Vybočená nosová priehradka je pomerne častý stav a takmer každý z nás ju má (aj keď len mierne) posunutú. Jednej skupine pacientov nespôsobuje žiadne problémy a o vybočení dokonca ani len netuší. Pre druhú skupinu je však niekedy doslova nočnou morou. Spôsobuje im problémy so spánkom, s dýchaním či častými zápalmi prínosových dutín. Našťastie je tento problém možné odstrániť. Po prečítaní nášho článku sa dozviete:
Nos sa anatomicky rozdeľuje na vonkajší nos a nosovú dutinu. Obe časti sú prepojené a majú veľmi dôležitú funkciu. Vďaka nim sme totiž schopní vnímať rôzne vône a pachy okolo nás.
Na vonkajšom nose rozoznávame jeho:
Posledná spomenutá časť nosa – nosné dierky, sú párové a rozdeľuje ich nosová priehradka (septum). Ide o chrupku (hovorovo chrupavku), ktorá sa za normálnych okolností nachádza uprostred nosa a rovnomerne rozdeľuje nosné dierky.
U mnohých ľudí sa však priehradka nenachádza presne uprostred vonkajšieho nosa a tak je veľkosť ich nosných dierok rozdielna. Vybočenie nosovej priehradky (latinsky deviatio septi nasi), môže vzniknúť jednostranne alebo na oboch stranách. Ide o abnormálny stav, kedy sa vrchol chrupkového hrebeňa nakloní doľava alebo doprava, čo spôsobuje obštrukciu postihnutého nosového kanálika.
Vybočená nosová priehradka nie je len kozmetický problém. Niektorí ľudia ju vôbec nevnímajú, no u iných môže spôsobiť nepríjemné funkčné problémy (napríklad nepriechodnosť nosnej dierky a sťažené dýchanie). Vtedy je potrebné vyhľadať odborníka a problém riešiť.
Nosovú priehradku môže okrem vybočenia postihnúť aj iná komplikácia – perforácia, teda prederavenie. Otvor v nosnej priehradke môže byť spôsobený iatrogénne, teda vplyvom lekárskej činnosti (pooperačne) alebo sa vyskytuje pri závislosti od drog u ľudí, ktorí ich užívajú šnupaním cez nos.
Vo všeobecnosti môžu deformity nosa vzniknúť ako následok úrazu, nádorového procesu, po chirurgickom zákroku alebo sa s nimi môže človek už narodiť. Niekoho trápi veľkosť, šírka či dĺžka nosa, iný má vybočenú nosnú priehradku o ktorej dlho ani len netuší.
Vybočená priehradka najčastejšie vzniká:
Podľa Americkej akadémie otolaryngológie postihuje deviácia priehradky do určitého stupňa až 80% ľudí. No u väčšiny z nich ide len o mierne vybočenie. Postihuje obe pohlavia a s narastajúcim vekom sa môže zhoršovať.
Vybočenie sa najčastejšie prejavuje nepriechodnosťou nosa. Pacienti sa teda sťažujú na sťažené dýchanie, môžu „posmrkávať“, čím sa snažia uľaviť si. Okrem toho môže byť prítomná porucha čuchu a časté sú aj bolesti hlavy. Pacienti s deviovanou priehradkou mávajú problém s nočným chrápaním alebo zvýšenou sekréciou nosového hlienu.
Medzi príznaky vybočenej nosovej prepážky teda patrí:
Vybočenú nosovú priehradku vyšetrí a diagnostikuje otorinolaryngológ, teda špecialista v ušno – nosno – krčnom odbore. Lekár vyšetruje nos pomocou špeciálneho nazálneho zrkadla (nazálne spekulum), vďaka ktorému dokáže určiť uloženie septa a zhodnotiť aj veľkosť nozdier. Stav nozdier porovnáva pred a po aplikácii spreja, ktorý stiahne možný opuch sliznice.
Dôležitou súčasťou odoberania anamnézy je pacientov opis spánku (či sa budí, či chrápe atď.). Ďalšou dôležitou informáciou pre lekára, je pacientov opis problémov s dýchaním a či sa u neho opakovane vyskytuje zápal prínosových dutín či iné komplikácie.
Ak vybočená nosová priehradka človeku neznepríjemňuje život, nemusí byť liečená. Deformity nosa však môžu byť kozmetickým problémom, prípadne môžu spôsobovať iné, závažnejšie poruchy správnej funkcie nosa alebo negatívne ovplyvňovať kvalitu života pacienta.
Vtedy je potrebná vyhľadať odborníka. Liečba deformít je vo väčšine prípadov chirurgická. Uskutočňuje sa po dovŕšení 18. roku života, keď sa ukončí vývoj kostí. Pred jej uskutočnením je potrebné zvážiť možné riziká zákroku v pomere k benefitom, ktoré pacient získa, ak operáciu podstúpi.
Okrem chirurgickej liečby môže pacientom uľaviť liečba cielená na prítomnosť symptómov, kam patria lieky:
Všetky z uvedených liečiv znižujú opuch sliznice nosa, čím uľahčujú priechodnosť vzduchu cez nos.
Operačný zákrok sa nazýva septoplastika a jej cieľom je upraviť nosovú priehradku a obnoviť priechodnosť nosa. Vďaka tejto operácii je možné odstrániť takmer všetky príznaky vybočeného septa, vrátane:
Tak, ako pred každým chirurgickým zákrokom, ktorý si vyžaduje uvedenie do celkovej anestézie, aj pred septoplastikou je nutné absolvovať kompletné predoperačné vyšetrenia. Pacient, ktorý má operáciu podstúpiť, musí byť zdravý, kultivačné vyšetrenie nesmie preukázať prítomnosť bakteriálneho zápalu v nose (ak sa zápal preukáže, je potrebná antibiotická liečba).
Prvý deň po operácii pacient nedokáže dýchať nosom. Je to spôsobené gázovou tamponádou, ktorá sa vyberá na druhý deň po operácii. V nose zostávajú zavedené priesvitné fóliové dlahy, ktorých úlohou je fixácia priehradky nosa v správnom postavení. Na svojom mieste zostávajú po dobu 7 – 10 pooperačných dní.
Pacient býva zväčša prepustený na 2. alebo 3. deň po operácii, v závislosti od jeho zdravotného stavu. Počas domácej liečby je potrebné, aby si pacient ošetroval sliznicu nosa masťami a roztokmi, ktoré určí lekár. Trvanie práceneschopnosti býva v rozmedzí 1 – 2 týždňov. Keďže v procese hojenia môžu byť prítomné opuchy sliznice, dýchanie sa plne spriechodní až po úplnom zahojení.
Niekedy je potrebné hrubé preformovanie nosa a okrem septoplastiky tak môže byť prevedená aj korekčná rinoplastika. Dochádza pri nej k úprave vzhľadu vonkajšieho nosa – k zmene tvaru alebo veľkosti kosti a chrupky nosa. V súčasnej dobe je najpresnejšia laserová septochondroplastika, účinná pri deformácii kostí.
Hlavným preventívnym opatrením, ktoré pre ochranu svojho septa môžete urobiť, je chrániť si nos pri kontaktných športoch či používať masku pri adrenalínovej zábave a pri jazde autom zase bezpečnostný pás. Okrem toho sa odporúča, využívať primeraný tlak na nos pri smrkaní počas nádchy. Vzniku zmien, ktoré sú vrodené, pomocou prevencie nedokážeme zabrániť.
Vybočená nosová priehradka ENG