27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Syndróm suchého oka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm suchého oka je jedným z najčastejších ochorení oka, ktoré postihuje nielen mladých, ale aj starších ľudí. Patrí k civilizačným ochoreniam. Je charakterizovaný zníženou tvorbou sĺz, ich zvýšeným odparovaním z povrchu oka alebo ich zmenenou kvalitou. Postihuje viac ako 20 % populácie.

Čo sú slzy?

Slzy predstavujú tenkú vrstvu tekutiny, ktorá trvale zvlhčuje oči, chráni ich a udržuje vlhké. Nachádzajú sa na povrchu oka a majú podobné zloženie ako krv. Ich hlavnou funkciou je dopraviť do oka živiny a stavebné látky, vrátane kyslíka. Umožňujú pohyb očných viečok po očnom povrchu bez trenia. V neposlednom rade má slzný film aj optickú funkciu – vyrovnáva povrch oka, a tým umožňuje vytvoriť ostrý obraz.

Slzy sú produkované slznými žľazami uloženými vo viečkach.

Slzný film je tvorený troma vrstvami. Priamo na rohovke alebo spojovke je hlienovitá vrstva, ktorú produkujú pohárikové bunky spojovky. Druhou vrstvou je vodná vrstva produkovaná slznými žľazami. Obe tieto vrstvy sú kryté olejovou vrstvou, ktorá je produkovaná meibomskými žľazami na okraji viečok. Akékoľvek znehodnotenie niektorej z týchto vrstiev má za následok celkové zhoršenie kvality slzného filmu, čo môže viesť ku vzniku syndrómu suchého oka.

Prejavy syndrómu suchého oka

Pri syndróme suchého oka dochádza k poruche omývania povrchu oka slzami. Rohovka je menej chránená, vysychá, čo spôsobuje množstvo ťažkostí. Patrí k nim únava očí, pocit cudzieho telieska či piesku v oku, dráždenie, svrbenie, pálenie, začervenanie, svetloplachosť, prípadne prechodné poruchy videnia v priebehu dňa. Často sa vyskytuje namáhavé alebo problémové žmurkanie, zvýšená precitlivenosť na denné či umelé svetlo. Neliečené suché oko môže vážne poškodiť zrak.

Možné príčiny

K príčinám vyvolávajúcim vznik syndrómu suchého oka patria:

  • hormonálne zmeny, napr. pri dojčení, menopauze,
  • nesprávna výživa (nedostatok vitamínu A, chronický alkoholizmus),
  • rôzne lieky, ktoré pacienti pravidelne užívajú, ako sú napr. antidepresíva (lieky proti depresii), antihistaminiká (antialergické lieky), antihypertenzíva (lieky na zníženie krvného tlaku), diuretiká (lieky na odvodnenie)
  • porucha imunity,
  • choroby kože či systémové ochorenia (reumatizmus, cukrovka alebo poruchy endokrinných žliaz),
  • vplyvy životného prostredia (vietor, slnko, sucho, ventilácia, klimatizácia a pod.),
  • pracovné prostredie (prach, chemikálie , kozmetika, cigaretový dym a pod.),
  • práca s počítačom, časté sledovanie televízie alebo monitorov,
  • očné alergie,
  • nosenie kontaktných šošoviek.

Výrazné problémy môžu nastať pri častom sledovaní televízie alebo monitorov, keď pacienti zabúdajú pravidelne žmurkať. Podľa niektorých údajov ľudia za počítačom žmurkajú dokonca päťkrát zriedkavejšie ako pri iných činnostiach.

Syndróm suchého oka postihuje viac ženy ako mužov, a to v pomere 9:1 v neprospech žien.

Mám suché oko? Diagnostiku zverte špecialistovi!

V prípade výskytu spomínaných príznakov je nutné navštíviť očného lekára, aby dôsledne vyšetril stav oka a všetkého, čo s ním súvisí. Iba on vie predpísať správne prípravky na priaznivé ovplyvnenie príznakov suchého oka. Žiaľ, väčšina pacientov sa najprv radí so známymi a skúša to, čo zaberá im. Lenže u každého môže ísť o inú poruchu slzného filmu, a preto čo zaberá jednému, nemusí druhému.

Existuje niekoľko vyšetrení na zisťovanie množstva či kvality slzného filmu. Medzi základné a najjednoduchšie patrí Schirmerov test za pomoci papierových prúžkov. Test prebieha zasunutím špeciálneho filtračného papierika za okraj dolného viečka, ktorý sa tam ponechá po dobu 5 minút. Po tomto čase sa papierik vytiahne a vyhodnotí sa úroveň zvlhčenia papierika v 3 stupňoch: do 5 mm, od 5 až 10 mm a nad 10 mm. Test dokáže poskytnúť dostatočne kvalitnú a aktuálnu informáciu o možnej poruche produkcie slzného filmu.

Dá sa ochorenie vyliečiť?

Veľmi málo príčin syndrómu suchého oka sa dá úplne odstrániť, a tým ochorenie vyliečiť. Väčšinou teda ide o snahu potlačiť nepríjemné pocity a príznaky spôsobené vysychaním povrchu oka. Základom liečby, ale aj predchádzania tomuto ochoreniu je nahradenie prirodzených sĺz umelými, ktoré zabezpečia zvlhčenie povrchu oka. Pri miernych problémoch sa aplikujú 4 až 5-krát denne prípravky, ktorých je k dispozícii v lekárňach niekoľko typov. Umelé slzy existujú aj vo forme gélu alebo masti.

Paradoxne sa suché oko môže prejavovať aj nadmerným slzením. Vtedy ide o poruchu nie množstva, ale kvality sĺz. V tomto prípade sú najvhodnejšie umelé slzy, ktoré posilňujú všetky vrstvy slzného filmu, najmä olejovú.

Ďalšou, agresívnejšou možnosťou je liečba chirurgická (uzáver slzných bodov), poprípade lokálne podanie cyklosporínových liekov (lieky potláčajúce imunitné reakcie) či antibiotických očných kvapiek, ktoré môžu byť v kombinácii s kortikosteroidnými zložkami. Vhodné sú aj masáže viečok a ich nahrievanie suchým teplom. Dôležitá je aj správna hygiena okrajov viečok vhodnými preparátmi, ako je napr. micelárna voda na citlivé oči.

Prevencia

Dôležitú úlohu hrá aj úprava pracovného a domáceho prostredia. V dnešnej pretechnizovanej dobe plnej počítačov a klimatizovaných priestorov je to ťažké. Ak sa dá, je vhodné obmedziť pobyt v takýchto, ako aj zafajčených a prašných priestoroch. Pokiaľ je to možné, odporúča sa minimalizovať prácu na počítači, poprípade eliminovať nosenie kontaktných šošoviek.

Doporučené je aj dostatočné vetranie (nie však prievan) a používanie zvlhčovačov vzduchu. Balzamom na unavené oči je aj prechádzka na čerstvom vzduchu a dostatočný príjem tekutín. Veľmi dôležitý je aj minimálne sedem hodinový spánok, zníženie alebo vylúčenie konzumácie alkoholu či kofeínových nápojov, redukcia fajčenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
očné viečkopálenierohovkaslzenie očízačervenanie