23.06.2022 • 10 minút na prečítanie

Už 50 rokov transplantujeme na Slovensku obličky

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

V roku 2021 slovenské transplantačné pracoviská zachránili život spolu 160 pacientom. Uskutočnilo sa 117 transplantácií obličiek, 26 transplantácií pečene a 17 transplantácií sŕdc. Na Slovensku však stále čaká vyše 400 pacientov, ktorých život závisí od darcov. 

Jedno z najaktívnejších slovenských transplantačných centier na Slovensku je Univerzitná nemocnica L. Pasteuera v Košiciach. MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, CETC, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS) a riaditeľ UNLP vysvetľuje: „Benefitom transplantácie obličky je, že transplantovaný pacient žije dlhšie ako pacient liečený dialýzou. Aj kvalita jeho života je vyššia a cena liečby je po úspešnej transplantácii nižšia.“ 

Od čoho závisí úspešnosť transplantácie obličky  

V UNLP funguje komplexný multidisciplinárny transplantačný program.  Úspešnosť transplantácie obličky závisí od viacerých faktorov: 

  • identifikácie a manažmentu darcu,  
  • prípravy príjemcu, 
  • priebehu chirurgického výkonu,  
  • typu použitej imunosupresívnej liečby, 
  • riešenia vzniknutých komplikácií.  

Transplantácia obličky je typickým príkladom multidisciplinárnej spolupráce. Do každej fázy tohto procesu je zapojených množstvo kvalifikovaných ľudí z odboru anestéziológie, chirurgie, urológie, nefrológie, imunológie, hematológie, mikrobiológie a mnohých ďalších. „Nemožno opomenúť a nevyzdvihnúť personál operačných sál, kde sa samotné výkony – odber orgánov a ich následná transplantácia vykonáva a tiež ošetrovateľskú starostlivosť o pacientov po transplantácii. V UNLP sme úspešne rozvinuli program laparoskopických odberov obličiek od živých darcov tzv. HARS (hand assisted retroperitoneoscopic) nefrektómia. Za ostatných 7 rokov bolo touto metódou úspešne zrealizovaných 46 odberov obličiek,“ priblížil Beňa. 

Autor: MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, CETC, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS)

Čakacie doby na obličky 

Počet pacientov čakajúcich na transplantáciu obličky má v posledných rokoch mierne klesajúci trend. Na Slovensku čaká na obličku aktuálne 261 pacientov, z toho 102 v regióne košického transplantačného centra. Pribúda však pacientov, ktorí čakajú na druhú alebo tretiu transplantáciu. Nájsť vhodného darcu pre týchto pacientov je zložitejšie a preto  zväčša čakajú dlhšie. Aj samotná transplantácia je náročnejšia z chirurgického a imunologického hľadiska. „V tomto roku sa nám podarilo odtransplantovať 41-ročnú ženu, pre ktorú to bola jej tretia transplantácia. Na obličku čakala 11 rokov.  Skrátenie doby čakania na transplantáciu je jednou z aktuálnych výziev transplantačnej medicíny,“ dopĺňa primárka Transplantačného oddelenia UNLP, MUDr. Tatiana Baltesová, PhD. 

40 až 50 transplantácií obličiek ročne  

V Transplantačnom centre UNLP vykonávajú ročne 45 – 50 transplantácií obličiek od mŕtvych darcov a 5 – 10 transplantácií od darcov živých. V roku 2015 tu začali s programom krížových transplantácií. „Je to vzájomná výmena orgánov u dvoch párov, pokiaľ priame darcovstvo nie je možné pre nezhodu krvnej skupiny medzi darcom a príjemcom alebo pre prítomnosť protilátok proti darcovským bunkám u príjemcu. Podarilo sa nám to 4-krát v rámci nášho centra a raz v spolupráci s kolegami v Transplantačnom centre v Martine. Snažíme sa zlepšiť celoslovenskú koordináciu tohto programu a v budúcnosti sa zapojiť do spolupráce so zahraničnými centrami,“ hovorí primárka Baltesová.   

Autor: Luuuusa/Shutterstock

Darovanie orgánov  

Darovaním orgánu v prípade smrti mozgu je možné zachrániť život viacerým ťažko chorým ľuďom. Darovať je možné 7 orgánov, najčastejšie sa odoberajú srdce, pľúca, obličky, pečeň, pankreas ale aj tkanivá, ako napríklad rohovky. Takáto pomoc inému je najvyšším prejavom šľachetnosti a ľudskosti. 

Obličku možno darovať aj za života. Môžu tak urobiť ľudia v príbuzenskom vzťahu, medzi ktorými je genetická súvislosť. Orgán na transplantáciu môže darovať aj geneticky nepríbuzný darca – napr. manžel, kolega, priateľ, čo nazývame emočná spriaznenosť. Darovanie orgánu je možné len s udaním konkrétneho príjemcu, ktorému chce darca transplantáciou pomôcť. Darcovstvo bez určenia príjemcu sa aktuálne posudzuje špecialistami na medicínsku legislatívu. K darovaniu orgánu za života sa vyjadrujú aj etické komisie. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Seden životov

Transplant

Uplynulo 50 rokov od prvej transplantácie obličky

 

 

 

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
obličky