23.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Trpíte častými infekciami? Môže byť za tým imunitná nedostatočnosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Imunitný systém neustále chráni náš organizmus pred vírusmi, baktériami a inými hrozbami. Občas sa však môže stať, že si cudzorodý patogén nevšimne alebo má naň slabšiu odozvu, čo následne vedie k častým zdravotným komplikáciám. Imunodeficiencia je stav, pri ktorom je schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám a iným ochoreniam čiastočne oslabená alebo, v závažných prípadoch, chýba úplne.  

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • čo je imunitný systém, 
  • ako imunitný systém funguje, 
  • aké môžu byť poruchy imunitného systému, 
  • podľa akých príznakov zistíte či trpíte imunitnou nedostatočnosťou, 
  • aké typy imunitnej nedostatočnosti poznáme, 
  • aké sú možnosti liečby jednotlivých typov imunitnej nedostatočnosti, 
  • ako prebieha diagnostika imunodeficiencie.  

Čo je imunitný systém? 

Imunitný systém je súbor buniek, tkanív a orgánov, ktoré spoločne tvoria obranný systém organizmu. Vďaka nemu je naše telo schopné bojovať s baktériami, vírusmi, plesňami, toxínmi, či dokonca s rakovinovými bunkami. 

Imunitný systém tvorí hneď niekoľko častí a to: 

  • Koža, náš najväčší orgán, ktorý väčšinou prichádza s patogénmi do kontaktu ako prvý. Neporušená koža pomáha zabrániť tomu, aby sa nám baktérie dostali do tela. 
  • Sliznice, vlhké vnútorné výstelky niektorých orgánov a telových dutín. Vytvárajú hlien a iné látky, ktoré môžu zachytávať a bojovať proti choroboplodným zárodkom. 
  • Biele krvinky, nazývané tiež leukocyty sú bunky, ktoré sa podieľajú na ochrane tela pred infekčnými chorobami. 
  • Orgány a tkanivá lymfatického systému ako sú mandle, lymfatické uzliny, lymfatické cievy, slezina, kostná dreň a týmus.

Ako funguje imunitný systém?  

Imunitný systém chráni naše telo pred všetkými látkami, ktoré považuje za škodlivé alebo cudzie. Tieto látky sa nazývajú antigény a môžu to byť rôzne baktérie, vírusy, chemikálie, toxíny alebo napríklad bunky poškodené slnečným žiarením či zmutované rakovinou. 

Ako náhle imunitný systém antigén rozpozná, napadne ho. Táto reakcia sa nazýva imunitná odpoveď, v rámci ktorej dochádza k alarmovaniu imunitných buniek a tvorbe protilátok a pamäťových buniek. Protilátky sú proteíny, ktoré napádajú, oslabujú a ničia antigény. Vďaka pamäťovým bunkám si imunitný systém antigén zapamätá a pri opakovanej infekcii ho dokáže hneď rozpoznať a rýchlejšie tvoriť protilátky. Vďaka tomu sa ochorenie nemusí klinicky vôbec prejaviť. 

Autor: Yurchanka Siarhei/Shutterstock

Aké môžu byť problémy s imunitným systémom? 

Keď imunita nefunguje tak ako má hovoríme o poruche imunitného systému. Medzi poruchy imunitného systému patrí: 

Nadmerne aktívny imunitný systém 

V takomto prípade môže imunitný systém reagovať na látky v prostredí, ktoré sú za normálnych okolností neškodné. Najčastejším príkladom hyperaktívneho imunitného systému je alergická rinitída, no radia sa sem aj astma či ekzém.  

  • Pri alergickej rinitíde sa objavuje kýchanie, nádcha, smrkanie a opuch nosových ciest v dôsledku alergénov, ako sú napríklad prach, chlpy, roztoče, pele či plesne.
  • Astma môže byť spustená rovnakými alergénmni ako alergická rinitída alebo aj inými dráždivými látkami ako je dym z cigariet. Spôsobuje kašeľ, sipot a problémy s dýchaním.
  • Ekzém alebo atopická dermatitída je svrbivá vyrážka, ktorá môže byť tiež vyprovokovaná vyššie spomínaným alergénom.

Imunitný systém napádajúci zdravé tkanivá 

Keď imunitný systém nedokáže rozlíšiť telu vlastné bunky od cudzorodých hovoríme o autoimunitnom ochorení. Za autoimunitným ochorením väčšinou stoja chybné gény a faktory prostredia, ktoré tieto gény spúšťajú. Medzi najznámejšie autoimunitné ochorenia patrí diabetes 1.typu, reumatoidná artritída a lupus.  

Imunitná nedostatočnosť 

Imunodeficiencia alebo imunitná nedostatočnosť  nastáva vtedy, keď má imunitný systém slabú odozvu na patogény. Imunitná reakcia nie je dostatočná čo znamená, že pacient je menej schopný bojovať proti infekciám a teda je viac náchylný na rôzne ochorenia. 

Ak u seba pozorujete niektorý z týchto znakov pravdepodobne máte poruchu imunitného systému.

Jedným z najbežnejších príznakov imunodeficiencie sú infekcie, ktoré sú veľmi časté, dlhotrvajúce alebo ťažko liečiteľné. Pacienti s imunitnou nedostatočnosťou môžu zažívať: 

  • časté a opakujúce sa zápaly pľúc, priedušiek, dutín, uší, ďasien, zápaly mozgových blán, vnútorných orgánov alebo infekcie kože, 
  • chronický kašeľ, 
  • poruchy krvi, ako je nízky počet krvných doštičiek alebo anémia, 
  • tráviace problémy ako sú kŕče, chronická bolesť brucha, strata chuti do jedla, nevoľnosť a hnačka, 
  • oneskorený rast a vývoj, 
  • autoimunitné poruchy, ako je lupus, reumatoidná artritída alebo diabetes 1 typu.

Aké typy imunodeficientných stavov poznáme ?  

Existujú dva typy imunitnej nedostatočnosti a to: 

  • Primárna imunodeficiencia 

Ide o vrodenú poruchy imunity, ktorá vyplýva z genetických mutácii.   

  • Sekundárna imunodeficiencia 

Ide o získanú poruchu imunity, ktorá vzniká v dôsledku choroby alebo faktorov prostredia, ako je HIV, podvýživa alebo medikamentózna liečba (napr. chemoterapia). 

Autor: Subbotina Anna/Shutterstock

Primárna imunodeficiencia 

Primárne imunodeficiencie sú dedičné stavy spôsobené mutáciou génov a faktorov prostredia. Pacienti s primárnou imunodeficienciou sa už narodia bez niektorých obranných imunitných  mechanizmov alebo s nefunkčným imunitným systémom, čo ich robí náchylnejšími na infekcie.  Doposiaľ bolo identifikovaných viac ako 300 foriem primárnych porúch imunity, pričom niektoré sú také mierne, že môžu zostať nepovšimnuté až do dospelosti. Iné sú zas natoľko závažné, že sú objavené hneď po narodení. 

Medzi primárne imunodeficiencie patrí napríklad: 

  • Imunodeficiencie B buniek  

Hlavnou úlohou B lymfocytov je produkovať protilátky, čo sú bielkoviny, ktoré sa viažu na mikróby, čím uľahčujú ostatným imunitným bunkám ich detekciu a zabíjanie. Mutácie v génoch, ktoré kontrolujú B bunky, môžu viesť k strate produkcie protilátok. Títo pacienti sú vystavení riziku závažných recidivujúcich bakteriálnych infekcií.   

  • Imunodeficiencie T buniek 

T lymfocyty sú druhý kľúčový typ buniek imunitného systému. Ich úlohou je aktivovať B bunky a odovzdať im podrobnosti o antigéne aby mohli B bunky produkovať cielené protilátky. Niektoré T bunky sa tiež priamo podieľajú na zabíjaní mikróbov či alarmovaní ostatných imunitných buniek aby prišli na pomoc.   

Mutácie v génoch, ktoré kontrolujú T bunky, môžu viesť buď k tomu, že T bunky nebudú správne fungovať alebo že ich bude málo. Keďže B a T bunky navzájom spolupracujú, môže sa stať, že narušená funkcia jedného typu buniek ovplyvní funkciu toho druhého typu. Nazýva sa to kombinovaná imunodeficiencia, kde je defektná funkcia T aj B buniek.  

  • Ťažká kombinovaná imunodeficiencia 

Ťažké kombinované imunitné nedostatočnosti sú veľmi zriedkavé, ale mimoriadne závažné. U týchto pacientov je často úplný nedostatok T buniek a premenlivý počet B buniek, čo má za následok slabú až žiadnu imunitnú funkciu, takže aj malá infekcia môže byť smrteľná. Pacienti s takouto imunodeficienciou sú zvyčajne diagnostikovaní už v prvom roku života.  

Ako prebieha liečba primárnej poruchy imunitného systému?  

Liečba primárnej imunodeficiencie zahŕňa prevenciu a liečbu infekcií ako aj posilnenie imunitného systému. Bakteriálne infekcie, u imunokompromitovaných pacientov, si vyžadujú rýchlu a agresívnu liečbu antibiotikami. Liečba si môže vyžadovať aj dlhšie užívanie antibiotík ako sa bežne predpisuje. Pacienti, ktorí nereagujú na orálne antibiotiká môžu vyžadovať hospitalizáciu a podávanie antibiotík intravenózne. Nápomocná môže byť aj imunoglobulínová terapia. Imunoglobulíny sú hotové protilátky, ktoré sa môžu podávať injekčne do žily alebo pod kožu.  

Transplantácia kmeňových buniek 

Transplantácia kmeňových buniek ponúka trvalé vyliečenie niekoľkých foriem imunodeficiencii. Darcom kmeňových buniek je zvyčajne rodič alebo príbuzný s biologickou zhodou, no vždy je riziko, že aj pri dobrej zhode nemusí byť výsledok transplantácie úspešný.  

Génová terapia 

Tento typ liečby zahŕňa odber kmeňových buniek od pacienta s primárnou imunodeficienciou, korekciu génu v bunkách a následné vrátenie korigovaných kmeňových buniek späť pacientovi prostredníctvom infúzie. Pri génovej terapii nie je potrebné nájsť vhodného darcu, keďže sa využívajú vlastné bunky pacienta. V súčasnosti sa táto metóda používa len na liečbu niektorých primárnych imunodeficiencií, ale prebiehajú klinické skúšky pre mnoho ďalších typov. 

Autor: rumka_vodki/Shutterstock

Sekundárna imunodeficiencia  

Sekundárne imunodeficiencie sa objavujú častejšie ako primárne a sú výsledkom nejakého ochorenia alebo iného vonkajšieho faktora, ktorý oslabuje organizmus. Medzi príčiny vzniku sekundárnej imunodeficiencie môže patriť: 

  • HIV (vírus imunitnej nedostatočnosti), 
  • Podvýživa,  
  • Ťažké popáleniny,  
  • Žiarenie, 
  • Cukrovka,  
  • Podvýživa,  
  • Chemoterapia, 
  • Užívanie imunosupresív po transplantácii orgánu. 

Príklady sekundárnych porúch imunity zahŕňajú: 

  • AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti), 
  • Leukémia, 
  • Vírusová hepatitída, 
  • Mnohopočetný myelóm. 

Ako prebieha liečba sekundárnej imunodeficiencie? 

U mnohých pacientov so sekundárnou imunodeficienciou povedie liečba primárneho stavu k vyriešeniu imunodeficiencie. Avšak u pacientov s chronickými stavmi ako je AIDS alebo stav po transplantácii orgánu, sa v liečbe kladie dôraz na zvládnutie stavu, s cieľom minimalizovať imunodeficienciu a jej dopad na organizmus. Kolektívna imunita je životne dôležitá, aby sa zabránilo prenosu bežných chorôb na jedincov s oslabenou imunitou, ktorí nemôžu byť očkovaní.  

Ako prebieha diagnostika imunitnej nedostatočnosti? 

Počas diagnostiky sa vás lekár spýta na vašu históriu ochorení a tiež či sa u vás v rodine už porucha imunitného systému vyskytuje. Po rozhovore nasleduje fyzikálne vyšetrenie. Ak má lekár podozrenie na imunodeficienciu, nariadi vykonať krvné testy. Tie pomáhajú zistiť, či váš imunitný systém správne reaguje na patogén a produkuje protilátky ako aj zmerať hladiny krvných buniek a buniek imunitného systému 

Lekár tiež môže indikovať kožný test, ktorý sa zvyčajne vykonáva pri podozrení na abnormalitu T-buniek. Počas kožného testu sa malé množstvo proteínov z bežných infekčných organizmov, ako sú kvasinky, vstrekne priamo pod kožu. Ak do 2 dní nedôjde k reakcii, opuch alebo začervenanie,  môže to byť príznakom poruchy imunity z abnormality T-buniek. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Immune system and disorders

Immune system disorder

Immune deficiency disorders

Disorders of the immune system

Immunodeficiency

Immunodeficiency/diagnosis

Immunodeficiency disorders 

 

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
autoimunitné ochoreniaimunita