10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Test karcinogénneho antigénu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Test karcinogénneho antigénu (CEA) je vyšetrenie, pri ktorom sa využíva vzorka krvi na diagnostiku niektorých druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva a konečníka.

CEA je karcinoembryonický antigén. Je to proteín, ktorého vysoké hodnoty v krvi môžu poukazovať na prítomnosť nádoru v organizme človeka. Hodnoty CEA však môžu byť zvýšené napríklad aj u silných fajčiarov a tehotných žien.

Vznik a príčiny

Dôvody, pre ktoré sa lekár rozhodne vykonať test karcinogénneho antigénu, bývajú rôzne, napríklad kvôli príznakom, ktoré naznačujú, že pacient by mohol mať rakovinu. Lekár začne pomocou testu sledovať hladiny CEA ešte pred začatím liečby. Vyšetrenie sa využíva aj na zistenie, či je liečba (operácia, chemoterapia…) už existujúceho nádoru úspešná alebo sa nádor ďalej rozširuje. Test CEA môže upozorniť aj na recidívu ochorenia. Najčastejšie sa test karcinogénneho antigénu aplikuje pri rakovine hrubého čreva alebo konečníka, pri rakovine prsníka, tráviaceho traktu, pečene, obličiek, prostaty a pankreasu.

Diagnóza
Výsledky testu CEA nie sú jediným smerodajným údajom pri diagnostike rakoviny. Slúžia skôr ako doplnkové vyšetrenia. Zvýšené hladiny CEA nemusia hneď poukazovať na rakovinu. Niekedy bývajú zvýšené aj z dôvodu iného ochorenia. Napríklad pri cirhóze pečene, žalúdočných vredoch, niektorých infekčných ochoreniach, pri Crohnovej chorobe (zápal, opuch a bolesť v stene tráviacej sústavy) alebo pri nezhubných nádoroch. Na druhej strane, u niektorých ľudí so zhubným nádorom nemusí byť hladina CEA proteínu ani zvýšená. Na stanovenie presnej diagnózy je preto potrebný súbor viacerých vyšetrení.

Liečba

Nevyžaduje sa spravidla žiadna špeciálna príprava pred testom, ak lekár nerozhodne inak. Lekár odoberie pacientovi malú vzorku krvi. Krv sa odoberá zvyčajne zo žily na ruke. Vzorka krvi sa následne odosiela na rozbor.

Test karcinogénneho antigénu nemá žiadne vážne riziká. Môže spôsobiť komplikácie ako akýkoľvek iný odber krvi – bolesť v mieste vpichu, krvácanie, infekciu či modriny, u niektorých pacientov nevoľnosť a mdloby (preto je dôležité lekára informovať, ak niekto máva tieto ťažkosti).

Výsledky testu
Ak sú hodnoty karcinogénneho antigénu zvýšené, lekár nariadi ďalšie doplnkové vyšetrenia. Za normálnu hladinu CEA sa u nefajčiarov považuje hodnota do 3ng/ml, u fajčiarov do 5ng/ml. Jednotlivé laboratóriá môžu mať referenčné hodnoty mierne odlišné. Ďalší postup závisí od toho, prečo sa CEA test vykonal. Ani zvýšené hladiny CEA antigénu nemusia znamenať zhubný nádor.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hrubé črevokolorektálny karcinómkonečníkmdlobynevoľnostrakovina hrubého črevarakovina konečníkavnútorné krvácanie