10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Tumor pľúcneho hrotu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tumor pľúcneho hrotu je vzácna a veľmi nebezpečná forma rakoviny pľúc, známa ako Pancoastov tumor. Hovoríme o nej, keď sa tumor (nádor) nachádza v najvyššej časti pravých alebo ľavých pľúc. Táto oblasť sa označuje ako pľúcny hrot. Zväčšujúci sa nádor môže poškodzovať okolité nervy, svaly, väzy, kosti a orgány. Preto sú jeho prejavy odlišné od typických prejavov rakoviny pľúc. Často je sprevádzaný silnou bolesťou hornej končatiny. Najviacpostihuje mužskú populáciupo 60. roku života.

Vznik a príčiny

Ako všetky zhubné nádory aj tumor pľúcneho hrotu vzniká nekontrolovaným množením abnormálnych buniek. Rizikové faktory jeho vzniku sú rovnaké ako u všetkých typov rakoviny pľúc. Patrí k nim fajčenie, vystavenie radónu (rádioaktívny plyn) a azbestu, vystavenie výfukovým plynom a priemyselne znečistenému vzduchu, predchádzajúce ožarovanie pľúc.

Príznaky

Prejavy rakoviny pľúcneho hrotu sa väčšinou líšia od bežných príznakov rakoviny pľúc (kašeľ, bolesť v hrudi, namáhavé dýchanie). Vrastanie nádoru do okolitých štruktúr sa najčastejšie prejaví bolesťou v ramene či chrbte. Tá môže byť veľmi silná a trvalá. V niektorých prípadoch sa zmierňuje pri podoprení lakťa, čím sa uvoľní tlak na rameno. Postupne sa svalovina hornej končatiny zmenšuje a ochabuje. Ruka je slabá a môže sa objaviť aj jej brnenie či poruchy citlivosti kože.

Rozvinutie nádoru môže poškodzovať nervy, ktoré zásobujú tvár. Prejavom býva pokles očného viečka, zúženie zreničky a chýbanie potenia polovice tváre. Hovoríme tomu Hornerov syndróm. Niekedy môže nádor prerásť až do chrbticových stavcov a utláčať miechu. Tento stav môže sprevádzať ochrnutie polovice dolnej časti tela.

Diagnostika

Podozrenie na Pancoastov nádor môže lekár získať na základe prítomnosti typických príznakov. V ďalšom postupe môže zvážiť RTG snímku hrudníka, CT alebo MRI zobrazenie. Nádor sa potvrdzuje odobratím vzorky z pľúcneho hrotu.

Liečba

Zvolenie liečebného postupu závisí od veľkosti nádoru, jeho rozšírenia, zdravotného stavu pacienta a jeho veku. Najčastejšie sa rakovina pľúcneho hrotu lieči chemoterapiou a rádioterapiou. Podávanie liekov (chemoterapeutík) a ožarovanie oblasti vo väčšine prípadov predchádza operácii nádoru. Hlavnou úlohou takéhoto postupu je zmenšenie tumoru pred operáciou a zabránenie jeho rozšíreniu do tela.

Operácianasleduje najčastejšie po 2-4 týždňoch od chemoterapie a rádioterapie. Jej cieľom je odstránenie nádoru. Dôležitou súčasťou liečby býva tíšenie bolesti, na ktoré sa využívajú veľmi silné analgetiká.

Prevencia

Prevenciou vzniku nádoru je predchádzanie uvedeným rizikovým faktorom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
pancoastov tumorpľúcarakovina pľúc