10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Vybočenie nosovej priehradky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vybočenie priehradky je abnormálny stav, kedy sa vrchol chrupavkového hrebeňa nakloní doľava alebo doprava, čo spôsobí obštrukciu postihnutého nosného kanálika. Jeho zablokovanie spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Liečba vybočenia nazálnej septy zahŕňa užívanie liekov na zníženie opuchu alebo nosové dilatátory, ktoré pomáhajú roztvoriť nosové dierky. Najúčinnejšia liečba je operácia.

Príznaky

Väčšina septálnych deformácií nemá žiadne príznaky, pričom človek nemusí ani vedieť, že má odchýlenú prepážku. Niektoré septálne deformity však môžu vyvolať nasledovné príznaky:

• Obštrukcia jednej alebo oboch nozdier : prekážka môže sťažiť dýchanie cez nosovú dierku. Býva zreteľnejšia, ak sa objavia infekcie horných dýchacích ciest alebo alergie, ktoré spôsobia zdurenie nosových dutín.

• Krvácanie z nosa: povrch nosovej septy býva suchý, čo zvyšuje riziko krvácania z nosa.

• Bolesť tváre: objavuje sa jednostranná bolesť tváre, na strane zúženia nosového priechodu.

• Hlučné dýchanie počas spánku: vyskytuje sa u dojčiat a malých detí s opuchom nosových dutín.

• Zmeny v nazálnom cykle: je prirodzené, že nos sa pohybuje z jednej strany a prestaví na stranu druhú. Hovoríme tomu nazálny cyklus. Neobvyklé zmeny v nazálnom cykle môžu byť príčinou vzniku ochorenia.

• Uprednostňovanie spánku na konkrétnej strane: niektorí ľudia môžu uprednostňovať spánok na určitej strane, aby optimalizovali dýchanie nosom v noci. Dôvodom môže byť odchýlka ​​prepážky, ktorá zužuje jeden nosový priechod.

Vznik a príčiny

Odchýlenie nosovej priehradky môže byť prítomné už pri narodení. Býva výsledkom zranenia nosa. U dojčiat sa takéto zranenie vyskytuje počas pôrodu. U detí a dospelých odchýlenie spôsobuje široká škála nehôd, ako je úder do nosa pri kontaktných športoch alebo automobilových nehodách. Zúženie nosového priechodu môžu vyvolať aj opakované infekcie nosových dutín a rozvoj rinitídy (nádchy). Zároveň aj prirodzený proces starnutia môže ovplyvniť nosové štruktúry a zhoršovať odchýlku prepážky.

Diagnóza

Ochorenie diagnostikuje otolaryngológ, ktorý preskúma vnútornú časť nosa nazálnym spekulom (nosovým zrkadlom) s jasným svetlom na špičke, ktoré je určené na otvorenie nozdier. Lekár vyšetrí nosové tkanivá pred aplikáciou dekongestívneho spreja a po nej. Na základe tejto skúšky môže diagnostikovať odchýlku prepážky a určiť závažnosť stavu.

Liečba

Medzi účinné liečebné postupy patrí užívanie liekov. Tie však liečia len opuchnuté sliznice a neodstránia odchýlenú prepážku.

Lieky

Dekongestanty:

Zmierňujú opuch nosových tkanív a pomáhajú udržiavať dýchacie cesty na oboch stranách nosa otvorené. Dekongestanty sú dostupné ako pilulka alebo nosový sprej. Časté a dlhodobé používanie môže spôsobiť závislosť a zhoršenie príznakov po ich vysadení. Dekompresné látky majú povzbudzujúci účinok, môžu však vyvolávať u človeka nervozitu, zvýšenie krvného tlaku a zrýchlený tep.

Antihistaminiká:

pomáhajú predchádzať príznakom alergie, vrátane obštrukcie a výtoku z nosa. Niektoré antihistaminiká spôsobujú ospalosť a môžu ovplyvniť schopnosť vykonávať úlohy, ktoré vyžadujú fyzickú koordináciu, ako je napríklad jazda autom.

Nazálne steroidné spreje:

nosové kortikosteroidné spreje znižujú zápal v nosovom kanáli a pomáhajú zmierňovať opuch. Obyčajne trvá jeden až tri týždne, kým steroidné spreje dosiahnu svoj maximálny účinok.

Chirurgia

Septoplastika:

chirurgická oprava nosovej priehradky je bežný spôsob, ako túto odchýlku napraviť. Počas septoplastiky lekár nosovú prepážku narovná a premiestni do stredu nosa. Úroveň zlepšenia, ktorú možno očakávať po operácii, závisí od závažnosti odchýlky. Príznaky spôsobené odchýleným septom sa po zákroku často úplne vyriešia.

Rinoplastika:

niekedy je potrebné hrubé preformovanie nosa. Rinoplastika zahŕňa zmenu tvaru alebo veľkosti kosti a chrupavky nosa.

V súčasnej dobe je najpresnejšia laserová septochondroplastika, účinná pri deformácii kostí.

Prevencia

Dôležité je chrániť si tvár pri kontaktných športoch, používať masku pri adrenalínovej zábave, pri jazde v motorovom vozidle zase bezpečnostný pás. Odporúča sa neudržiavať nosové dutiny príliš suché a vyhýbať sa počas ochorenia horných dýchacích ciest neprimeranému tlaku na nos pri smrkaní.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť tvárekrvácanie nosanos