát za deň fungujú skvele.
  • Po dokončení malej úlohy je dobré vstať od počítača, spraviť si čaj alebo len tak sa pozrieť von z okna. Krátke prestávky od počítača po dokončení úlohy sa stanú automatickými, niečo ako odmena.
  • Pravidlo 20/20/20 je veľmi efektívne. Po 20 minútach práce za počítačom by ste sa mali pozerať na objekt vzdialený 6 metrov (20 stôp) po dobu asi 20 sekúnd. Krátke prestávky sú skvelá pomoc.
  • Cvičenie žmurkania. Ak trpíte neúplným žmurkaním, je dôležité cvičiť žmurkanie. Zatvorte oči na 5 sekúnd a otvorte ich. Pri zatvorení sa snažte viečka viac stlačiť tak, aby ste vyvíjali väčší tlak na Meibomské žľazy. Cvičenie opakujte 5-krát za sebou.
  • Pracovné prostredie je dôležité. Ak je to možné, používajte matné displeje. Obrazovka by mala byť 50 centimetrov od vašich očí a pod 10-20 stupňovým uhlom.
  • Svetelné podmienky sú dôležité. Mali by ste si vždy upraviť jas monitora tak, aby to bolo príjemné pre vaše oči. Prirodzené svetlo by malo prichádzať zboku. Okno by nemalo byť pred vami ani za chrbtom, kvôli odrazom a kontrastu svetla z obrazovky počas obeda alebo noci.
  • Neblikajúce obrazovky. Väčšina TFT obrazoviek bliká, pretože používajú moduláciu šírky impulzov (Pulse Width Modulation) na kontrolovanie stmavovania RGB led diód. Môže to spôsobovať bolesť očí, závrat a bolesť hlavy kvôli blikajúcemu pozadiu obrazovky. Nízka frekvencia spôsobuje viacnásobné kontrakcie a zväčšenie zreničky.
  • Dnes sú opäť populárne okuliare pre prácu s počítačom. Čo je také špeciálne na týchto okuliaroch? Je to iba jemne žlté sklo, ktoré potláča modré svetlo. Prečo nám modré svetlo škodí? Ako sa ľudia vyvíjali, prispôsobili sme sa Slnku a jeho teplote farieb. Počas západu Slnka je slnečné svetlo červenšie kvôli jeho dlhej ceste cez atmosféru. Modré svetlo má väčší rozptyl, preto vidíme viac červeného svetla, ktoré sa nerozptýli. Ľudia v noci spia a naše telo si uvedomilo, že svetlo ide do oranžova predtým, ako je tma, a tak sa začína produkcia melatonínu, ktorý nám pomáha zaspať. Keď pracujeme za počítačom pred spaním, naša hypofýza neprodukuje toľko melatonínu a náš spánok bude menej kvalitný. Mali by sme sa vyhnúť obrazovkám pred spaním alebo aspoň používať okuliare či iný filter.

Jej autorom je Andrej Fogelton z Fakulty informatiky informačných technológií STU.

Účinný spôsob,  ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka, je pravidelne žmurkať. Každé žmurknutie obnovuje slzný film na povrchu oka, ktorý zvlhčuje a chráni naše oči. Jedinečnou pomôckou, ktorá naše oči a žmurkanie  „postráži“ za nás, je práve Eyeblink. Aplikácia priebežne kontroluje, či žmurkáme toľko, ako by zdravý človek mal. Ak nie, upozorňuje nás na to, aby sme žmurkli.

„Často používané umelé slzy riešia problém, ale nie príčinu problémov s očami, ktorou je nízka frekvencia žmurkania pri práci s počítačom. Eyeblink používa najmodernejšie algoritmy na detekciu tváre, očí a žmurkania. Aplikácia Eyeblink meria frekvenciu žmurkania a informuje používateľa o zdravotnom stave jeho očí. Personalizovaný tréning Eyeblink-u pomáha ľuďom žmurkať viac nenásilnou formou. Notifikácia, na ktorej je žmurkajúce oko, sa vysunie z horného pravého rohu obrazovky a po žmurknutí používateľa hneď zmizne. Dôvtip je v tom, že sa nemusí ani zobraziť, keď človek žmurká ako má,“ vysvetľuje autor aplikácie Andrej Fogelton z Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Eyeblink nielen pomáha pri liečbe „suchého“ oka, ale sa snaží odstrániť aj príčinu ochorenia. Automaticky totiž znižuje jas obrazovky a prispôsobuje ho svetlu v priestore, v ktorom pracujeme. Zvyšuje tak komfort očí používateľa. Viac informácií o Eyeblink: Blinkingmatters.com a vo videu: eyeblink – Blinking matters

Záver

V prípade, že syndróm suchého oka je dôsledkom systémového ochorenia, užívania liekov alebo poranenia oka, mali by byť tieto príčiny odstránené, pokiaľ je to možné. Rovnako v prípadoch trvalých a výrazných problémov by ste sa nemali vyhýbať konzultácii s odborníkom. Ten určí presnú diagnózu a odporučí vhodnú liečbu.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Dry Eye Syndrome

What Is Dry Eye?

Blinking matters

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hordeolumočné viečkoopuchslzenieslzenie očí