K uhryznutiu hadom dochádza v prípade, že bol plaz vyrušený a konal v sebaobrane. Jedovaté hady tak môžu do tela človeka vstreknúť jedovatú látkus obsahomtoxínov. Či už došlo k uštipnutiu jedovatým alebo nejedovatýmhadom, poranenie si vždy vyžaduje rýchlu odbornú pomoc. Bezpotrebnéholekárskeho ošetrenia a liečby sa človekzo spôsobených príznakovnemusí zotaviť. Niektoré uhryznutia sa môžu skončiť smrťou človeka.
Had človeka pohryzie v sebaobrane. Najčastejšie ide o jeho narušenie v mieste, keď naň človek svojou nohou stúpi, prípadne ho vedome dráždi. Keďže väčšina hadov reaguje len na pohyblivé ciele, vedia ho vyprovokovať aj prudké ľudské pohyby, keď sa človek zľakne.
Jedovaté hady môžu niekedy uštipnúť bez toho, aby vypustili jed. Ide o „suchépohryznutie“ z hadích zubov prepichujúcich kožu, ktoré spôsobuje mierne bolesti, prípadne úzkosť z takéhoto zážitku. Po takomto uhryznutí sa zväčša opuchy a infekcie neobjavujú. Pretože príznaky hadieho jedu v tele sa môžu objaviť až po niekoľkých hodinách, za každých okolností je nutné navštíviť lekára.
Príznaky jedu v tele:
Pri uhryznutí exotickým hadom môžu príznaky zahŕňať aj závraty, slabosť, kolaps a šok, krvácanie z úst, nosa a rán, vracanie krvi alebo prechod krvi do moču či stolice a svalovú paralýzu, ktorá môže viesť k problémom s dýchaním.
Pri najviac vážnych prípadoch môže jedovaté uhryznutie hada spôsobiť rozsiahle opuchy, pľuzgiere, prípadne smrť tkaniva (gangréna) v oblasti uštipnutia, paralýzu spočívajúcu poklesom horných očných viečok a prechodom ďalej do tela – čím vzniká neschopnosť prehĺtať, dýchať alebo sa pohybovať. Môže sa objaviť aj šok a strata vedomia, zlyhanie obličiek, masívna strata krvi v dôsledku krvácania z úst, nosa a rán, vracania krvi a prechodu krvi do moču alebo stolice a úmrtie.
Anafylaxia: Malému množstvu ľudí môže uhryznutie hada spôsobiť závažnú reakciu, známu ako anafylaxia alebo anafylaktický šok. Môže nastať okamžite po uhryznutí alebo o niekoľko hodín. Ak sa nelieči, môže ohroziť život.
Symptómy anafylaxie sú svrbivá koža so žihľavkou a začervenaním, opuch tváre, pier, jazyka a hrdla, opuch v krku, ktorý môže spôsobiť problémy s dýchaním, dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním, rýchly tep srdca, nevoľnosť, vracanie a hnačka.
Anafylaxia môže tiež zapríčiniť pokles krvného tlaku, ktorý môže viesť k šoku a zaviniť príznaky, ako je závrat alebo zmätenosť, slabosť, strata vedomia alebo omdletie, studená pokožka či slepota.
Šok: Človek uhryznutý hadom sa môže dostať do stavu šokuohrozujúci život. Vyskytuje sa vtedy, keď telo nemá dostatok kyslíka. V prípade šoku je vždy nutné kontaktovať zdravotnú pohotovosť. Príznaky šoku sú: slabosť alebo omdletie, bledá a studená pokožka, potenie, rýchle plytké dýchanie, závrat, slepota, pocit nevoľnosti, prípadne vracanie, ospalosť alebo strata vedomia.
Do príchodu záchrannej zdravotnej služby treba osobu položiť do ľahu, zdvihnúť jej nohy a podložiť ich a udržiavať ju v teple.
Po uhryznutí hadom by mal človek zostať pokojný a vystríhať sa paniky – uhryznutietunajšími druhmi hadov zvyčajne nie je vážne a je zriedka smrteľné. Je dobré zapamätať si tvar, veľkosť a farbu hada. Postihnutú časť tela uhryznutímje potrebné držať čo najvyššie, aby sa zabránilo šíreniu jedu do tela. Odporúča sa odstrániť šperky a hodinky z uhryznutých končatín, aby po prípadnom opuchu nespôsobili zranenie. Ak je to možné, treba sa pokúsiť uvoľniť oblečenie (nie je nutné ho úplne odstrániť). A, samozrejme, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Je dôležité, aby sa pacient vyhol vysávaniu jedu, prípadne potieraniu rany alebo jej chladeniu či zahrievaniu. Neodporúča sa ani uťahovanie miesta okolo rany uhryznutia (napríklad tesným tlakovým obväzom či gumou).
Po uhryznutí hadom treba okamžite navštíviť lekára alebo volať sanitku. Pacient väčšinou zostane v nemocnici, a to z dôvodu sledovania príznakov. Monitoruje sa krvný tlak a celkové zdravie.
Protijed: Používa sa na liečbu vážnejších uhryznutí. Obsahuje proteínové protilátky, ktoré neutralizujú účinky toxínov v haďom jede. U niektorých ľudí môže protijed vyvolať anafylaxiu, preto je dôležité, aby boli pozorne sledovaní. Anafylaxia sa lieči adrenalínom.
Ak po uhryznutí pacientovi výrazne klesne krvný tlak, v takom prípade sú tekutiny podávané priamo do žily formou infúzie. Ak je to nutné, podáva sa aj transfúzia krvi na vyrovnanie jej straty.
Zotavenie: Čas zotavenia sa môže líšiť v závislosti od druhu hada, ktorý pacienta uhryzol. U detí je to zväčša jeden až dva týždne. Dospelí sa liečia viac ako tri týždne. Včasná liečba môže čas zotavenia skrátiť.
Počas zotavovania môže pacient zaznamenať bolesti a opuch v oblasti zasiahnutej hadom. Tieto príznaky sú kontrolované užívaním liekov proti bolesti, ako je paracetamol, a pokračovaním v ošetrovaní končatiny.
Na celom svete sa ročne vyskytne milión jedovatých hadích uhryznutí, približne stotisíc ľudí zomrie. Väčšina úmrtí je v južnej a juhovýchodnej Ázii, v subsaharskej Afrike, na Novej Guinei a v Latinskej Amerike.
Ak je človek v oblasti, kde sa vyskytujú jedovaté hady, mal by byť obozretný na varovné upozornenia týkajúce sa vôd a spoločenstiev, nosiť topánky a dlhé nohavice, nechytať hada, aj keď sa zdá mŕtvy, a byť v prírode opatrný. Ak sa ocitne v blízkosti hada, nesmie sa hýbať – väčšina hadov si všíma len pohyblivé ciele.
Pri cestovaní do zahraničia je nutné poznať telefónne čísla, na ktoré sa dá obrátiť v prípade núdze, a nosiť so sebou balíček prvej pomoci. Ide o lieky proti bolesti, antacidá (na trávenie) a vrecká na rehydratáciu (na hnačku). Je tiež vhodné mať pri sebe náplasti a nepriepustné obväzy.