10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vykašliavanie krvi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kašeľpatrí ksymptómom, pri ktorom existuje širokáškálapríčin pri jeho vzniku. Z hľadiska fyziológie je to obranný dýchací reflex, pomocou ktorého dochádza k postupnému zbavovaniu sa nečistôt a cudzorodých elementov v dýchacích cestách, ktoré by mohli spôsobiť závažnejšie poškodenie organizmu. Ak sa v hliene objavuje prímes krvi, táto pochádza z respiračného traktu. Lokalizácia miesta krvácania predstavuje prvý krok pri diagnostike príčin výskytu krvi vo vykašľanom hliene, respektíve v ústnej dutine. Jeho príčina zostáva neznáma asi v polovici prípadov. Medzi bežnejšie známe príčiny patria infekčné a zápalové ochorenia dýchacích ciest (25,8 percenta) a rakovina (17,4 percenta).

Vznik a príčiny

Vykašliavanie krvi (hemoptýza) možno charakterizovať ako prítomnosť svetločervenej krvi v spúte (hliene) s pôvodom v oblasti hrdla, tracheobronchiálneho kmeňa alebo pľúcnych mechúrikov. Ak sa takéto krvácanie objaví, najčastejšie je dôsledkom závažnejšieho ochorenia. Keď látky chemickej alebo nechemickej povahy postihnú receptory nervov dolných dýchacích ciest a pohrudnice, dochádza k vyvolaniu automatického reflexu, ktorým je kašeľ. Týmto spôsobom sa vdýchnuté alebo akékoľvek cudzorodé či dráždivé látky dostávajú do ústnej dutiny, v ktorej sú buď prehltnuté, alebo z organizmu odstránené prostredníctvom vypľutia. Impulzy v podobe nervových vzruchov, ktoré informujú o prítomnosti dráždivej látky v dýchacích cestách, sprostredkúvajú do centra kašľa v predĺženej mieche nervy (blúdivý, trojklaný, glossofaryngeálny a frenický). Reakciou na podráždenie je odpoveď dýchacích svalov a hrtana v podobe rýchleho nádychu a série prudkých po sebe idúcich výdychov – vznik kašľa (sprostredkovaný blúdivým nervom, bránicovými a spinálnymi nervami). V niektorých prípadoch je kašeľ sprevádzaný vykašliavaním hlienu (produktívny kašeľ) alebo krvi (hemoptýza).

Vykašliavanie krvi môže byť symptómom rôznych ochorení, a to nielen respiračného systému. Hlavnou príčinou vykašliavania krvi je chronická bronchitída (ochorenie postihujúce hlavne priedušky, ktoré v dôsledku dlhodobého dráždenia strácajú schopnosť samočistenia) alebo bronchiektázia (chorobné rozšírenie priedušiek vznikajúce v dôsledku chronického zápalu). Medzi ďalšie možné príčiny vykašliavania krvi patrí chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD), cystická fibróza, toxikománia (kokaín), prítomnosť cudzieho telesa v dýchacích cestách, granulomatóza s polyangiitídou (Wegenerova granulomatóza), pľúcny absces, rakovina pľúc, stenóza dvojcípej chlopne, parazitická infekcia, zápal pľúc, pľúcna embólia (krvná zrazenina v pľúcnych tepnách), traumatické poranenie hrudníka, tuberkulóza a iné. Vykašliavanie krvi často sprevádza aj niektoré ochorenia obehového systému, napríklad pri dekompenzovanej ischemickej chorobe srdca je často súčasťou speneného riedkeho hlienu ružové sfarbenie so zrejmou prímesou krvi.

Hemoptýza je komplikácia, ktorá môže ohroziť život. Ročne sa vyskytuje približne u 0,1 percenta ambulantných pacientov a 0,2 percenta pacientov v nemocnici. U jedincov s chronickým ochorením pľúc je prítomná vo viac ako 10 percentách prípadov.

Symptómy

Vykašliavanie krvi môžu zapríčiniť rôzne stavy. V závislosti od miesta krvácania môže byť krv tmavočervená až čierna a zrazená (krvácanie ako dôsledok vracania nasvedčuje krvácaniu z časti tráviacej rúry – ústnej dutiny, nosohltana, pažeráka alebo žalúdka), ale tiež jasnočervená alebo ružová a spenená, prípadne zmiešaná s hlienom (krvácanie z dýchacích ciest a respiračného traktu). Vykašliavanie krvi je v niektorých prípadoch spojené s pocitom nedostatku kyslíka, pocitom dusenia, nevoľnosti a napínania na vracanie, prítomnosťou nepríjemnej kovovej pachuti v ústnej dutine a s anémiou, ktorá je dôsledkom krvných strát.

Diagnostika

Na posúdenie lokalizácie krvácania a objasnenie príčiny sa využívajú zobrazovacie techniky (röntgen, magnetická rezonancia). Komplexné funkčné vyšetrenie pľúc vrátane prezretia priedušiek endoskopom (bronchoskopia), bronchokonstrikčného a bronchodilatačného testu vykoná pneumológ. V niektorých prípadoch je potrebné aj vyšetrenie u otorinolaryngológa, kardiológa a alergiológa. Mikrobiologické vyšetrenie pozostávajúce z využitia mikroskopických, kultivačných a genetických techník pomáha pri diagnostike základnej príčiny krvácania.

Liečba

Po diagnostikovaní príčiny prítomnosti krvi v spúte je liečba sústredená na ochorenie, ktoré krvácanie spôsobuje. U pacientov, ktorých život je ohrozený masívnou hemoptýzou, sa pristupuje k podávaniu kyslíka a v niektorých prípadoch k dočasnej intubácii. Na bronchoskopicky prístupných miestach možno krvácanie zastaviť intervenčnou bronchoskopickou lokálnou liečbou. Embolizácia bronchiálnej artérie je prvou líniou liečby krvácania v prípadoch masívnej alebo opakujúcej sa hemoptýzy a poskytuje úspešný spôsob zastavenia krvácania v 75-98 percentách prípadov. Chirurgia sa indikuje, keď embolizácia bronchiálnej tepny nie je úspešná, alebo v špeciálnych prípadoch (traumatické poškodenie pľúc).

Prevencia

Vyhýbanie sa rizikovému životnému štýlu (fajčenie, užívanie omamných látok) minimalizuje riziko vzniku ochorení (rakovina pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc), ktorých je hemoptýza klinickým symptómom.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bronchitídachronická obštrukčná choroba pľúccystická fibrózadýchacie cestynevoľnostpocit duseniavykašliavanie krvi