Celková anestézia či lokálna anestézia – slovné spojenie, ktoré väčšinou vyslovujeme so strachom. Stavu umelo navodenej straty vedomia a vnímania bolesti pod dohľadom špecialistu sa netreba obávať.
Anestézia je lekársky postup, pri ktorom sa používajú rôzne spôsoby k dosiahnutiu znecitlivenia počas operácie alebo zákroku lekárom – anesteziológom. V súčasnosti sa využíva niekoľko druhov anestézie podľa typu zákroku.
Rozlišujeme základné delenie anestézie na:
Celková anestézia je stav umelo navodenej straty vedomia a vnímania bolesti dosiahnutý kombináciou liečiv podávaných spravidla vnútrožilovým podaním alebo vdychovaním.
Pri vnútrožilovom podaní stratíte vedomie v priebehu niekoľkých sekúnd. Popri tom vdychujete cez tvárovú masku čistý kyslík. Po úvode do anestézie vám počas operácie personál zaistí dýchacie cesty pomôckami s dočasnou podporou dýchania (tzv. umelá ventilácia pľúc).
Pri plánovaných operačných výkonoch a zákrokoch pacient podstupuje tzv. interné predoperačné vyšetrenie realizované u dospelých pacientov aj detských pacientov.
Predoperačné vyšetrenie všeobecne pozostáva z:
Platnosť vyšetrení by nemala presiahnuť 14 dní až 1 mesiac, v závislosti od zdravotného stavu pacienta.
Pri následnej hospitalizácii sa pacient podrobí anesteziologickému vyšetreniu, ktoré je zamerané zhodnotenie záverov predoperačných vyšetrení.
Súčasťou predanestetickej vizity je vyplnenie písomného dotazníkového formulára (poučenia a informovaného súhlasu s anestéziou), ktorý pozostáva z niekoľkých častí. Informuje pacienta o nadchádzajúcom zákroku a poučuje o možných komplikáciách či rizikách.
Ak dlhodobo užívate lieky napríklad ovplyvňujúce krvnú zrážanlivosť, lieky upravujúce činnosť srdca alebo dýchania, anestéziológ vám odporučí buď prerušenie užívania, alebo pokračovanie liečby. Nie však nastálo, iba počas predoperačného obdobia, pričom prihliada na váš celkový zdravotný stav.
Lieky sú pacientom podávané najčastejšie v dvoch fázach:
Podávané liečivá závisia od zdravotného stavu pacienta – fyzickej a psychickej pohody a rozhodnutia ošetrujúceho lekára.
Aké lieky sú pred narkózou najčastejšie podávané?
Dodržujte pitný režim, až posledné 2 hodiny pred operáciou nepite. Takisto sa naposledy najedzte najneskôr 6 hodín pred zákrokom, predídete tak možnému zvracaniu. Pred samotným zákrokom si odstránte šperky, okuliare aj očné šošovky, zubnú protézu a odlakujte si nechty.
Na začiatku uspávania vám lekár priloží na tvár masku, cez ktorú budete dýchať kyslík. Následne vám bude cez infúziu podávané liečivo na spanie – anestetikum. Počas podávania liečiva môžete pociťovať teplo alebo pálenie, ktoré však trvá veľmi krátko a o pár sekúnd po podaní liekov zaspíte.
Do celkovej anestézie ste uvedený na operačnej sále za nepretržitého sledovania životných funkcií lekárom – anestéziológom. Počas celkovej anestézie sú personálom nepretržite sledované životné funkcie (krvný tlak, tep, sýtenie tkanív kyslíkom, činnosť srdca, dýchanie atď).
Po následnom uspatí vám bude zavedená trubica do dýchacích ciest na zapezpečenie dýchania, no tento nepríjemný výkon si pamätať nebudete.
Ku koncu operácie vám anesteziológ postupne prestane podávať anestetiká. Postupne sa tak zažnete bezpečne prebúdzať. Hneď, ako budete dýchať sami, vám personál odstráni trubicu z dýchacích ciest, čo si tiež pamätať nebudete. Následne ste prenesení na vašu izbu.
Po prebudení z celkovej anestézie môžete pociťovať nevoľnosť, vracanie, bolesť hrdla zo zavedenej trubice. Takisto aj chlad alebo triašku, no všetky tieto nepríjemné príznaky najmä nevoľnosť odznejú do pár hodín až dní.
Lokálna alebo regionálna anestézia je dočasné znecitlivenie určitej oblasti tela – (napr. horná končatina, ústna dutina), v ktorej je plánovaný operačný výkon. Je podávaná pomocou vpichu potrebnej dávky lokálneho anestetika k príslušným nervom.
Lokálne anestetiká sú liečivá, ktoré sú schopné dočasne zablokovať šírenie nervových vzruchov, vďaka tomu pacient necíti bolesť, prípadne má dočasne obmedzený pohyb v danej končatine.
V priemere trvá nástup potrebného znecitlivenia od 15 do 40 minút. Výhodou regionálnej anestézie je, že nemá zaťažujúci vplyv na celý organizmus ako pri celkovej anestézii.
K základným regionálnym technikám znecitlivenia patria aj dva varianty tzv. anestézie v oblasti chrbtice.
Spinálna anestézia je vysoko účinný postup vpravenia lokálneho anestetika pomocou veľmi tenkej špeciálnej ihly do priestoru, kde sa nachádza mozgovo-miechový mok. Spinálna anestézia je využívaná pri otropedických, urologických a gynekologických operáciach.
Pacient pri podávaní spinálnej anestézie väčšinou nehybne leží v polohe na boku, vpich je v dolnej časti chrbta. Po podaní lokálneho anestetika pacient obvykle pociťuje najprv teplo v dolných končatinách, následne má pocit „ťažkých nôh“, až postupne necíti dotyk (bolesť) a dočasne nie je schopný pohybu dolnými končatinami.
Znecitlivenie trvá v priemere 1,5 – 3 hodiny. Návrat funkčnosti prebieha v obrátenom poradí, pričom ako posledná sa obnovuje hybnosť. Pacient po spinálnej anestézii leží minimálne prvých 12 hodín.
Epidurálna anestézia má podobný postup ako spinálna anestézia, rozdiel je v podaní lokálneho anestetika do tzv. epidurálneho priestoru – anatomický priestor medzi miechovými obalmi a chrbticovým kanálom. Pri epidurálnej anestézii sa podáva väčšie množstvo lokálneho anestetika a nástup znecitlivenia trvá dlhšie.
Epidurálna anestézia sa významne uplatňuje ako technika „bezbolestného pôrodu“, pri a po operáciách v brušnej a hrudníkovej chirurgii, v cievnej chirurgii dolných končatín.
Obavy z trvalého poškodenia miechy a ochrnutia sú častou príčinou odmietavého postoja pacienta k anestézii v oblasti chrbtice. Ich výskyt je však takmer minimálny, a to 0,3 – 1,5 %.
Pri písaní článkov boli použité tieto zdroje: