12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Tracheostómia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Tracheostómia je chirurgický výkon alebo stav po operácii, pri ktorom priedušnica umelo vyúsťuje na koži, teda na povrchu tela. Robí sa kvôli zaisteniu priechodnosti dýchacích ciest pacientov s predpokladom dlhodobej umelej pľúcnej ventilácie. S pacientmi, ktorí majú dýchacie cesty zaistené pomocou tracheostómie, sa možno stretnúť na mnohých oddeleniach, obzvlášť na oddeleniach intenzívnej starostlivosti a na otolaryngologických oddeleniach.

    Základné informácie

    Priedušnica je väzivovo-svalová rúra, ktorá zabezpečuje distribúciu vzduchu a zúčastňuje sa na dýchaní. Niekedy je nutné zabezpečiť umelé vyvedenie priedušnice mimo jej anatomickej polohy – na povrch tela v oblasti krku.

    Tracheostómia je plánovaný alebo akútny výkon na zaistenie priechodnosti dýchacích ciest po endotracheálnej intubácii (zaistenie priechodnosti dýchacích ciest zavedením pružnej trubice do priedušnice). Dôvodom je predpokladaná dlhodobá intubácia a predchádzanie vzniku komplikácií na základe dlhodobej tracheálnej intubácie. Akútna (urgentná) tracheostómia sa vykonáva pri takmer úplnom obmedzení priechodnosti hrtana (obštrukcia hrtana), keď pacientovi nie je možné zaviesť endotracheálnu kanylu. Podľa dĺžky využitia „umelého vývodu priedušnice” rozlišujeme tracheostómiu dočasnú a trvalú. O dočasnej tracheostómii lekár uvažuje za predpokladu, že po určitom čase kanylu odstráni a tracheostómia sa uzavrie, tak sa obnoví pôvodný mechanizmus dýchania. Ide o pacientov na dlhodobej umelej pľúcnej ventilácii alebo po čiastočnom odstránení hrtana. Trvalá tracheostómia sa vykonáva u pacientov po úplnom odstránení hrtana, napríklad pre zhubný nádor tohto orgánu. Indikácia tracheostómie môže byť klasická (pre obštrukciu dýchacích ciest) a rozšírená (v prípade pacientov v intenzívnej starostlivosti, pri umelej pľúcnej ventilácii).

    Indikácia tracheostómie

    Tracheostómiu lekár indikuje v prípade obštrukcie dýchacích ciest (laryngotracheálna obštrukcia), ku ktorej dochádza vinou zápalového, nádorového alebo neurogénneho poškodenia tohto orgánu. Nádory hrtana a hltana patria medzi najčastejšie indikácie tohto zákroku. K častým dôvodom patrí obrna nervov, ktoré inervujú hrtan, ale aj úrazy hrtana vzniknuté popálením či poleptaním alebo poranenia koreňa jazyka a ústnej spodiny. Indikuje sa aj z dôvodu vrodených anomálií. Veľmi často je indikáciou nutnosť umelej pľúcnej ventilácie kvôli dlhodobej ventilačnej podpore dýchania. Zaistenie dýchacích ciest bez nutnosti ventilácie sa indikuje u pacientov s trvajúcou poruchou vedomia alebo so zvýšeným rizikom vdýchnutia hlienov, teda tých, ktorí nie sú schopní vlastnej kontroly.

    Priebeh tracheostómie

    Rozlišujeme klasickú chirurgickú techniku a punkčnú dilatačnú tracheostómiu. Pri voľbe techniky lekár zvažuje celkový stav pacienta a anatomické pomery krku. Klasická chirurgická technika je výkon v operačnej sále v celkovej anestéze. Pri operácii leží pacient na chrbte s mierne zaklonenou hlavou. Kožný rez je vedený vertikálne, no častejšie horizontálne. Priedušnica sa otvára medzi jej 2. až 4. prstencom. Po vytvorení rezu na prednej stene priedušnice a fixačných stehov sa vysunie tesniaca manžeta, vytiahne sa endotracheálna kanyla a do vytvoreného otvoru v priedušnici sa zavedie tracheostomická kanyla.

    Princípom punkčnej dilatačnej tracheostómie je prepichnutie priedušnice ihlou a rozšírenie mäkkých tkanív krku s následným zavedením tracheostomickej kanyly. Táto metóda je časovo menej náročná, nevyžaduje prevoz pacienta do operačnej sály a je aj finančne menej náročná. Výhodou je i menší výskyt pooperačného krvácania a infekčných komplikácií.

    Prínosy tracheostómie

    O benefitoch tracheostómie možno hovoriť pri porovnaní s trvalou intubáciou. K prínosom tohto zákroku patrí zmenšenie takzvaného mŕtveho priestoru dýchacích ciest a zníženie odporu v nich, ľahšia hygiena dýchacích ciest, menšie riziko problémov súvisiacich s výmenou tracheostomickej kanyly, vytvorenie trvalého vstupu do dýchacích ciest, opakované napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu v prípade potreby, zvýšené pohodlie chorého, jednoduchšia mobilizácia a rehabilitácia, možnosť príjmu potravy a liekov prostredníctvom úst, zníženie rizika zúženia hrtanu a iné.

    Riziká tracheostómie

    Tak ako iné zákroky, aj tracheostómia je spojená s rizikom vzniku komplikácií. Patrí medzi ne strata funkcie nosohltana (filtrácia, ohrievanie a zvlhčovanie vzduchu), komplikácie pri schopnosti vydychovania, riziko vzniku neschopnosti kašľa, strata alebo poškodenie hlasu a čuchu, poranenie steny priedušnice a riziko jej zúženia a možnosť vzniku infekcie.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    chronická obštrukčná choroba pľúcdýchacie cestypľúcapriedušnica