Test vrcholového prietoku je jedným z diagnostických testov na kontrolu a liečbu astmy. Sleduje maximálnu rýchlosť prietoku vzduchu pri výdychu z pľúc. Prístroj, ktorý zaznamenáva vrcholový prietok pri maximálnom výdychu, sa nazýva prietokomer. Ide o drobný prístroj, do ktorého pacient maximálnou silou proti úzkemu otvoru vydychuje vzduch. Odporúča sa pacientom s diagnostikovanou astmou. Testje dostupný v lekárni.
Komu je test určený
Astma je ochorenie, pri ktorom sa prechodne zúžia dýchacie cesty na úrovni priedušiek. Toto zúženie sa skončí samo alebo po podaní liekov spôsobujúcich rozšírenie dýchacích ciest. Informácia získaná dýchaním do prietokomeru a následné zistenie hodnoty vrcholového prietoku vypovedá o stave dýchacích ciest a slúži na posúdenie zúženia alebo ako metóda hodnotenia účinnosti astmatickej liečby.
Na diagnostiku astmy však nestačí pozitívny výsledok merania vrcholového prietoku vydýchnutého vzduchu. Potrebné je aj spirometrické vyšetrenie, pri ktorom sa zisťujú dýchacie objemy. Tento test je vhodný taktiež ako kontrolný postup na lôžkových oddeleniach u astmatických pacientov na posúdenie účinnosti terapie. Astmatici majú prístroj aj v domácnosti, na sledovanie vývoja chronického ochorenia priedušiek. Keďže astma môže byť prejavom alergickej reakcie, meranie vrcholového prietoku slúži na posúdenie hodnôt rýchlosti vydychovaného vzduchu pred expozíciou potenciálnemu alergénu a po nej. Alergén by mohol byť pôvodcom zúženia priedušiek.
Priebeh vyšetrenia
Pri meraní vrcholového prietoku je vhodné, aby bol pacient v polohe sedu alebo stál, bol v pokoji a plne sa sústredil na vyšetrovaciu metódu. Po hlbokom nádychu by mal obsah vzduchu čo najrýchlejšie vydýchnuť do prietokomera, ktorý zaznamená vrcholovú hodnotu prietoku vzduchu. Toto meranie je nutné trikrát opakovať, pričom najvyššia hodnota prietoku by mala byť zaznamenaná ako maximálny prietok vzduchu pri maximálne hlbokom výdychu. Hodnota vrcholového výdychového prietoku závisí od veku pacienta, jeho životného štýlu, od prítomnosti ochorení dýchacích ciest alebo pľúc, od výšky a pohlavia pacienta.
Pacienti s diagnostikovanou astmou by mali mať denník, do ktorého by si mali zapisovať namerané hodnoty maximálnej prietokovej rýchlosti. Vrcholový výdychový prietok sa vždy odčíta z prietokomera. Hodnota sa udáva v litroch za minútu. Pacient by mal hodnotiť svoju aktuálnu nameranú hodnotu prietokomerom s vrcholovým výdychovým prietokom nameraným v pokoji, pri dobrom zdravotnom stave, bez príznakov astmy.
Terapia
Ak dôjde k zhoršeniu príznakov astmy, objaví sa problém s dýchaním a hodnota nameraného vrcholového prietoku je výrazne znížená, je vhodné podanie liekov, ktoré vedú k rozšíreniu dýchacích ciest. Ako liečivo rýchlej pomoci sa podáva Ventolin v inhalačnej forme a kortikosteroidy v inhalačnej alebo tabletkovej forme. Každý pacient s diagnostikovanou astmou je poučený o meraní vrcholového výdychového prietoku v domácom prostredí, o bazálnej terapii astmy a o terapii v prípade astmatického záchvatu.