Pri latentnej infekcii býva tuberkulóza bez príznakov a nie je nákazlivá. Jej prítomnosť sa dá zistiť výlučne špeciálnymi kožnými a krvnými testami. Ak je infekcia aktívna, prejavuje sa zo začiatku často veľmi nešpecificky. Typické príznaky sú trvalo zvýšená únava, strata chuti do jedla a zníženie telesnej hmotnosti. Niekedy sa môže pridať nočné potenie a zvýšenie telesnej teploty. Charakteristický je dlhodobý kašeľ. Pri dlhšom priebehu sa môže objaviť bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním a vykašliavanie krvi. To sú už prejavy veľmi výstražné.
V prípade, že tuberkulóza postihne iné orgány, môžu byť jej prejavy rôznorodé, závisia od poškodeného orgánu. Napríklad postihnutie kostí sa môže prejaviť bolesťou chrbta, pri infekcii obličiek je v moči prítomná krv.
Tuberkulózu spôsobujú odolné baktérie, prežívajú aj v extrémnych podmienkach. Zdrojom nákazy je chorý človek, ktorého baktérie sa dostávajú do vzduchu pri kašľaní, kýchaní aj pri bežnom hovorení. Po vdýchnutí veľkého množstva týchto baktérií sa začnú rozmnožovať v pľúcach. Prvé prejavy sa väčšinou objavia až po dlhšom čase od nákazy. V takom prípade ide o aktívnu tuberkulózu.
Druhým prípadom je latentná tuberkulóza. Ide o situáciu, keď imunitný systém zastaví množenie baktérií v pľúcach. Tie však nezmiznú úplne, v prípade oslabenia imunity sa môžu znovu začať množiť. Stáva sa to aj po mnohých rokoch od ich usídlenia v pľúcach.
K rizikovým faktorom tuberkulózy patrí najmä oslabenie imunitného systému (cukrovka, HIV, alkoholizmus, staroba), pobyt v krajinách s vysokým výskytom TBC ( niektoré oblasti Afriky, východná Európa), zlé životné podmienky a nedostatočná zdravotná starostlivosť, závislosť od alkoholu, nikotínu a iných drog, práca v zdravotníckych zariadeniach, pobyt v ubytovniach pre sociálne slabých.
Pri výskyte spomínaných príznakov sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc. Lekár pri vyšetrení vypočuje fonendoskopom dýchanie a pohmatom skontroluje uzliny. V prípade podozrenia na TBC môže naordinovať kožný test (tuberkulínový). Pri ňom sa do podkožia ihlou zavedie látka nazývaná tuberkulín. Po 48-72 hodinách sa vyhodnotí reakcia kože. Inou možnosťou sú krvné testy, bežnou súčasťou je aj RTG snímkovanie hrudníka.
Kvôli definitívnemu potvrdeniu infekcie sa zvyčajne vyšetruje hlien vykašľaný z pľúc, na výsledky tohto testu sa čaká niekoľko týždňov. Preto sa liečba začína aj pri podozrivých výsledkoch z ostatných testov.
Základom je zabrániť šíreniu nákazy oddelením chorého v nemocnici od ľudí bez TBC. Lekár mu pri podozrení na tuberkulózu predpíše antibiotickú liečbu. Najčastejšie sa využíva kombinácia viacerých typov antibiotík. Lekár by mal chorého upozorniť na možné nežiaduce účinky tejto terapie. Napriek tomu je liečba ochorenia povinná podľa zákona a zvyčajne trvá 4-9 mesiacov.
Prevenciou ochorenia je vyhýbanie sa kontaktu s nakazenými ľuďmi a vakcinácia. V súčasnosti nie je na Slovensku povinná, ale množstvo prípadov TBC každoročne rastie.