Cholesterol je neoddeliteľnou súčasťou ľudského organizmu. Na jednej strane je nevyhnutný ako stavebný prvok bunkových membrán, nervových obalov, žlčových kyselín a steroidných hormónov. Na druhej strane jeho zvýšené hodnoty v krvi upozorňujú na väčšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a pridružených zdravotných komplikácií.
Cholesterol je substancia, ktorú syntetizuje pečeň, ale môže byť aj prijatá potravou. Nie je rozpustný vo vode a nemôže sám putovať v tele. Preto sú potrebné lipoproteíny, častice, na ktoré sa naviaže cholesterol, ktorý následne môže putovať v krvnom riečisku na miesto, kde je potrebný.
Rozlišujeme dve hlavné formy lipoproteínov: LDL lipoproteín, nazývaný zlý cholesterol, ktorý sa ukladá v cievach a môže spôsobovať vážne zdravotné problémy, a HDL lipoproteín, známy ako dobrý cholesterol, ktorý, naopak, putuje z krvného riečiska naspäť do pečene, kde je eliminovaný.
Ak človek konzumuje jedlo s vysokým obsahom tuku, zvyšuje si hodnoty LDL cholesterolu v krvi. Tento stav je známy ako vysoký cholesterol alebo hypercholesterolémia. U niektorých ľudí sa môže vyskytovať familiárna hypercholesterolémia, ktorá je najčastejšou poruchou metabolizmu na svete. Ide o genetickú mutáciu, ktorá sa vyznačuje zvýšenými hodnotami cholesterolu v krvi.
Vysoký cholesterol zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky, avšak jeho dlhodobo vysoké hladiny môžu spôsobiť stav ohrozujúci život. K takémuto stavu dochádza až pri vytvorení typického plaku v cievach, ktorý výrazne znižuje ich prietok a elasticitu.
Vysoký cholesterol je veľmi jednoduché diagnostikovať pomocou odberu krvi zameraného na lipidy. Hladina cholesterolu sa meria v milimoloch na liter (mmol/l). Zdravá hladina celkového cholesterolu v krvi by podľa najnovších poznatkov mala byť menej ako 5,0 mmol/l, hladina LDL cholesterolu pod 3,0 mmol/l a hladina HDL cholesterolu by mala byť u mužov nad 1,1 mmol/l a u žien nad 1,2 mmol/l.
Liečba metabolizmu cholesterolu musí byť veľmi komplexná. Všetkým pacientom s vysokou hladinou LDL cholesterolu sa odporúča zmeniť životný štýl. Zahŕňa to viac pohybu a zmenu jedálneho lístka. Priaznivé účinky zmeny životosprávy sú viditeľné už po 6 mesiacoch. V súčasnosti existuje mnoho liekov na zníženie cholesterolu v krvi. Medzi najznámejšie patria statíny, ezetimib, sekvestranty kyseliny žlčovej, kyselina nikotínová a fibráty.
Prevencia spočíva v racionálnej výžive, ktorá by mala obmedziť predovšetkým nasýtené tuky v potrave a nahradiť ich nenasýtenými, ktoré sa nachádzajú v rybách a rastlinách. Rastlinné oleje ako repkový a olivový sú prospešné predovšetkým pre vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Ryby patria medzi najlepší zdroj omega-3 mastných kyselín, ktoré majú priaznivý vplyv na srdce a cievy. Zelenina a ovocie obsahujú veľa vlákniny, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Dostatok pohybu je taktiež veľmi dôležitý, vedie k zníženie hmotnosti a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.