20.09.2023 • 6 minút na prečítanie

Výmena bedrového kĺbu – čo vás čaká deň po dni

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ako rýchlo sa po zákroku zotavíte, bude závisieť od rôznych faktorov vrátane vášho celkového zdravotného stavu, veku a toho, či sa u vás po operácii objavia komplikácie.

Kedy potrebujete výmenu bedrového kĺbu?

Každý je iný, ale existujú niektoré bežné príznaky, ktoré môžu naznačovať, že potrebujete výmenu bedrového kĺbu. Tieto príznaky zahŕňajú rastúcu bolesť, ktorá narúša každodenné činnosti, ako je chôdza, šoférovanie alebo státie pri príprave jedla.

  • V dôsledku bolesti, opuchu a stuhnutosti máte ťažkosti s chôdzou, kľačaním, ohýbaním sa, zvládaním schodov a vstávaním zo stoličiek. To môže spôsobiť problémy pri každodenných činnostiach, ako je predkláňanie sa, aby ste dosiahli na nohy, aby ste si dali ponožky alebo si ostrihali nechty na nohách. 
  • Cvičenie je zložitejšie v dôsledku obmedzení vašej pohyblivosti a nepohodlia, ktoré pociťujete pri športových aktivitách. Obmedzený rozsah pohybu bedrového kĺbu sťažuje zapojenie sa do športov, ktoré vyžadujú určitý stupeň ohybu v kĺbe, ako je futbal alebo beh.
  • Máte bolesti počas spánku, najmä keď ležíte na boku. Náročné môže byť aj vstávanie z dôvodu stuhnutosti bedrového kĺbu.
  • V závislosti od vašej práce bolesť bedrového kĺbu ovplyvňuje váš pracovný život. Nastupovanie a vystupovanie z auta, bolesť pri sedení – najmä ak sedíte s prekríženými nohami, to všetko môže urobiť pracovný deň náročnejším. 
  • Socializácia môže byť náročná, najmä ak zahŕňa státie alebo sedenie v nepohodlnej polohe. Keďže bolesť sa môže ku koncu dňa zhoršiť, možno budete chcieť pri organizovaní spoločenských podujatí zohľadniť načasovanie.
  • Nemôžete stáť na nohe ani minútu.
  • Osteoartritída je najčastejším dôvodom potreby náhrady bedrového kĺbu, ale existujú aj iné stavy, ktoré môžu spôsobiť poškodenie bedrového kĺbu, ako je septická artritída a reumatoidná artritída.

Čo môžete očakávať po výmene bedrového kĺbu

Vďaka každodenným fyzioterapeutickým cvičeniam by ste sa mali po 10 až 12 týždňoch vrátiť k väčšine svojich bežných aktivít. Úplné zotavenie po operácii náhrady bedrového kĺbu je dlhý proces, ktorý trvá niekoľko mesiacov až rok. Je dôležité dodržiavať tempo cvičení na posilnenie svalov a zlepšenie rovnováhy a krvného obehu.

Ihneď po operácii budete ležať na chrbte a medzi nohami môžete mať vankúš, aby ste udržali boky zarovnané. Vo väčšine prípadov sa vás v nemocnici budú snažiť postaviť z postele v ten istý deň, ako ste boli operovaný alebo deň po. 

oblasť bedrového kĺbu
Hamara/shutterstock.com

Deň operácie výmeny bedrového kĺbu

Do nemocnice musíte prísť niekoľko hodín pred operáciou. Zákrok bude trvať dve až tri hodiny a potom budete prevezený do miestnosti nazývanej jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), prípadne do bežnej nemocničnej izby, kde budú pozorne sledované vaše vitálne funkcie (napr. srdcová frekvencia a krvný tlak) a pomôžu vám, ak sa u vás vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky z anestézie, ako je vracanie. 

Dostanete niekoľko liekov podávaných kvapkadlom, ktoré sa zavedie do žily na ruke. Tieto lieky budú zahŕňať úľavu od bolesti, riedidlá krvi a antibiotiká na prevenciu infekcie. Môžete tiež dostať kompresné pančuchy, ktoré budete nosiť na nohách – pomáhajú znižovať pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, keď ste menej pohyblivý.

Platí, že čím skôr sa začnete hýbať, tým lepšie sa zotavíte. Počas vášho pobytu v nemocnici, ktorý bude pravdepodobne trvať jeden až tri dni, vás váš ošetrovateľský tím povzbudí, aby ste sa viac pohybovali. 

1-2 dni po operácii

Teraz by ste mali byť schopný vstať z postele s pomocou a mali by ste byť schopný pohybovať sa s použitím pomôcky pri chôdzi, ako sú barle alebo chodítko. Pokúste sa zostať v pohybe 20 až 30 minút, ale držte sa pomalého tempa. To vám postupne pomôže posilniť svaly a zlepšiť krvný obeh, aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Váš fyzioterapeut vám tiež ukáže konkrétne cvičenia, ktoré môžete denne cvičiť a ktoré zlepšia silu a rozsah pohybu vášho bedra. 

3-4 dni po operácii

Do tretieho dňa by ste mohli byť schopný chodiť na toaletu sami a akákoľvek bolesť bude zvládnuteľná. Ak sa počas operácie nevyskytli žiadne komplikácie a váš ošetrujúci tím je presvedčený, že dokážete vykonať základné úlohy nezávisle, na tretí alebo štvrtý deň vás prepustia domov. Ak nebudete prevezený priamo do vami vybraného rehabilitačného zariadenia, ale pôjdete rovno domov, chce to lepšiu prípravu.

Ergoterapeut vás naučí, ako zvládnuť bežné činnosti, ako je kúpanie a sprchovanie, obúvanie ponožiek a topánok, nosenie predmetov (napr. jedla a pitia) pri použití barly alebo chodítka či používanie toalety. Skúste si niekoho dohodnúť, kto vám pár dní môže asistovať, keď sa budete doma zotavovať. Fyzioterapeut vám tiež poskytne program cvičení, ktoré budete denne vykonávať. Poradí vám, akú váhu znesie operovaná noha, poskytne návod, ako spať, sedieť a/alebo sa pohodlne a bezpečne ohýbať počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov alebo v dohľadnej budúcnosti.  

5-10 dní po operácii

Počas tohto obdobia existuje značné riziko infekcie, ak nebudete postupovať podľa pokynov svojho ošetrujúceho tímu, ako sa starať o ranu. Buďte ostražitý na akékoľvek príznaky infekcie a informujte svojho lekára, ak nejaké spozorujete. Medzi príznaky infekcie patrí horúčka, začervenanie alebo výtok z rany. 

Keďže sa nebudete môcť sprchovať ani kúpať, kým sa neodstránia stehy, ktoré držia ranu pohromade, budete potrebovať špongiu, aby ste udržali svoje telo a ranu čisté. Uistite sa, že vaša rana zostane čistá a suchá tri týždne po operácii.  

11-14 dní po operácii

Sestra vám z rany odstráni stehy a môžete sa kúpať a sprchovať Môžete tiež začať chodiť bez pomôcky na chôdzu.

rehabilitácia po operácii
Albina Gavrilovic/shutterstock.com

3-6 týždňov po operácii náhrady bedrového kĺbu

Môžete sa vrátiť k ľahkým aktivitám, takisto môžete začať šoférovať.  Po približne šiestich týždňoch sa môžete vrátiť aj k milostným hrátkam. Vyhýbať by ste sa však mali namáhavému sexu či polohám, ktoré zaťažia váš bok. Ak stále potrebujete pomôcku pri chôdzi alebo máte problémy so silou alebo rovnováhou, možno by ste ešte mali s touto aktivitou počkať.  

10 týždňov až jeden rok po operácii

Po približne 6 až 12 týždňoch sa možno budete môcť vrátiť do práce v závislosti od toho, ako fyzicky náročná je vaša práca. 

Mali by ste pokračovať v chôdzi každý deň a vyhnúť sa dlhému sedeniu. To vám pomôže znížiť bolesť a stuhnutosť bedra. Fyzioterapeut vám poradí, aké cviky teraz môžete cvičiť denne na posilnenie a natiahnutie svalov. Aj keď je pohyb fajn, mali by ste sa vyhýbať extrémnym pohybom alebo športom s rizikom pádu (napr. lyžovaniu a jazde na koni). 

Môžete sa už vrátiť k väčšine svojich bežných aktivít. Úplné zotavenie však bude trvať šesť až 12 mesiacov. Vo väčšine prípadov akákoľvek bolesť zmizne po roku, hoci niektorí ľudia aj po roku pociťujú miernu bolesť alebo nepohodlie. 

Možné komplikácie po operácii

Každá operácia je spojená s rizikom komplikácií. Aj keď je riziko komplikácií pri operácii náhrady bedrového kĺbu veľmi nízke, mali by ste byť ostražitý pri akýchkoľvek príznakoch komplikácií. Okamžite informujte lekára, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov: 

  • nepríjemný zápach alebo výtok z rany
  • horúčka alebo triaška
  • bolesť, začervenanie, opuch a citlivosť v lýtku – môže to byť príznak hlbokej žilovej trombózy, čo je potenciálne život ohrozujúca krvná zrazenina
  • zhoršenie bolesti bedrového kĺbu
  • zhoršujúce sa začervenanie alebo opuch okolo rany

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.spirehealthcare.com/health-hub/specialties/bones-and-joints/hip-replacement-recovery-timeline-tips-and-information/

https://practiceplusgroup.com/knowledge-hub/signs-you-need-hip-replacement/

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bedrový kĺbbolesť bedrového kĺba