10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Upchatie ucha mazom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ucho upchaté mazom je jedným z najbežnejších problémov, s akým sa lekári v oblasti uší stretávajú. Ide o stav, keď sa maz dostane tak hlboko, že zaplní celú šírku ušného kanálika. Zväčša nejde o silne bolestivý problém, no zhoršuje komfort človeka a oslabuje sluch.

Neliečený a opakujúci sa problém môže vyústiť až do úplnej straty sluchu. Ušný maz je pritom dôležitou súčasťou nášho tela. Chráni načúvací orgán pred vonkajšími vplyvmi, ako je prach či drobné nečistoty, a zabraňuje množeniu baktérií.

Vznik a príčiny

Predpokladá sa, že ucho je samočistiaci orgán, napriek tomu sa bežne používajú viaceré metódy na odstránenie ušného mazu. Práve tieto procedúry sú najčastejším dôvodom, prečo sa ušný kanálik upchá. Ďalšie príčiny sú: nesprávne používanie vatových tyčiniek do ucha, zatláčanie vaty/servítok do ucha, nadmerné používanie slúchadiel, nosenie načúvacieho prístroja.

Príznaky

Upchatie ucha môže byť spojené s množstvom príznakov. Patrí k nim slabší sluch, tlak v ušiach, mierna bolesť v uchu, zvonenie v uchu, závraty. V ojedinelých prípadoch môže zhoršený stav sprevádzať zvýšená teplota, vracanie alebo úplná strata sluchu.

Diagnóza
Prvé príznaky upchatého ucha treba liečiť už v domácom prostredí. Pretrvávajúce problémy zhodnotí lekár a na základe symptómov skontroluje ucho otoskopom. Ak si to stav vyžaduje, predpíše vhodné lieky. Upchatie sprevádzané ďalšími zdravotnými komplikáciami ako zvýšená teplota či vracanie vyžadujú liečbu v nemocnici a užívanie vhodných liekov.

Liečba

V domácom prostredí odborníci odporúčajú kvapkať do ucha slanú vodu, prípadne minerálne oleje. Hlavu treba zakloniť, nakvapkať a po piatich minútach pôsobenia vrátiť do pôvodnej polohy, aby roztok vytiekol.

Rovnakým spôsobom možno skúsiť aj vyplachovanie teplou vodou, prípadne peroxidom vodíka. Takisto ho treba nechať pôsobiť a umožniť mu vytiecť. Tieto dve tekutiny používajú aj lekári, keď liečia upchatý ušný kanálik. Odborníci upozorňujú, že ušné sviece v tomto prípade nie sú vhodnou liečbou.

Ako žiť s chorobou

Upchatie ucha mazom nie je závažná diagnóza, ktorá by komplikovala život. Nekomfortu, ktorý spôsobuje, sa dá vyhnúť preventívnymi opatreniami. Ucho netreba nadmerne dráždiť čistením, respektíve používaním vatových tyčiniek. Aby sa maz nezatláčal hlboko do ucha, možno používať takzvané bezpečnostné vatové tyčinky a čistenie obmedziť. V prípade pravidelného používania slúchadiel alebo načúvacieho prístroja je namieste preventívna kontrola u lekára každého pol roka.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
slabší sluchteplotatlak v ušiachvracaniezávratyzvonenie v uchu