Trpíte kýchaním, nádchou a máte plný nos aj napriek tomu, že nemáte alergiu alebo u seba neregistrujete príznaky infekcie? Vitajte v záhadnom svete vazomotorickej rinitídy, stavu, keď vaša sliznica reaguje na spúšťače, akými sú silné vône, zmeny počasia alebo stres.
Vazomotorická nádcha alebo rinitída je druh nealergickej nádchy, ktorá nastáva, keď sa nosová sliznica zapáli a opuchne. Zápal spôsobuje nepríjemné príznaky, ako je upchatý nos alebo nádcha, ktoré si väčšina ľudí spája s alergiami.
Na rozdiel od alergií či alergickej nádchy však tá vazomotorická nevyplýva z vystavenia alergénom v podobe peľu, plesní, srsti domácich zvierat atď.
Nie je spôsobená ani vírusmi alebo baktériami. Namiesto toho pri nej môžete pociťovať symptómy v dôsledku zmien počasia, určitých pachov, jedla, cvičenia, liekov alebo iných vyvolávateľov, ktoré dráždia váš nos.
Presná príčina vazomotorickej rinitídy nie je úplne objasnená, ale vyskytuje sa v dôsledku nadmernej reakcie ciev v sliznici nosa. Medzi možné spúšťače príznakov patria:
Dráždivé látky v ovzduší
Radí sa sem prach, smog a cigaretový dym. Príznaky môžu byť spôsobené aj silnými pachmi, ako sú parfumy, a rovnako chemickými výparmi vrátane tých, ktorým niektoré osoby bývajú vystavené pri svojej práci.
Počasie
Zmeny teploty či vlhkosti, napríklad suchý alebo studený vzduch, môžu spôsobiť opuch sliznice nosa. To máva za následok nádchu alebo upchatý nos.
Jedlá a nápoje
Nealergická rinitída sa môže vyskytnúť, aj keď konzumujete horúce alebo korenené jedlá. Pitie alkoholu takisto zvykne zapríčiniť opuch výstelky nosa.
Niektoré lieky
Patrí sem napríklad ibuprofén či lieky na vysoký krvný tlak, ako sú betablokátory, a ďalej sedatíva, antidepresíva alebo hormonálna antikoncepcia.
Hormonálne zmeny
Vazomotorická nádcha sa môže objaviť v tehotenstve i počas menštruácie, prípadne pri hypotyreóze, čo je stav, pri ktorom štítna žľaza netvorí dostatok hormónov.
Zlý spánok
U niekoho môže nealergickú rinitídu vyprovokovať ležanie na chrbte počas spánku.
Stres a emócie
Emocionálny stres alebo úzkosť v niektorých prípadoch dokáže zhoršiť príznaky vazomotorickej nádchy.
Chronické ochorenie
Ide najmä o gastroezofageálny reflux (vrátenie kyslého žalúdočného obsahu do pažeráka) a neurologické poruchy, ktoré ovplyvňujú funkciu nosa.
Symptómy vazomotorickej rinitídy sú výsledkom nadmernej reakcie krvných ciev v nosovej výstelke na rôzne nealergické spúšťače. Medzi jej bežné prejavy patrí:
Diagnostika vazomotorickej rinitídy pozostáva z vylúčenia ostatných foriem nádchy, predovšetkým tej alergickej. Alergickú rinitídu vám môže diagnostikovať alergológ prostredníctvom kožných testov na alergény.
Dôležitý je precízny rozbor okolností, ktoré vedú k spusteniu príznakov, a cielená anamnéza na spúšťače (najčastejšie to býva studený a suchý vzduch, zmena počasia, koreniny v strave, niektoré chemikálie a vône, ako intenzívne parfumy, pachy, tabakový dym, výfukové plyny).
Dôležitý je aj vek, v ktorom sa u vás symptómy objavia. Vazomotorická nádcha je skôr ochorením dospelých a starších ľudí, pretože väčšina prípadov sa vyskytuje vo veku 30 až 60 rokov. U detí dominuje hlavne alergická forma.
Nemenej dôležité je takisto obdobie, kedy sa príznaky objavia, keďže sezónne výkyvy prejavov svedčia skôr o alergii. Lieková anamnéza by sa mala zamerať najmä na látky provokujúce výskyt iných typov neinfekčnej, nealergickej nádchy (nesteroidné protizápalové lieky, lieky proti vysokému krvnému tlaku, ako sú betablokátory či ACE-inhibítory, chlórpromazín a ďalšie).
Údaj o prekonanej traume nosa, nosovej operácii či dlhodobom užívaní nosových kvapiek môže oddiferencovať atrofickú alergiu, čo je úbytok sliznice so zníženou funkciou. Vazomotorickú rinitídu od tej infekčnej odlišuje tiež charakter nosového sekrétu, ktorý je číry, vodnatý. Pri infekcii býva skôr hustý žltozelený, aj keď to nie je vždy pravidlom.
Endoskopické vyšetrenie (vyšetrenie zavedením kábla s kamerou na konci, tzv. endoskopu, do vyšetrovaného orgánu) umožní posúdiť stav nosovej sliznice a prípadné odchýlky polohy nosovej priehradky, ako aj výskyt polypov alebo adenómov.
Nosová cytológia je pomerne jednoduchá a lacná vyšetrovacia metóda na odlíšenie infekčných a neinfekčných stavov. Pri chronickej nádche treba tiež vylúčiť zápal prínosových dutín, pričom užitočnejšie než klasické röntgenové vyšetrenie je CT vyšetrenie dutín. Biopsia sa uplatňuje zriedkavejšie, a to skôr pri vylučovaní systémových chorôb.
Keďže na tento stav neexistuje žiaden špecifický liek, terapia sa zameriava predovšetkým na zvládnutie príznakov a elimináciu spúšťačov. Tento prístup zvyčajne zahŕňa kombináciu zmien životného štýlu, liekov a v niektorých prípadoch aj lekárskych postupov:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje