10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Vykĺbenákolenná kosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vykĺbenie (luxácia) je vo všeobecnosti zranenie, pri ktoromdochádza k zmenepolohykoncov kostí z normálnej na inú. Zranenie je výrazne bolestivé a pacienta imobilizuje. Najčastejšie k nemu dochádza pri ramennom kĺbe a prstoch. Vykĺbenie však môže nastať aj v kolene, lakti alebo v bedrovom kĺbe. Vykĺbenie kolena nie je časté, no je závažné. Na zmenu polohy kostí z ich pôvodného miesta je potrebná značne veľká sila.

Vznik a príčiny

Kolenný kĺb je jeden z najväčších a najkomplexnejších kĺbov nášho tela. Tvoria ho koncová časť stehennej kosti, píšťaly a ihlice. Jeho súčasťou je i sezamská kosť — jabĺčko, šľachy spájajúce svaly a kosti umožňujúce pohyb kolena, väzivá poskytujúce stabilitu kolena, do „céčka” tvarované chrupavky (menisky). Koleno môže postihnúť množstvo ochorení, napríklad chondromalácia, osteoartróza, roztrhnutie menisku, tendonitída, subluxácia jabĺčka alebo jeho luxácia.

Príčinami zranenia bývajú autonehody, športové úrazy (menej časté ako autonehody), ťažké pády na zem (lyžiari či bežci padajúci na zohnuté alebo príliš vystreté koleno), náhodné stúpenie do diery v zemi.

Príznaky

K príznakom patrí viditeľná deformácia či zmena polohy kosti, opuch, intenzívna bolesť a nemožnosť pohybu.

Diagnostika

Diagnostiku stanoví lekár po klinickom vyšetrení luxovaného kolenného kĺbu. Lekár vyšetrí koleno, aby zistil, či nedošlo k poškodeniu väzív. K vyšetrovacím metódam patrí aj RTG a magnetická rezonancia (ktorá upresní poškodenie tkanív ).

Liečba

Operácia je vždy nevynutná. Súčasťou poranenia môže byť aj zlomená kosť, vždy roztrhnuté väzivá a môže dôjsť aj ku poškodeniu nervov a ciev. Súčasťou pooperačnej liečby je i rehabilitácia, ktorá kĺbu vráti silu a pohyblivosť.

Prevencia

Prevenciou sú ochranné opatrenia, aby sa človek vyhol prípadným pádom. Pri športoch je nutné, aby človek nosil ochranné vybavenie a predchádzal urazom. Pacient by mal tiež po vykĺbení vykonávať cvičenia, ktoré mu pomôžu vrátiť silu, stabilitu a pohyblivosť kĺba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri pohybebolestikolenný kĺbkolenoopuchnutievykĺbenie