Tenisový lakeť

Príčiny / spúšťače

Príčinou bolesti sú zapálené šľachy v oblasti lakťovej kosti v mieste úponu. Zápal vzniká pri opakujúcom sa zaťažovaní lakťa. Môže ho spôsobiť akákoľvek aktivita, ktorá vyžaduje opakované hýbanie lakťom. Diagnóza je pomenovaná podľa tenisu, pri ktorom je lakeť extrémne zaťažený. Ďalšie rizikové aktivity sú: iné raketové športy, plávanie, golf a časté otáčanie zápästím, napríklad so skrutkovačom, kladivom, pri práci na počítači a podobne.

Príznaky

Tenisový lakeť sa prejavuje bolesťou v oblasti lakťa, ktorá je na začiatku mierna, ale postupne sa zhoršuje, bolesťou prebiehajúcou od vonkajšej strany lakťa až po predlaktie a zápästie, oslabeným úchopom, zvýšenou bolesťou pri opakovanom stisnutí a zdvíhaní predmetov, pripoužívaní nástrojov.

Diagnostika

Tenisový lakeť je zvyčajne diagnostikovaný počas vyšetrenia. Lekár sa informuje, akú prácu pacient vykonáva, prípadne akému športu sa aktívne venuje a ako sa symptómy vyvinuli. Následne vykoná niekoľko jednoduchých testov. Na bolestivú ruku vyvinie určitý tlak, konkrétne na miesto, kde sa šľacha pripája ku kosti, aby bolesť otestoval. Následne pacient ruku vystiera, otočí ňou a bolesť ohodnotí.

Lekár môže vyžadovať ďalšie vyšetrenia, ako je röntgen alebo MRI, aby vylúčil ďalšie možné príčiny spôsobujúce bolesť v ruke, napríklad artritídu lakťa. Tieto vyšetrenia však zvyčajne nie sú potrebné.

Liečba

Okolo 80 až 95 percent prípadov tenisového lakťa sa dá úspešne liečiť bez operácie.

Odpočinok: Prvým krokom k zotaveniu je ponechanie končatiny niekoľko týždňov v pokoji. Možno nosiť ortézu, ktorá pomôže imobilizovať – znehybniť časť postihnutých svalov.

Ľad: Ľad umiestnený na bolestivom mieste môže pomôcť znížiť zápal a zmierniť bolesť.

Nesteroidné protizápalové lieky: Voľnopredajné lieky, napríklad aspirín a ibuprofen, môžu pomôcť znížiť bolesť a opuch.

Fyzioterapia: Fyzioterapeut pomôže s cvičeniami na posilnenie svalov predlaktia a na podporu uzdravenia.

Ultrazvuková terapia: Ultrazvuková sonda sa pri ultrazvukovom vyšetrení umiestňuje na najbolestivejšiu oblasť lakťa. Sonda vysiela stanovený čas vysokofrekvenčné zvukové vlny do tkanív. Môže to účinne postupne znižovať zápal a urýchliť zotavenie.

_Steroidné injekcie:_Pri komplikovanejších prípadoch sa aplikujú kortikosteroidné lieky priamo do postihnutého svalu, alebo na miesto, kde sa šľacha pripája ku kosti na lakti. Tento postup pomerne rýchlo znižuje zápal.

Šoková vlnová terapia: Ide o experimentálnu liečbu, ktorá prenáša zvukové vlny do lakťa na podporu procesu hojenia.

Injekcia plazmy bohatá na doštičky: Ide o nový a menej aplikovaný spôsob liečby.

Chirurgia je potrebná, ak sa príznaky nezlepšujú ani po roku liečby. Zákrok sa vykonáva buď artroskopicky alebo cez rez priamo na lakti (otvorená operácia). Po operácii môže byť ruka dočasne imobilizovaná, aby sa mohla obnoviť svalová sila a pružnosť. Chirurgia úspešne lieči tenisový lakeť v 80 až 90 percentách prípadov.

Praktické informácie

Stav tenisového lakťa sa dá úspešne liečiť, či už chirurgiou, alebo bez nej. Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť tenisovému lakťu. Človek by sa mal uistiť, že používa správne vybavenie a správnu techniku ​​pri každom športe alebo aktivite. V ruke by mal udržiavať silu a pružnosť vďaka cvičeniu, po intenzívnej fyzickej aktivite je potrebné ruku strečovať a nechať zotaviť. Ak sa bolesť už objavila, treba sa vyhýbať sa aktivite, ktorá ju spôsobuje, a ruku dostatočne relaxovať.